Biblioteka budućnosti u šumi Nordmark kraj Osla
Turska književnica Elif Šafak nova je, četvrta autorka Biblioteke budućnosti (Future Library), čija će se priča moći pročitati tek za stotinu godina, kao i ostalih 99 koje postanu delom projekta pokrenutog 2014. u šumi kraj Osla.
Pre Elif Šafak, za Biblioteku budućnosti pisali su Dejvid Mičel i Sjón, a biblioteka će obuhvatiti sto autora, čije će se priče otisnuti na papiru napravljenom od drveća iz šume Nordmarka u Oslu, posađene 2014. upravo za ovu namenu.
Projekt je osmislila škotska umetnica Keti Peterson, svesna da ni ona ni ostali članovi odbora koji odabire pisce neće doživeti njegovu finalizaciju 2114.
„Biblioteka budućnosti živeće i disati kroz rast drveća čije godove zamišljam kao poglavlja knjige. Nenapisane reči godinu po godinu će se aktivirati, materijalizovati. Oni koji budu posećivali šumu, koja će se kroz decenije stalno menjati, razvijaće i svijest o polaganom rastu drveća koje, poput nevidljive energije, sadrži i ideje pisaca“, rekla je Keti Peterson, objasnivši da je za trajanje projekta odabrala period od 100 godina.
Šta će biti s knjigama u 2114?
„Nemamo pojma što će u 2114. biti s knjigama. Hoće li ih uopšte biti? Ili će naslovi glasiti “U Norveškoj proizvode knjigu kao nekad, u stara vremena?” Hoće li 2114. biti moralno pogrešno uništavati drveće jer smo ih u međuvremenu otkrili kao emotivna bića - pitao je Sjón, kojeg je Peterson odabrala zbog “dinamičnog” i “melodičnog” pisanja koje “povezuje ljudski i prirodni svet i različite vekove”.“
„U nekom kosmičkom smislu to nije puno vremena, ali je u smislu ljudskog života priličan izazov. Stotinu godina premašuje mnoge od naših vekova trajanja s jedne strane, ali je s druge dovoljno malen rok s kojim se moguće suočiti, pojmiti ga i relativizovati.“
Biblioteka budućnosti je međunarodna, i za nju pišu Kanađanka (Margaret Etvud), Britanac, Islanđanin, sada i Turkinja.
„Projekt je globalan u vreme u kojem u svetu postoje mnoge snažne podele. Jedan od organizatora rekao je da je ovo porodično stablo, što mi se jako svidelo“, rekla je Šafak.
Njen tekst, uz onaj Atvud, Mičela i Sjóna, kao i ostalih koji kasnije budu učestvovali, čuvaće se u posebnoj prostoriji nove javne biblioteke u Oslu, koja će se otvoriti 2019. Takozvana Tiha soba, namenjena smeštaju rukopisa, biće smeštena na gornjem spratu biblioteke, s pogledom na Nordmarku.
Đ. P.