Novi Sad deo međunarodnog programa „Tandem Cultural Capitals“
Predstavnici Novog Sada, kao buduće evropske prestonice kulture, uključili su se u široku platformu Međunarodnog programa „Tandem Cultural Capitals“ koji deluje u okviru Evropske kulturne fondacije nudeći sadržaje, ideje i priliku za prekograničnu saradnju na evropskim projektima u oblasti kulture.
Na osnovu konkursa „Tandema“ u aprilu je izabrano četvoro učesnika iz Novog Sada: Milana Kvas, upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, Katarina Dajč iz Udruženja „Scenatoria“, Ivana Perić iz Kluba studenata komparatistike i Stanislav Drča iz Kulturnog centra “LAB“.
Ovogodišnji „Tandem“ započeo je u junu Rijeci okupljanjem izabranih predstavnika kulturnih ustanova i organizacija iz osam bivših i budućih evropskih prestonica kulture: Liuvardena (Holandija), Eša (Luksemburg), Galveja (Irska), Rijeke (Hrvatska), Elefsine (Grčka), Kaunasa (Litvanija), Vesprema (Mađarska) i Novog Sada, u okviru kojeg je lokalni nosilac projekta „Novi Sad 2021”.
Tada su uspostavljena partnerstva i postavljene osnove projekata na kojima će „tandemi“ raditi. Klub studenata komparatistike ostvario partnerstvo sa organizacijom „Gomirje u srcu“ iz Rijeke, evropskom prestonicom kulture naredne godine, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Udruženje „Scenatoria“ sa Ešom iz Luksemburga (EPK 2022), dok će Kulturni centar “LAB“ osmisliti programe sa organizacijom „Kaunas Artists House“ iz Kaunasa (EPK 2022). Realizacija projekata otvara mogućnost donošenja inovativnih sadržaja sa evropskom dimenzijom u Novi Sad 2021, a njihova održivost otvara vrata za buduće razmene i nove projekte.
Svi učesnici ponovo su se u novembru okupili u Liuvardenu u Holandiji, gradu koji je 2018. nosio titulu evropske prestonice kulture i predstavili predloge projekata, a omogućeno im je i upoznavanje sa mogućnostima finansiranja programa kroz konsultacije sa predstavnicima evropskih prestonica kulture i Evropske kulturne fondacije.
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog osmislila je projekat „Koreo-hroma“ sa Udruženjem umetničkog plesa Lucoda Dance, koje je uključeno u program Eš 2022 – Evropska prestonica kulture iz Luksemburga.
- Ova saradnja se rodila iz želje Spomen-zbirke i „Lukode“ da stvore inovativni performans koji će dati savremeno čitanje jedinstvene umetničke kolekcije – kaže Milana Kvas, upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. - Grčki naziv upućuje na klasične vrednosti umetničkog izraza, pre svega na harmoniju koja se može uspostaviti između vizuelnih umetnosti i umetnosti pokreta, na šta upućuje sam naziv: „choreo“ – pokret, ples, i „chroma“ – boja. Zamislili smo multilateralnu saradnju između plesa, slikarstva iz kolekcije Beljanskog i njegovog savremenog čitanja od strane luksemburške umetnice Šantal Make, zatim digitalne umetnosti i video mapiranja i naravno, muzike. Cilj projekta je da pokaže sinergiju slikarstva i plesa, kroz istraživanje svih kreativnih i izražajnih mogućnosti ovog jedinstva. „Koreo-hroma“ će uključiti značajan broj umetnika i partnerskih organizacija u želji da stvori neuobičajenu kulturnu i umetničku razmenu između dve evropske prestonice kulture Novog Sada 2021 i Eša 2022.
Po rečima Milane Kvas veoma je važno što se Spomen-zbirka preko Fondacije 2021 uključila u taj veliki tim jer do sada su bili povezani sa institucijama u regionu, a ovo je šansa da se dopre do čitave Evrope. Na sastancima Tandem organizacije u Rijeci i Liuvardenu mogli su da vide sve što je korisno za timski rad, planiranje, razmenu i razvoj novih ideja, umrežavanje institucija na evropskom nivou, pronalaženje novih načina finansiranja, a pošto su sada u Tandem bazi organizacija i institucija mogu da ostvare kontakte sa organizacijama u ogromnoj „tandem familiji“.
Milana Kvas je krajem septembra boravila u Luksemburgu gde su joj domaćini bili koreografi i plesači Đovani Zazera i Rijanon Morgan, osnivači „Lukode“ iz Luksemburga sa kojima je osmišljen projekat „Koreo-hroma“. Usledio je njihov boravak u Novom Sadu sredinom oktobra, kada su upoznali kolekciju Pavla Beljanskog, obilazili grad i njegovu okolinu, kao i dva mesta iz „Zone 021“ – Sremske Karlovce i Irig.
Performansi u muzejskom prostoru
U prvoj fazi projekat će imati akcenat na edukativnim radionicama koreografa i plesača „Lukode“ kao i luksemburške slikarke Šantal Make sa studentima, inspirisanim izborom dela iz Spomen-zbirke. Rezultat će biti performansi u muzejskom prostoru u okviru programa „Budućnost Evrope“ 2021. godine, posvećenog mladima. Cilj radionica je da ponudi interaktivni umetnički proces kroz medije plesa, vizuelnih umetnosti i muzike. U godini titule planiran je multimedijalni performans u kombinaciji plesa, slikarstva, video animacije i muzike, inspirisan Šumanovićevom slikom „Doručak na travi“ kojim bi bila otvorena izložba dela ovog umetnika iz Kolekcije Pavla Beljanskog, Galerije Matice srpske i Galerije slika „Sava Šumanović“ u Šidu. Naredne godine projekat bi bio predstavljen u Ešu tokom programa pod nazivom „Remix Europe“.
Nastupili su na otvaranju izložbe slika i crteža Zadarske grupe u rodnoj kući Borislava Mihajlovića Mihiza u Irigu, a čas plesa održali su studentima prof. Dijane Kozarski na novosadskoj Akademiji umetnosti, koja će biti jedan od partnera ovog projekta 2021.
- Tokom saradnje Spomen-zbirke i „Lukode“ želeli bismo da pokažemo da je umetnost važno sredstvo za prevazilaženje razlika između dve države i izgradnju kulturnih i društvenih veza Novog Sada i Eša - ukazuje Milana Kvas.- Okupili smo umetnike iz različitih oblasti kako bi sarađivali na inovativne načine i stvorili interaktivnu predstavu za publiku. Predstavljanjem projekta u Ešu želimo da podstaknemo radoznalost publike iz Luksemburga i zemalja u okruženju za vrednosti umetničkog blaga iz Spomen-zbirke. Nadamo se da ćemo obezbediti sredstva za realizaciju projekta „Koreo-hroma“ i na taj način promovisati jedan od najznačajnijih legata u našoj zemlji, posebno njegovu evropsku dimenziju za koju je zaslužan darodavac, diplomata i kolekcionar Pavle Beljanski.
N. Popov