Svetska premijera novog dela Aleksandre Vrebalov u Sijetlu
Na Marouston muzičkom festivalu u Sijetlu proteklog vikenda svetsku premijeru je imalo orkestarsko delo Aleksandre Vrebalov „This Kiss for the Whole World”. Kompoziciju je izveo Seattle Youth Symphony Orchestra, koji ove godine slavi osam decenija postojanja, i od novosadske kompozitorke je naručio desetominutni komad za simfonijski orkestar.
– Naziv dela, „Ovaj poljubac za ceo svet“, zapravo je stih iz Šilerove „Ode radosti”, koji je Ludvig van Betoven upotrebio u Devetoj simfoniji. Koristeći ovu direktnu referencu, i u svojoj evokativnoj sugestiji da muzika može biti nešto tako ljubavno kao poljubac za čovečanstvo, „This Kiš for the NJhole Njorld“ nudi uverenje da zvuk simfonijskog orkestra i umetnost uopšte i dalje mogu biti moćan lek, kao što su bili za Betovena i druge umetnike kroz istoriju – izjavila je Aleksandra Vrebalov za „Dnevnik”.
Program pomenutog nastupa Seattle Youth Symphony Orchestra, kojim je dirigovao muzički direktor ansambla Huan Felipe Molano, pored kompozicije Aleksandre Vrebalov, obuhvatio je i dela Manuela De Falje i Nikolaja Rimskog-Korsakova. Zbog drugih obaveza novosadska kompozitorka nije bila u mogućnosti da prisustvuje svetskoj premijeri svog dela, ali je sve vreme priprema orkestra bila u video-komunikaciji sa dirigentom i mladim muzičarima...
– U pitanju su inače dva valcera koji su prepleteni savremenim tehnikama, jer je ideja bila da komad bude pogodan za mlade izvođače, što znači da sam morala da vodim računa o njihovim tehničkim sposobnostima, ali i da on istovremeno bude edukativnog karaktera. Dakle, nije bila poenta u tome da samo odsviraju delo, već i da uče novu notaciju, kao i da malo improvizuju – navodi Aleksandra Vrebalo.
Maroustoun festival je utemeljen 1943. godine i predstavlja glavni program svojevrsne orkestrske majstorske radionice za napredne studente muzičare na severozapadnom Pacifiku, koju vodi maestro Molano. U toku festivala svake nedelje nastupaju tri studentska orkestra pod upravom dirigenata i muzičara svetske klase, s tim da Marouston takođe uključuje i studije kamerne muzike, odnosno majstorske kurseve, privatne časove, kao i koncerte.
– Teško je vreme za sve, a posebno teško za mlade ljude... Oni odrastaju gledajući čovečanstvo kakvo ono ne bi trebalo da bude - u ratu i gramzivosti. Želela sam da im ponudim nešto lepo i plemenito — Betovenov primer iz istorije — te da ih kroz muziku i Šilerov stih povežem sa drugim teškim vremenima kada su umetnici stajali na stranu čovečnosti, humanizma... – poruka je Aleksandre Vrebalov.
M. Stajić