Planirane tri samostalne izložbe pod okriljem Dunavskih dijaloga
Na ovogodišnjem Festivalu savremene umetnosti Dunavskim dijalozima, koji će pod sloganom Quo vadis homo? biti održan od 8. do 30. septembra u Novom Sadu, predviđene su tri samostalne izložbe savremenih srpskih umetnika.
U Galeriji Bel art biće postavljena izložba radova vajara Miće Stajčića iz Beograda koji sa puno kritičke ironije “iventariše” bolna mesta naše kulture i savremenog življenja. Mali likovni salon KCNS ugostiće radove Veroljuba Naumovića, mladog skulptora iz Novog Sada koji začuđujuće preciznim (hiper)realizmom filozofira nemogućnosti savremenog čoveka da prevaziđe sudbinski obuhvat opšte ugroženosti i alijenacije. Konačno, u Galeriji SULUV-a biće predstavljeni radovi Vuka Ćuka, multimedijalnog umetnika iz Beograda koji svojim mobilnim slikama i skulpturama, autentičnim i jasno personalizovanim načinom manifestuje duh našeg življenja u doba invazivnog tehnicizma i sveopšte robotizacije i tehnologizacije.
Podsetimo, Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića biće dom centralne izložbe Dunavskih dijaloga, naslovljene upravo Quo vadis homo?, koju su zajednički koncipirali Ami Barak, nezavisni kustos iz Pariza, i Sava Stepanov, likovni kritičar i umetnički direktor Festivala, a tema je nametnuta okolnostima globalnog haosa u kome je danas odista teško iznaći pravu okosnicu smisla. Inače, na ovogodišnjim Dunavskim dijalozima predviđen je susret umetnika Temišvar-Novi Sad. To je još jedan u nizu izložbenih dijaloga umetnika iz Rumunije i Srbije, i to iz gradova koji su imenovani za dve buduće Evropske prestonice kulture. Dosada su ove rumunsko-srpske komparativne izložbene postavke davale izuzetno zanimljive rezultate, koji su omogućavali brojne rasprave i zaključke o delotvornosti savremene umetnosti u vremenu tranzicijskih procesa u društvu ali i u umetnosti, te u postmodernističkim zbivanjima u okolnostima sveopšte globalizacije.
M. S.