Otvorena izložba Secesija u starom jezgru Zemuna
BEOGRAD: Zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović otvorio je u Zavičajnom muzeju Zemuna izložbu „Secesija u starom jezgru Zemuna“ i tom prilikom najavio da će u starom jezgru Zemuna biti obnovljen veliki broj fasada.
Izložbu je organizovao Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, a autorka je Aleksandra Dabižić, istoričar umetnosti i viši stručni saradnik Zavoda.
Mladenović, i sam rođeni Zemunac, istakao je da je Zavičajni muzej pravo mesto za izložbu o istoriji Zemuna, saopštio je Sekretarijat za informisanje grada.
On je ukazao i da ova izložba predstavlja sjajno putovanje kroz vreme na kojoj se mogu videti različiti periodi izgradnje Zemuna, njegovi stilovi izgradnje i uticaji kroz koje je prolazio tokom svoje istorije.
Grad Beograd počeo je da obnavlja fasade i mi smo samo u ovoj godini obnovili oko 200 fasada u centralnom delu grada. Sve to u projektnom smislu i izvođenju radova nadzire gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture, a u toku su projekti i za oko 70 fasada u samom jezgru Zemuna.
Dakle, obnova fasada biće nastavljena i naredne godine i staro jezgro Zemuna biće upravo mesto gde će se obnoviti najveći broj takvih fasada. To je dobra vest i sigurno je da će Zemun tada i lepše izgledati i dobiti izgled kakav zaslužuje. Kao neko ko je ovde rođen i odrastao, Zavičajnom muzeju želim još veći broj ovakvih izložbi i da u potpunosti otvorimo Muzej Zemuna za sve posetioce, kazao je zamenik gradonačelnika.
V. d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković istakla je da izložba u prvom redu ističe bogato graditeljsko nasleđe Zemuna.
Ukoliko hronološki ispratimo izložbu, videćemo da ove fasade imaju istorijsku i stilsku vrednost, dok su na drugoj strani ovi objekti značajni po svom spomeničkom karakteru. Ovo je i dobar primer saradnje dve gradske institucije, Zavoda za zaštitu spomenika kulture i Muzeja grada Beograda, koju ćemo u budućnosti sigurno nastaviti, kazala je Vučković.
Dabižić je rekla da ova izložba predstavlja samo deo riznice Beograda, a da staro jezgro Zemuna upravo predstavlja bogatstvo različitih stilova gradnje, od kasnog baroka, klasicizma do neostilova.
Po mišljenju autorke, iako vrlo često dolazi do mešanja stilova na istom objektu, secesija je značajno obeležila graditeljstvo Zemuna u periodu od 1900. do 1914. godine. I pored udaljenosti od većih kulturnih celina, secesija se u Zemunu javlja gotovo istovremeno kao i u drugim evropskim centrima.
Reprezentativni primeri izgrađeni u stilu secesije u velikoj meri su doprineli obogaćivanju duha srednjoevropske kulturne celine koju je Zemun imao. O tom duhu najbolje svedoči njegovo staro jezgro koje autorka ocenjuje kao građeviski homogenu i kompaktnu kulturno-istorijsku celinu.
Posebno su istaknuta i analizirana najkarakterističnija zdanja koja su svojom kulturno-istorijskom, estetskom i likovnom vrednošću značajno obeležila razvoj secesije.
Izložba će biti otvorena za posetioce tokom novembra, od utorka do petka, od 10 do 16 časova. Stručno vođenje kroz izložbu biće utorkom u 14 časova.
Otvaranju izložbe prisustvovali su i predsednik opštine Zemun Dejan Matić, istaknute ličnosti kulturnog života grada i brojni građani ove opštine.