U Ljubljani otvorena izložba dela iz kolekcije Galerije Matice srpske
U Narodnoj galeriji Slovenije u Ljubljani je otvorena izložba “Srpski modernizam 1880-1950 iz kolekcije Galerije Matice srpske”.
Ova postavka, priređena na poziv Narodne galerije Slovenije, jedno je od najvećih predstavljanja naše nacionalne umetnosti u inostranstvu poslednjih decenija. Kroz 86 vrhunskih dela 50 najreprezentativnijih autora, od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka, ukazano je na razvojni put srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih eskpresionisitičkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije, ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera. Izložbu su koautorski realizovali dr Tijana Palkovljević Bugarski i dr Andrej Smrekar, sa saradnicima i konzervatorima Galerije Matice srpske.
Izložbu koja je važna za uspostavljanje još plodonosnijih odnosa nacionalnih kultura i samih država, otvorili su ministri kulture Slovenije i Srbije Zoran Poznič i Vladan Vukosavljević. „Važnost ovog događaja na prvom mestu leži u činjenici da je izložba jasan pokazatelj umetničkog i kulturnog stvaralaštva u periodu 1880. do 1950. tokom kojeg možemo pratiti razvoj modernističkih ideja i umetničkih kapaciteta”, rekao je ministar Vukosavljević naglašavajući da je izložbom predstavljen jedan iscrpno istražen istorijski i kulturni period naše zemlje.
Po njegovim rečima ono što mi danas baštinimo kao kulturno nasleđe pređašnjih generacija vrednosti su koje su u vremenu u kojem su nastajale bile savremena umetnička produkcija upravo to nas navodi na divljenje prema postignutim visokim dometima Moderne na našim prostorima imajući u vidu da stanje kulturnog sistema na najslikovitiji način svedoči o stanju čitavog društva. Vukosavljević je istakao da Galerija Matice srpske pokazuje izuzetnu vitalnost i posvećenost u svom radu predano se baveći iniciranjem i razvojem projekata saradnje, bazirane na profesionalnim i ravnopravnim osnovama i to sa ustanovama i organizacijama na lokalnom, regionalnom i evropskom nivu.
Zajednička produkcija dve galerije, kako je naveo srpski ministar kulture, pokazuje njihovo razumevanje savremenog trenutka u kojem su koprodukcija i partnerstvo jedan od imerativa našeg vremena i dobar primer uspešne saradnje ustanova kulture Slovenije i Srbije. Ova saradnja ujedno oslikava i veoma dobre odnose dvaju ministarstava kulture, ukazao je Vladan Vukosavljević, izražavajući nadu i želju da će ona, kako vreme prolazi, ići isključivo uzlaznim tokom „i biti iznijansirana najsvetlijim i najtoplijim bojama i tonovima koje kultura može da primi”.
Uz najpoznatije i najreprezentativnije umetnike poput Uroša Predića, Paje Jovanovića, Steve Aleksića, Ivana Tabakovića, Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Save Šumanovića, Milana Konjovića i Petra Lubarde izložena su i dela možda javnosti manje poznatih slikara koji su svojom delatnošću ostavili trag u istoriji srpske umetnosti ali i kolekciji Galerije Matice srpske. „Izložba je zamišljena kao ogledalo istorije Galerije Matice srpske i njene kolekcije da idejom da se u prostoru Narodne galerije u Ljubljani u njoj ogledaju veze, sličnosti i zajednički umetnički prostor srpskog i slovenačkog slikarstva krajem 19. i početkom 20. veka”, ukazala je dr Tijana Palkovljević Bugarski i izrazila nadu da će kao takva postati platforma za buduće zajedničke projekte naših ustanova i država, jer su, kako je istakla, umetnost i kultura najbolji ambasadori svake zemlje: „Uz predstavljanje sopstvenog kulturnog nasleđa, upoznaje se i nasleđe drugih evropskih naroda, razvija svest o sličnostima i razlikama, osobenostima nacionalnih kultura, ali i zajedničkim vrednostima”.
Tokom trajanja izložbe, do 3.maja, održavaće se stručna tumečenja i predavanja o srpskom modernizmu, kao i edukativni programi za decu.
N. Popov