Veliki broj branilaca na meti u poslednjih desetak godina
U somborskom Osnovnom sudu prekjuče je održan glavni pretres protiv okrivljenog meštanina Vedrana Ahmeda Štrpca (35) koji se vodi za napad na advokata.
Radi se o verovatno prvom suđenje u Srbiji tim povodom, nakon prošlogodišeg stupanja na snagu nove odredbe, odnosno tog krivičnog dela.
Kako nezvanično saznajemo, na ročištu je saslušan okrivljeni i ispitan svedok koji je advokat i ima status oštećenog.
Optuženi je izneo svoju odbranu, a oštećeni je to negirao, pa su suočeni, opisujući svoje verzije događaja, gledajući se u oči.
Nastavak suđenja je zakazan za 2. septembar, a tada će se gledati video-snimak, na predlog branioca okrivljenog, novosadskog advokata Radomira Munižabe, a određeno je i psihijatrijsko veštačenje za okrivljenog.
Na narednom ročištu moguć je kraj suđenja, saznaje „Dnevnik” nezvanično.
Po optužnom predlogu Osnovnog javnog tužilaštva, okrivljenom se pripisuje da je 5. juna ove godine u Somboru napao advokata iz tog mesta i naneo mu laku telesnu povredu. Pomenutog datuma, oko 13 časova, okrivljeni je spazio oštećenog u Ulici kralja Petra Prvog, sustigao ga i zadao mu u potiljak udarac pesnicom, a odmah zatim ga rukama odgurnuo. Nakon toga oštećeni je ušao u haustor, gde mu je optuženi potom ponovo prišao i nastavio da ga udara u predelu glave, grudnog koša i ruku, a zatim ga šutnuo nogom u levu butinu, da bi mu pri tome pretio, govoreći da će ga ubiti. Oštećeni je tom prilikom zadobio laku telesnu povredu.
U optužnom aktu se spominje da je oštećeni advokat zastupao interese suprotstavljene strane u predmetu u kojem je okrivljeni za napad označen kao izvršni dužnik.
Izmene i dopune Krivičnog zakonika uvele su lane u naše krivično zakonodavstvo krivično delo napada na advokata. Po tom krivičnom delu, ako neko napadne advokata ili člana njegove porodice, a u vezi s obavljanjem advokatske službe, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
Zbog napada na advokate, osim advokatskih komora, oglasili su se i sudije, Ministarstvo pravde Srbije i Udruženje sudija i tužilaca. Oni se zalažu za zaštitu svih učesnika u sudskim postupcima i ukazuju na potrebu za „bespoštednom borbom protiv svakog oblika napada ili akcije kojom se ruši i ugrožava nezavisnost i samostalnost obavljanja bilo koje od pravosudnih profesija”.
U stavu dva, koji se pominje u pomenutom otužnom predlogu, ako učinilac nanese laku telesnu povredu advokatu ili članu njegove porodice ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
Podsetimo, nedavno je obeležena dvogodišnjica od ubistva beogradskog advokata Dragoslava Miše Ognjanovića, a iz Advokatske komore su nedavno poručili da bi uspeh u borbi države s organizovanim kriminalom bio najbolja poruka građanima da sistem funkcioniše, i dodali da će istrajati u svojim naporima da se odgovorni za zločin pronađu i kazne jer je ubistvo beogradskog advokata Ognjanovića postalo paradigma napada na advokate i na najdrastičniji način pokazalo u kakvim okolnostima advokati u Srbiji obavljaju svoju profesionalnu delatnost. U saopštenju je navedeno da je advokatura pokazala veliko strpljenje očekujući rezultate u istrazi koju sprovodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, ali ubrzo će se postaviti pitanje stvarne volje, sposobnosti i spremnosti nadležnih organa da razreše taj slučaj. Ukoliko dođe do takvog zaključka, advokatura će postaviti pitanje odgovornosti nadležnih, navedeno je u saopštenju.
I u novosadskoj Palati pravde na epilog čekaju dva napada koja su privukla veću pažnju javnosti. To su napad na advokaticu dr Enike Veg i advokata Branislava Travicu.
U prvom slučaju, koji se vodi u novosadskom Osnovnom sudu, lane je otvoren glavni pretres protiv penzionisanog farmaceutskog tehničara Srbe Stojiljkovića (73) iz Novog Sada, okrivljenog da je 4. septembra prethodne godine u hodniku suda udarcem u lice teško povredio novosadsku advokaticu dr Enike Veg, a potom napustio Palatu pravde i otišao u nepoznatom pravcu.
Okrivljeni je na otvaranju pretresa izjavio da je razumeo optužni akt i da ne priznaje delo ometanja pravde koje mu se stavlja na teret, a da je optužnica delimično tačna. Potom je dodao da ne prihvata izjavu iz zapisnika koja stoji u spisima, a koju je dao u Tužilaštvu nakon privođenja, uz opasku da je on nju samo potpisao, ali da njen sadržaj nije čitao i da nije tačan. Kazao je i da nije kriv za delo kojim ga terete i da ne ostaje kod navoda svoje odbrane, niti kod iskaza datog kod sudije za prethodni postupak.
Slučaj advokata Branislava Travice takođe se vodi u novosadskoj Palati pravde, a na glavnom pretresu se moglo čuti da je, samo zahvaljujući pribranosti, novosadski advokat savladao komšiju R. B. koji je prethodno u njega uperio pištolj i povukao oroz. Srećom, hitac nije ođeknuo jer metak nije bio u cevi, a advokat je uspeo da savlada napadača dok je repetirao oružje. U optužnom aktu se spominje da je osumnjičeni R. B. u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola, a osim pištolja, za koji poseduje dozvolu, u njegovoj kući su nađene nelegalna puška i izvesna količina municije.
Advokatu Travici ni danas nije jasno zbog čega je komšija, kog poznaje deset godina, naoružan nasrnuo na njega.
M. Vujačić