Najbolja knjiga je roman „La sans pareille”
Prof. dr Milisav Savić je dobitnik književne nagrade „Meša Selimović„ za roman „La sans pareille„ (“Agora” Zrenjanin) kao najbolje delo napisano na srpskom jeziku u 2015 godini.
Kako je juče saopštio Dragan Bogutović na konferenciji za novinare u Vukovoj zadužbini, Veliki žiri „Večernjih novosti” u kome je učestovalo 49 književnih kritičara, teoretičara i književnih istoričara okupio se 28. put i još jednom potvrdio da je Nagrada „Meša Selimović” specifična i jedinstvena ne samo kod nas, nego i u regionu. „Kritičari su ovoga puta predložili 118 knjiga, a „Mešinu” nagradu ubedljivo je - sa 17 glasova dobio Milisav Savić.
Žiriranje se, prema rečima Bogutovića, koji je nagradu osnovao sa Ognjenom Lakićevićem, uvek pretvara u pravi kulturni ritual, jer se izbor najboljih dela obavlja javno, pred najširom čitalačkom publikom, što sprečava mogućnost lobiranja za pojedine pisce. Pogotovu što izabrani kritičari pripadaju različitim generacijama i zagovornici su različitih književnih poetika.
Članovi žirija “Večernjih novosti” su iz Beograda, Novog Sada, Niša, Smedereva, Kruševca, Kragujevca, Mladenovca, Banjaluke, Bijeljine, Novog Pazara, Zrenjanina, Sombora, Kosovske Mitrovice, Svrljiga, Vršca, Jagodine i Mokrina. Oni su do 1. februara poslali svoje predloge za nagradu, koji su svakodnevno, od 5. do 17. februara objavljivani na stranicama „Večernjih novosti” .
Proglašenju najbolje knjige na srpskom jeziku u prošloj godini prisustvovao je i Milisav Savić, književni istoričar, prevodilac, diplomata, profesor univerziteta i dobitnik NIN-ove nagrada 1991. godine za roman “Hleb i strah” (koju je posle vratio). Savić je tom prilikom rekao novinarima, a prenosi Tanjug, da je „lep osećaj osvojenim nagradama koje nose zvučna imena naše književnosti - Stefan Prvovenčani, Vuk, Andrić, Laza Kostić, Gligorije Božović, Veljko Petrović, Dušan Vasiljev, Ljubomir P. Nenadović - pridodati i nagradu sa imenom velikog Mehmeda Meše Selimovića”.
Savić je poručio kolegama, koji su sa svojim dobrim knjigama iz ovogodišnje produkcije mogli, baš kao i on, da se okite ovom nagradom, da ne posustaju, a nagrade ih neće mimoići. Takođe, Nagrada „Meša Selimović„ pokazuje da je naša kritika živa, što u ovom vremenu, kada se knjige sve manje čitaju i kada se o njima sve manje piše, uopšte nije malo - istakao je Savić.
Ljubavni roman sa dodacima “La sans pareille”, bio je u najužem izboru za ovogodišnju NIN-ovu nagradu. Naslov znači “neuporediva, bez premca”, a u sadržaju, reč je o postmodernističkom poigravanju formom. Književna kritika je u Savićevom romanu zapazila manir Kortasarovih “Školica”, kao i model Bokačovog “Dekamerona”. Ova “otvorena tekstualna slagalica” vezana je za Firencu, a prati je upozorenje čitaocima koji, da bi je razumeli, moraju da poznaju preko stotinu najboljih romana svetske i domaće književnosti.
Izdavač navodi da je ovaj roman neprekidno preplitanje fiktivnog, karnevalskog mističnog i dokumentarnog, uz istoriografiju jugoslovenske ratne drame tokom devedesetih godina prošlog veka, sve do najnovije tranzicije, “celofanskih pisaca” i masovne kulture, sve uokvireno pričama u znaku broja deset. Toliko je i naratora pod senkama Crnjanskog, Dantea, Selimovića, Andrića, Šeherezade, Branka Miljkovića, Čehova, Kazanove, Šćepana Malog, Itala Kalvina, koji akcentuju mitove i usmeno predanje Balkana. Savić donosi i autopoetičke pasaže o suštini samog čina pisanja.
Nagrada “Meša Selimović” Milisavu Saviću biće uručena tokom marta, saopšteno je iz “Večernjih novosti”.
R. Lotina
Prvi susret s Mešom
Milisav Savić je sa puno emocija opisao svoj prvi susret sa Mešom Selimovićem. Sa njim je 1970. godine napravio intervju za NIN, uoči izlaska iz štampe romana „Tvrđava”. Usledila su još dva razgovora - za „Mladost” i za „Književnu reč„. Bio je to sagovornik od koga je mladi pisac i novinar imao šta naučiti. I ne samo on, konstatovao je Savić.
- U nagrađenom romanu jasno sam stavio do znanja da sam svom junaku dao ime po Hasanu iz „Derviša i smrti”. Znam jedino da lepšeg imena nisam mogao izabrati - kazao je laureat.