Za roman godine
BUDIMIRU DUBAKU URUČEN „BESKRAJNI PLAVI KRUG" Večna borba protiv iskonskog zla
Budimiru Dubaku, pesniku, esejisti, proznom i dramskom piscu iz Crne Gore, juče je u Matici srpskoj uručena nagrada „Beskrajni plavi krug”, koju naše najstarije književno, kulturno i naučno društvo dodeljuje za najbolji roman u protekloj godini.
Dubak je nagrađen za „Ljetopis prokletoga cara Dukljanina" (Srpska književna zadruga, Književna zadruga SNV Crne Gore) u kojem oživljava mračni, legendarni lik cara Dukljana, simbolizujući kroz njega sve negativne aspekte prošlosti Diokleje, Zete i Crne Gore, kroz slojevitu priču o zlu, moći i istorijskim zloupotrebama. „Prokleti car Dukljan ingeniozna je metafora Satane, koji ne može da umre i vampiri se, ne bi li ugušio duhovnost, dobro u čoveku, goli opstanak naroda i bilo kakvu mogućnost prosperiteta. Sveti Ilija ga je uamio u verige, ali on je sklon da se oslobodi, pa se uvek iznova mora pobeđivati, kao što i Sveti Georgije ubija aždahu svakog proleća. Portretišući prokletoga cara, Dubak materijalizuje zlo i smešta ga u ritam i dinamiku svetog i profanog vremena, što znači da ga ipak čini savladivim”, navela je u svom slovu o romanu članica žirija dr Jelena Marićević Balać.
Petrović, Pištalo, Vladušić...
Književnu nagradu „Beskrajni plavi krug” za najbolji roman utemeljili su, u spomen na autora „Seoba” i njegov romansijerski opus, Matica srpska, Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa i Udruženje „Sumatra“ iz Novog Sada. Nagrada se dodeljuje od 2019 i dosadašnji laureati su Slobodan Mandić za roman „ Panonski palimpsesti”, Dragan Stojanović za „Tamnu pučinu”, Slobodan Vladušić za „Omamu”, Goran petrović za „Ikonostas” i lane Vladimir Pištalo za „Pesmu o tri sveta”.
Predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić izrazio je zadovoljstvo kako nagrada „Beskrajni plavi krug” do sada čuva ono što je Miloš Crnjanski, u čiju čast je ustanovljena, kroz svoj književni ali i generalni pogled na svet, ostavio srpskoj kulturi. „Dobro je da se stabilizuju one vrednosti i perspektive koje je otvorio i stabilizovao u srpskoj književnosti upravo Crnjanski kao duboko samosvesni srpski pisac istovremeno veoma svestan evropskog konteksta. I ako se držimo te magistralne linije, ukrštanja sveta i nacionalne kulture, sigurno je da nećemo pogrešiti”, ocenio je prof. dr Dragan Stanić. Zahvaljujući se na nagradi, Dubak je podsetio da Vuk Isaković u Crnjanskovim „Seobama”, spremajući se na vojnu, kao da u visini vidi „beskrajni plavi krug i u njemu zvezdu”. „I ja sam zagledan u zvezdano nebo srpske književnosti, na kome posebno sjaji delo Miloša Crnjanskog”, rekao je Dubak, dodavši da je počastvovan nagradom „Beskrajni plavi krug”, te da su ovo priznanje „zaslužili i ostali srpski pisci u Crnoj Gori - a neki, nažalost, više nisu sa nama - koji su se, zajedno sa svojom crkvom i stradalnim narodom, sve ove godine borili protiv zla oličenog u prokletom caru Dukljanu”.
M. Stajić