Na Nomusu Roman Simović i prijatelji
Novosadske muzičke svečanosti (Nomus) nastavljaju se večeras u 20 časova u Sinagogi prvim od dva koncerta kamerne muzike (drugi je u nedelju), na kojem će nastupiti poznati violinista Roman Simović sa prijateljima – violistkinjom Milenom Simović, violončelistom Antoniom Menezisom i pijanistom Andrejem Gugnjinom.
Oni će izvesti Fantaziju za klavirski kvartet F. Briya, Klavirski kvartet u Es-duru, Op.47 R. Šumana, i Kvartet za klavir, violinu, violu i violončelo br.1 u c-molu, op.15 G. Forea.
- Zahvaljujući svom briljantnom virtuozitetu i urođenoj muzikalnosti, te bezgraničnoj mašti, violinista Roman Simović nastupa na svim kontinentima, svirajući na mnogim vodećim svetskim scenama – ističe organizator Nomusa Muzička omladina Novog Sada.
Simović nastupa sa najuglednijim orkestrima, a sarađuje sa najpoznatijim dirigentima. Ovog umetnika često pozivaju na najznačajnije muzičke festivale, na kojima sarađuje sa renomiranim umetnicima. Pored svoje velike solističke karijere, Simović je i aktivni kamerni muzičar. Osnivač je i član Gudačkog kvarteta „Rubikon”. Dugi niz godina deluje kao koncertmajstor Londonskog simfonijskog orkestra.
- Pođednako uspešna i kao violinistkinja i violistkinja, Milena Simović gradi blistavu međunarodnu karijeru na svim izvođačkim poljima, od solističkog do kamernog i koncertantnog – navode u MONS-u, uz podsećanje da je Milenu Simović publika na Nomusu upoznala pre više od deset godina kao članicu kamernog orkestra Kamerata Salcburg.
Govoreći o kamernoj muzici, Milena Simović ističe da je to njena velika ljubav.
- To je zapravo jedna vrsta razgovora u kojem ne moramo da koristimo reči, možemo da govorimo različitim jezicima, da crtamo i pišemo ali se kroz muziku uvek jasno razumemo. Kamerna muzika je vrhunski deo umetnosti – kaže Milena Simović.
Violončelista Antonio Menezis danas je jedan od najvećih umetnika na svom instrumentu. U svojoj dvadesetoj je pobedio na Međunarodnom takmičenju ARD u Minhenu, a pet godina kasnije, 1982. osvojio prvo mesto i zlatnu medalju na čuvenom Konkursu „Čajkovski“ u Moskvi. Svirao je sa većinom vodećih svetskih orkestara, takođe sarađivao i sa legendarnim dirigentima današnjice.
Karijera čenjtvrtog „prijatelja”, pijaniste Andreja Gugnjina, krenula je uzlaznom linijom nakon pobede na prestižnom Međunarodnom klavirskom takmičenju u Sidneju 2016. godine. Danas ga pozivaju da svira s proslavljenim orkestrima, i učestvuje na poznatim festivalima,, pa ga u tekućoj sezoni očekuju resitali širom Evrope i Amerike, uključujući Beč, Viljnus, Solt Lejk Siti, ali i koncerti s Danskim nacionalnim simfonijskim orkestrom, Filharmonijom Nagoje, Državnim simfonijskim orkestrom Armenije i Orkestrom Južnočeške filharmonije.
N. P-j.