Uhvatio i prodavao kopca, kažnjen sa 75.000 dinara
Prekršajni sud u Somboru svojom presudom od 1. decembra ove godine oglasio je krivim D. M.-a (41) iz Stapara kod Sombora, zbog prekršaja Zakona o zaštiti prirode.
Ova osoba je, kako se u presudi navodi, 26. januara 2017. godine u Staparu, u svom dvorištu, u zamku sa mamcem (golubom) uhvatila kopca, strogo zaštićenu pticu grabljivice. Istu jedinku je istog dana oglasila na prodaju na jednom popularnom internet oglasniku.
Prekršajni sudija je, na osnovu prijave Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, i dokaza od strane Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, ocenio da je za tri počinjena prekršaja (hvatanje i držanje strogo zaštićene vrste divlje životinje; korišćenje životinje kao mamac i nuđenje na prodaju) D. M. odgovoran i za svaki mu je određena novčanu kazna od po 25.000 dinara.Kobac, uz to povređena u klopci, oduzet je i smešten u prihvatilište za divlje životinje na Paliću, ali je ubrzo od povreda uginuo.
Kazna od ukupno 75.000 dinara, kako saopštava Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, opomena je za sve one koji pokušavaju se hvatanjem divljih ptica i njihovom prodajom postignu bilo kakav efekat. Reč je o zabranjenim aktivnostima, a, po rečima Marka Tucakova, ornitologa u ovom Zavodu, sve brojniji slučajevi kažnjavanja prestupnika u slučajevima ugožavanja divljih životinja daju nadu da će se ova aktivnost smanjiti.
U Zavodu potsećaju da eventualna šteta koju mogu da nanesu strogo zaštićene vrste ne može da bude kratkoročno rešavana na način da se one hvataju i zarobljavaju, niti ubijaju. Zakonodavac je, naime, predvideo mogućnost novčane nadoknade štete koju učine strogo zaštićene vrste životinja, te je takve slučajeve potrebno što pre prijaviti nadležnim organima.
Iz Zavoda potsećaju da su česte nedoumice kod građana oko toga koji su dozvoljeni postupci sa divljim životinjama. „Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, između stalog i postoji radi edukacije javnosti i svih onih kojima su informacije o zaštiti bidiverziteta potrebne“, kaže Tucakov.
R.D.