Stripoterapija - svedeno, kratko, duhovito, jasno
Književnica Ana Petrović dobitnica je ovogodišnje Nagrade „Dušan Radović” za knjigu „Stripoterapija” u izdanju „Kreativnog centra”.
Po oceni žirija, koji su tvorili Miloš Radović (predsednik), prof. dr Zorica Hayić i prof. dr Zorana Opačić, “Stripoterapija” umnogome liči na Duška Radovića i način njegove komunikacije sa čitaocima i gledaocima, naročito u ranim delima kao što su TV serije “Na slovo na slovo” i “Laku noć, deco”: svedeno, kratko, duhovito, jasno.
- Tako se komunicira i danas. Veština Stripoterapije da komunicira sa publikom odraslom na društvenim mrežama, onom koja prihvata pisanu reč jedino ako dolazi sa različitih ekrana - učinila je ovu hibridnu knjigu, koja je progovorila jezikom stripa, vrlo intrigantnom i ovogodišnjem žiriju - navodi se u obrazloženju.
Istovremeno žiri konstatuje i da je Ana Petrović ovde u ulozi i pisca i ilustratora, ali uz napomenu da njeni crteži ne ilustruju tekst, već reč i slika nastupaju zajedno i ravnopravno:
- Crteži su reči, reči su crteži i ne može se tačno reći šta je prvo nastalo. Slikovita i duhovita priča o psihoterapeutkinji i njenoj pacijentkinji (koju zastupa nagrađena autorka) otvara teme i probleme modernog sveta predstavljajući ih kroz kulturne i subkulturne modele. Savremeni mladi čitalac lako se prepoznaje u ovom strip-govoru, jezik kao jezik mu je blizak, jezik kao slika još više. Ova knjiga šalje jasnu poruku da nismo sami i da ima mnogo onih koji dele našu sudbinu i nedoumice.
Podsetimo, Grad Beograd i Biblioteka grada Beograda ustanovili su 2021. godine Nagradu „Dušan Radović”, koja se dodeljuje za književnost za decu i mlade u okviru svih žanrova u prethodnoj godini, a prvi dobitnik ovog priznanja bio je pisac Dejan Aleksić za knjigu “Malo, malo pa slon”, koju je objavila kuća “Imam ideju”. Na ovogodišnji konkurs pristiglo je 36 knjiga, a u užem izboru našli su se i naslovi “Mika” Jelene Angelovski (Službeni glasnik), “Pisma iz Verzuniuma” Stevana Miloševića (Pčelica), “Novčić sudbine” Ivane Nešić (Kreativni centar) i “Bio jednom jedan strah” Jovice Tišme (Laguna).
Svečano uručenje nagrade biće održana u sredu, 8. februara, u Biblioteci grada Beograda.
M. Stajić