Predstavljeno novo kolo edicije Prva knjiga Matice srpske
Poetske zbirke „Čamci za ptice” Ivane Pantelić i „Udžbenik svakodnevice” Lazara Bukumirovića, knjiga kratkih priča Sare Majstorović „Srebrne šume” i studija Milice Sofinkić „Crnjanski - na međi vlastitog i stranog” objavljeni su u ovogodišnjem kolu kultne edicije „Prva knjiga” Matice srpske.
Predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić je, poželevši mladim piscima dobrodošlicu u svet književnosti, poručio da su upravo oni ti koji će nositi i buduću srpsku literaturu i rad našeg najstarije književnog, kulturnog i naučnog društva. „Ono što je najvažnije za mladog pisca je da ispod svoje prve knjige podvuče crtu i kaže: idem dalje i postavljam nove ciljeve. I siguran sam da će ove mlade autore odlučnost i stvaralačka usredsređenost, kombinovano sa darom koji nose u sebi, voditi prema tim novim rezultatima”, rekao je prof. Stanić.
Govoreći o autorima zastupljenim u novom kolu „Prve knjige”, glavni i odgovorni urednik edicije Franjo Petrinović ocenio je da ih pre svega karakteriše odgovornost prema stvarnosti i svetu koji živimo, baš kao i odgovornost prema književnosti. „ta odgovornost se vidi i u prozi, i u poeziji, ali i u terorijskom promišljanju”, dodao je Petrinović. Po njegovim rečima, rukopisi koji su se našli pred uredništvom predstavljali su više nego prijatno iznenađenje, budući da su bili celoviti, koncepcijski doterani i od početka do kraja jasno izvedeni.
Konkretizujući sud kroz primer kratkih priča Sare Majstorović, glavni urednik edicije je ocenio da njena knjiga „Srebrne šume” predstavlja mali ali značajan pomak jer reafirmiše pomalo na srpskoj književnoj sceni zanemarenu formu proznog zapisa, pri čemu je stil mlade spisateljice svež, jezički i leksički bogat i izuzetno lirski intoniran. Kada je pak reč o studiji Milice Sofinkić, autorka, kako je naveo Petrinović, vešto posmatra pojam drugosti, te preko i kroz Crnjanskog promišlja o onome što je i danas izazov fenomena stranstvovanja.
Analizirajući dve poetske knjige, član uredništva edicije Miroslav Aleksić u prvi plan je stavio s jedne strane odustvo pretencioznosti, a s druge odgovornost prema pesničkom tekstu vrednu svakog poštovanja. Po njegovim rečima, u „Čamcima za ptice” poetika Ivane Pantelić ekvilibira u prostoru između čulnog i saznajnog, dok je, iznoseći sud o „Udžbeniku svakodnevice”, naveo da se ponekad jednostavno dogodi da pojedini pesnici, kao u slučaju Lazara Bukumirovića, svojom prvom knjigom iskorače jako daleko i nagoveste nešto što se kasnije potvrdi kao izuzetno.
Inače, nije zgoreg podsetiti na činjenicu da je „Prva knjiga” pokrenuta daleke 1957. i da je do danas pod tom etiketom objavljeno ukupno 287 naslova. Vrata sveta izdavaštva, literarne i kulturne afirmacije odškrinuta su kroz ovu ediciju, među ostalim, pesnicima Milutinu Petroviću, Tanji Kragujević, Vladimiru Kopiclu, Vojislavu Karanoviću, prozaistima Miru Vuksanoviću, Draganu Velikiću, Laslu Blaškoviću, u ovoj ediciji objaviljivali su i budući književni teoretičati, univerzite- tski profesori poput Dragana Kujundžića, Mihajla Pantića, Jovana Delića, a u njoj je trasiran i put savremene srpske ženske književnosti kroz rukopise Milice Mićić Dimovske, Ljubice Arsić, Radmile Gikić, Ljiljane Jokić Kaspar...
M. Stajić