Zaplena automata i pištolja namenjenih islamistima u Evropi?
Četiri osobe uhapšene su pri pokušaju da na graničnom prelazu Kelebija prokrijumčare veću količinu oružja i municije, saopštio je danas MUP.
Oni su, kako se navodi, uhapšeni preksinoć, a policija je u automobilu „sitroen“ srpskih registarskih oznaka našla pet pištolja, optički nišan, okvir za automatsku pušku s 30 komada municije, dva metka za karabin, 12 metaka za pištolj različitog kalibra i dve automatske puške.
Mediji navode da je među uhapšenima D. D. (31), državljanin Srbije koji je hapšen lane u Švedskoj i označen od tamošnjih istražnih organa kao glavna veza za preprodaju oružja iz BiH prema Švedskoj, i to pripadnicima „Muslimanskog bratstva”„.
Osim njega, uhapšeni su i D. T. (35), državljanin BiH, Iračananin H. A. A. H. (42) i Sirijac K. M. M. M. (44). Oni su kod sebe imali bugarske falsifikovane pasoše.
Zaplenjena su dva pištolja marke CZ kalibra 7,65 milimetara sa sedam, odnosno dva metka u okviru, pištolj CZ „vzor 50”, kalibra 7,65 mm s praznim okvirom, pištolj „unceta y companiakurz”, kalibra 9 mm s okvirom od tri metka i pištolj CZ kalibra 9 milimetara s dva metka u okviru. Osim pištolja, zaplenjeni su: automatske puške M-72 AB1 i CZ s drvenim kundakom, okvir automatske puške s 30 komada municije, optički nišan, dva metka za karabin i metak 7,65 mm sa oznakom PPU 80.
Podsetimo, „Muslimansko bratstvo” smatra se najboljim kupcem oružja na crnom tržištu, a u terorističkim napadima u Evropi neretko je korišćeno oružje proizvedeno na teritoriji bivše SFRJ.
Direktor fabrike „Zastava oružje” Milojko Brzaković potvrdio je još pre dve godine da je više komada oružja koje su koristili islamisti u terorističkim napadima na Pariz 13. novembra prošle godine proizvedeno u toj kragujevačkoj fabrici pre raspada bivše Jugoslavije. Brzaković je agenciji AP tada rekao da mu je srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova dva dana posle teorističkih napada u Parizu, u kojima je ubijeno 130 ljudi, poslalo serijske brojeve oružja pronađenog u francuskoj prestonici tokom i posle napada.
Kako navodi AP, u pitanju je jugoslovenska verzija sovjetske automatske puške AK-47. To oružje koristila je JNA, kasnije i Vojska SRJ.
Brzaković je u telefonskoj izjavi za američku agenciju rekao da su posle raspada bivše SFRJ sve zaraćene strane mogle prodati preostalo oružje.
– Oružje je isporučivano vojnim subjektima u Sloveniji, Bosni i Makedoniji za potrebe JNA – napomenuo je tada Brzaković, istićući da sada u Srbiji nijedan proizvod fabrike „Zastava oružje” ne može biti isporučen „bez dozvole države Srbije”.
Politički analitičar Zoran Dragišić objasnio je da su „Zastavinim” oružjem bile naoružane teritorijalne odbrane svih bivših jugoslovenskih republika te da je to oružje izvoženo u zemlje Bliskog istoka i da ga i sada može biti bar u pedesetak zemalja.
– Ono je iz Srbije legalnim kanalima moglo otići u neku zemlju Bliskog istoka ili je moglo otići švercom, što se događalo devedesetih godina prošlog veka, kada je mnogo tog oružja švercovano – objasnio je tada Dragišić. – Ono je moglo otići iz Bosne, s Kosova, bilo odakle, i onda doći u ruke terorista.
S. H. D.