ZABRINJAVAJUĆI TREND Dva čedomorstva za pet dana
NOVI SAD: Policija je u Beogradu uhapsila S. J. (22) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teškog ubistva nad petomesečnom bebom.
On se sumnjiči da je pesnicom zadao više udaraca svojoj bebi, nakon čega je ona preminula u zemunskoj bolnici.
Osumnjičenom S. J. je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Nezvanično, obdukcijom je utvrđeno da je dete imalo prelom rebara i brojne krvne podlive po glavi i rukama. Po rečima komšija, S. J. je umeo da bude nasilan i voleo je da popije.
To je drugi slučaj čedomorstva u poslednjih pet dana. Prethodno je, u Leskovcu, majka bacila bebu s terase.
Podsetimo, M. M. (29) iz Leskovca, u subotu po podne, bacila je svog tromesečnog sina s terase porodičnog stana. Sumnja se da je bila u nervnom rastrojstvu kada je bacila svoju bebu s visine od oko deset metara. Ona se tereti da je počinila teško ubistvo, za koje joj preti zatvorska kazna od 40 godina.
Komšije pričaju da se ona pre tri meseca porodila, a nakon toga je pala u postporođajnu depresiju, zbog čega se lečila i bila na terapiji. U trenutku tragedije u stanu je bio njen suprug.
Podsetimo, mrtvo dete pronađeno je prošle godine na gradskoj deponiji u Vrbasu. Tamo je dospelo s ostalim đubretom koje su radnici komunalnog preduzeća iz Vrbasa pokupili iz kontejnera s gradskih ulica. Prilikom sortiranja smeća, uočili su beživotno telo novorođenčeta i odmah alarmirali policiju. Nekoliko sati kasnije uhapšena je S. M. (33) pod sumnjom da je usmrtila dete prilikom porođaja.
Kako su tada preneli mediji, S. M. sa suprugom i petoro dece živi u porodičnoj kući sa svekrom i svekrvom, koji, navodno, nisu ni znali da je u drugom stanju, niti da se sama porodila u sobi. Tog 9. avgusta im se požalila da jako krvari, zbog čega su je odveli u bolnicu u Vrbas, gde je ostala do petka, 11. avgusta.
Po nezvaničnim saznanjima, ona posle privođenja u policiju nije mnogo govorila o zločinu i o tome kako se porodila u porodičnoj kući. Tvrdila je da ona nije usmrtila svoju tek rođenu bebu, i da je dečak rođen mrtav, odnosno da nije disao.
M. H. iz Subotice osuđena je na godinu kućnog pritvora zbog ubistva svog tek rođenog deteta koje se dogodilo 22. septembra 2013. godine. Sporazum o priznanju krivičnog dela sklopili su okrviljena i Osnovno javno tužilaštvo, a sud ga je potvrdio, tako da je okrivljena M. H. osuđena za izvršenje krivičnog dela ubistva deteta pri porođaju.
Tokom istražnog postupka utvrđeno je da je okrivljena prilikom izvršenja krivičnog dela bila „bitno smanjeno sposobna da shvati značaj svog dela i da upravlja svojim postupcima”.
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio na 15 godina zatvora Tanju Lakić Mahud (38) jer je krajem septembra 2015. godine, u stanju bitno smanjene uračunljivosti, ubila svoju osmomesečnu bebu, čije je beživotno telo pronađeno na terasi stana zamotano u najlonske kese i stolnjak.
Sud je odlukom toj ženi potvrdio i izrečenu meru obaveznog lečenja narkomana. Ona je, kako se navodi u optužnici, devojčicu drogirala metadonom, od čega je beba preminula. Nakon hapšenja, Tanja Lakić se u policiji i Tužilaštvu branila da se ne seća šta se dogodoilo s bebom, kao i da ona nije mogla ubiti svoje dete. Ipak, na samom kraju suđenja, priznala je da je svojoj bebi dala metadon jer je „mislila da krizira”.
Podsetimo, telo novorođenčeta muškog pola pronađeno je u Ulici Sonje Marinković, u kontejneru za smeće. Od tada pa do hapšenja u oktobru, trajala je intenzivna akcija potrage za počiniocem tog krivičnog dela, za koju je policija putem sredstava javnog informisanja tražila i pomoć građana.
To su samo neki od slučajeva koji su potresli javnost.
Po rečima stručnjaka, vrlo je važno napraviti razliku između postporođajne depresije i postporođajne psihoze. Postoporođajna depresija ne podrazumeva čedomorstvo, ona se obično javi kod presavesnih majki koje nikad ne bi povredile dete, dok postoporođajna psihoza može imati uticaja da majka bude agresivna prema detetu, ali je to onda poremećaj.
Do čedomorstva može doći i u slučajevima kada majka dete vidi kao trajnu prepreku u ostvarenju svojih želja i potreba. Takve majke nisu želele i planirale trudnoću.
Kada govorimo o porodiljama koje imaju postporođajnu depresiju, govorimo o ženama koje nisu sigurne u to da li žele ili ne žele da budu majke. Psiholozi kažu da se i neki od takvih slučajeva ponekad završe ubistvom.
Kod nas se, po javno dostupnim podacima, prosečno godišnje zabeleži nekoliko slučajeva ubistva bebe neposredno nakon rođenja, a sudski postupci protiv čedomorki vode se za krivično delo ubistva pri porođaju, za koje je Krivičnim zakonikom Srbije predviđena kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
D. Nikolić