Uhapšeno 46 zbog privrednog kriminala, pranja novca i mita (video)
U nastavku suzbijanja korupcije policija je u akciji "Skener" uhapsila 46 osoba osumnjičenih za privredni kriminal, pranje novca i mito, koji se terete da su budžete Republike, Vojovodine
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srbije Nebojša Stefanović izjavio je danas da je, u nastavku suzbijanja korupcije, policija, u saradnji s nadležnim tužilaštvima, u velikoj akciji „Skener” uhapsila 46 osoba osumnjičenih za privredni kriminal, pranje novca i mito.
Ministar Stefanović je na konferenciji za novinare precizirao da se uhapšeni terete da su oštetili budžete Republike Srbije, Autonomne Pokrajine Vojvodine i više opština u Srbiji za sedam miliona evra.
– Pokazaćemo da se korupcija u ovoj zemlji ne isplati i da će svi oni koji se u nju upuste, pa makar bili i u redovima policije, za to morati da snose odogovornost – poručio je Stefanović, naglasivši da će policija nastaviti da intenzivno radi na rasvetljavanju svih koruptivnih krivičnih dela jer je borba protiv korupcije od izuzetne važnosti za naše društvo.
Ministar je ukazao na to da su u akciji učestvovale sve linije rada Ministarstva, od Sektora unutrašnje kontrole, Uprave kriminalističke policije, beogradske policije, područnih policijskih uprava...
Stefanović je ukazao na to da je među uhapšenima i pet osoba koje se sumnjiče da su od 2009. godine do danas izvršile više krivičnih dela pranja novca i prikrivale vlasništvo nad lokalima na Zlatiboru i stanovima, iako su znale da taj novac možda potiče od prodaje narkotika.
Pripadnici MUP-a, u saradnji s beogradskim Višim javnim tužilaštvom, uhapsili su 16 policijskih službenika Uprave saobraćajne policije Policijske uprave za grad Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da su od septembra do decembra prošle godine počinili više krivičnih dela primanja mita i zloupotrebe službenog položaja. Osumnjičeni policajci su, kako se sumnja, od učesnika u saobraćaju u kontinuitetu zahtevali i primali novac u različitim novčanim iznosima da im, zauzvrat, ne bi podnosili prekršajne prijave za počinjeni prekršaj.
Sektor unutrašnje kontrole evidentirao je 340 situacija u kojima su obezbeđeni dokazi vezani za inkriminaciju tih krivičnih dela, kojima je budžetu Republike Srbije naneta šteta od oko 3.000.000 dinara, koristeći kao kriterijum minimum zaprećene novčane kazne za izvršene saobraćajne prekršaje.
Pripadnici MUP-a, u saradnji s Tužilaštvom, uhapsili su i policijskog službenika Odeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Sremska Mitrovica B. T. (36) zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Postoje osnovi sumnje da je B. T. od 2014. godine do danas obaveštavao dva lica koja se bave nedozvoljenom trgovinom duvanom o tome kada će kod njih biti obavljani pretresi da bi blagovremeno premestila robu na drugu lokaciju. Sumnja se da je prilikom jednog od pretresa, koji je obavljen 16. marta ove godine, osumnjičeni konstatovao da kod jedne od te dve osobe nije pronađen duvan, iako ga je pronašao bez potrebne poslovne dokumentacije.
U nastavku otkrivanja zloupotreba u radu Fonda za kapitalna ulaganja APV i lokalnih samouprava u pokrajini, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su bivšeg funkconera opštine Mali Iđoš i zaposlenog u nadzornom organu na nadgradnji škole „Vuk Stefanović Karadžić“ u Lovćencu. Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Subotici uhapšeni su K. R. (37) i B. K. (63), a krivičnom prijavom u redovnom postupku obuhvaćeni su i rukovodilac gradilišta i odgovorno lice građevinskog preduzeća „Kovačević“ i tehnički direktor tog preduzeća. Osumnjičeni su prilikom završetka nadgradnje učionica na školi „Vuk Stefanović Karadžić“ u Lovćencu, koju je finansirao Fond za kapitalna ulaganja APV, kako se sumnja, svojim potpisima i pečatima overili drugu privremenu situaciju za navodno izvedene radove na pomenutom objektu, iako su bili svesni toga da na gradilištu nisu bili izvedeni radovi u količini i vrednosti prikazanoj na ispostavljenoj drugoj privremenoj situaciji. Postoje osnovi sumnje da su taj dokument s neistinitim sadržajem upotrebili i od Fonda za kapitalna ulaganja APV naplatili 8.325.659,24 dinara, čime su izvođaču radova GP „Kovačević“ iz Novog Sada pribavili protivpravnu imovinsku korist, na štetu finansijera Fonda za kapitalna ulaganja APV i opštine Mali Iđoš, kao investitora, navodi se u saopštenju.
U nastavku otkrivanja zloupotreba u radu Fonda za kapitalna ulaganja APV i lokalnih samouprava u pokrajini, pripadnici MUP-a uhapsili su tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivična dela zloupotrebe službenog položaja i zloupotrebe položaja odgovornog lica.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Somboru, uhapšeni su odgovorno lice preduzeća „Tehnomag-term“ d. o. o. iz Novog Sada L. M (64), odgovorni izvođač radova iz „Tehnomag-terma“ Z. T. (49) i odgovorno lice javnog preduzeća „Zavod za izgradnju“ iz Kule B. V. (56). Postoje osnovi sumnje da su, koristeći položaje službenog i odgovornih lica, osumnjičeni svojim potpisima i službenim pečatima sačinili i overili i privremenu situaciju bez broja od juna 2008. godine i privremenu situaciju bez broja od jula 2008. godine, izdate od izvođača radova „Tehnomag-term”, za izgradnju objekta fekalne kanalizacione mreže u Kuli, s neistinitim podacima o navodno izgrađenim deonicama mreže u ulicama Novaka Pejčića i Petefi Šandora. Te deonice izgradio je drugi izvođača radova i bile su predmet drugih pravnih poslova. Postoje osnovi sumnje da su takve falsifikovane ispostavljene privremene situacije osumnjičeni upotrebili i na osnovu njih je Fond za kapitalna ulaganja APV, kao finansijer, obavio plaćanje. Na taj način, na štetu budžeta APV, privrednom društvu „Tehnomag-term“ osumnjičeni su pribavili protivpravnu imovinsku korist od 3.525.068,09 dinara.
U nastavku otkrivanja zloupotreba u radu Fonda za kapitalna ulaganja APV i lokalnih samouprava u pokrajini, pripadnici MUP-a, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su odgovorno lice preduzeća „Turbo-komerc“ d. o. o. iz Novog Sada G. N. (52), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebe položaja odgovornog lica.
Postoje osnovi sumnje da je G. N. od avgusta 2010. godine do 31. marta 2011, kao odgovorno lice „Turbo-komerca“, novac dobijen od Fonda za kapitalna ulaganja APV i Doma zdravlja iz Subotice za nabavku i isporuku medicinske opreme za potrebe Opšte bolnice u Somboru, domova zdravlja u Bačkom Petrovcu, Subotici, Kuli i Kovačici i Kliničkog centra u Kikindi, utrošio nenamenski, izmirujući njime ranije preuzete obaveze svoje firme i trošeći ga za sopstvene potrebe. Osumnjičeni, dodaje se u saopštenju, nije isporučio potrebnu sofisticiranu medicinsku opremu i na taj način, na štetu navedenih zdravstvenih ustanova i Fonda za kapitalna ulaganja APV, svom pravnom licu pribavio je protivpravnu imovinsku korist od 24.003.563 dinara, a sebi 10.421.515.
Pripadnici MUP-a, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Somboru, uhapsili su odgovorno lice preduzeća „Od zlata ravnice“ d. o. o. iz Čonoplje M. P. (64), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica.
Postoje osnovi sumnje da je M. P. od avgusta 2013. do oktobra 2014. godine merkantilnu pšenicu, koju je privrednom društvu „Od zlata ravnice“ poverila na čuvanje Republička direkcija za robne rezerve, bez znanja i odobrenja te direkcije prodao trećim licima. Na taj način, osumnjičeni je Republičkoj direkciji za robne rezerve pričinio štetu od 47.020.303 dinara.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Pančevu, pripadnici MUP-a uhapsili su G. M. (41) iz Kačareva, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo falsifikovanja isprave.
Krivičnom prijavom, zbog sumnje da su počinili krivična dela zloupotrebe službenog položaja, obuhvaćeni su i zaposleni u Službi za katastar nepokretnosti u Pančevu L. M. i I. U., koji su ranije uhapšeni zbog sumnje da su počinili druga krivična dela. Postoje osonovi sumnje da su L. M. i I. U. sačinjavanjem i upotrebom lažne dokumentacije, omogućili osumnjičenom G. M. da upiše u evidenciji Republičkog geodetskog zavoda – Katastara nepokretnosti Pančevo, pravo svojine nad državnim poljoprivrednim zemljištem površine 110 hektara u katastarskoj opštini Kačarevo. Na taj način to poljoprivredno zemljište izuzeto je iz Programa raspodele za agrarnu 2015–2016. godinu i nije izdato na licitaciji, čime je osumnjičeni G. M. sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u visini neplaćanja naknade za korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta od 5.203.330 dinara, na štetu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su šest osoba zbog postojanja osnova sumnje da su počinile više krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanja isprave i prevare. Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Pančevu, uhapšeni su javni beležnici Ž. B. (56) i L. M. (56), zaposleni u Republičkom geodetskom zavodu, Sektor za katastar nepokretnosti, Službe za katastar nepokretnosti u Pančevu, I. U. (41), M. N. (43), kao i S. Đ. (39) i O. G. (35), svi iz Pančeva. Krivičnom prijavom biće obuhvaćen i T. Č. (36) iz Pančeva, koji je već u pritvoru zbog drugih krivičnih dela.
Postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni Ž. B., I. U. i L. M. tokom 2014. i 2015. godine, iskorišćavanjem svojg službenog položaja, pribavili protivpravnu imovinsku korist ostalim osumnjičenima. Sumnja se da je Ž. B. sačinjavao i overavao klauzulu o potvrđivanju isprave za ugovore o prodaji nepokretnosti, kojima je O. G. i S. Đ. omogućio prodaju tuđih nepokretnosti na osnovu lažnih ugovora, koje su sačinjavali T. Č. i M. N., i lažnih listova nepokretnosti, koje je sačinjavao L. M., kao i upisa promena u Katastru nepokretnosti, izvršenih od strane I. U., čime su doveli u zabludu oštećene građane da kupuju nepokretnosti od stvarnih vlasnika i naveli ih da im na svoju štetu isplate ukupno oko 7.500.000 dinara. U nastavku akcije na otkrivanju zloupotreba u Pokrajinskom sekretarijatu za nauku i tehnološki razvoj APV, prilikom dodele sredstava za sufinansiranje pogona za primenu novih tehnologija u APV, pripadnici Specijalnog istražnog tima UKP-a, MUP-a Srbije i Policijske uprave u Novom Sadu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, podneli su krivičnu prijavu, u redovnom postupku, protiv odgovornog lica jednog preduzeća s Novog Beograda.
On se tereti da je od 23. avgusta do 17. decembra 2007. godine, kao odgovorno lice preduzeća, iznos od 15.066.677 dinara, namenjen otvaranju pogona za proizvodnju PET ambalaže za mineralnu vodu u Opovu.
S. H. D.
Lisice i bivšem fudbaleru Zoranu Njegušu
Pripadnici MUP-a uhapsili su pet osoba zbog postojanja osnova sumnje da su od 2009. godine do danas počinile više krivičnih dela pranja novca. Po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili pomenuto krivično delo, uhapšeni su D. B. (48), N. O. (46), N. Đ. (51), svi iz Beograda, odgovorno lice privrednog društva „Parket planet“ d. o. o. R. S. (36) iz Užica i Z. NJ. (43) sa Zlatibora.
Postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni prikrivali vlasništvo nad pet poslovnih lokala u Tržnom centru „Vila jezero“ na Zlatiboru, stanom u Beogradu i privrednim društvom „Parket planet“, iako su znali da 2.350.000 evra kojima su kupljeni lokali, stan kao i osnivanje i pozajmice osnivača za likvidnost privrednog društva potiče od prodaje kokaina i ostalih narkotika i da postoji opasnost od njihovog oduzimanja u postupku pred nadležnim državnim organima. Na taj način osumnjičeni su ostvarili protivpravnu imovinsku korist i oštetili budžet Republike Srbije za 289.050.000 dinara, odnosno oko 2.350.000 evra.
Krivična prijava u redovnom postupku podneta je protiv još jedne osobe.
Među uhapšenima je i nekadašnji fudbaler „Crvene zvezde” Zoran Njeguš. On je u redove „crveno-belih” stigao iz užičke „Slobode” 1995. godine. Leta 1998. godine prešao je u „Atletiko” iz Madrida. Karijeru je nastavio u Sevilji, za koju je od 2001. do 2004. godine na 57 prvenstvenih mečeva postigao jedan gol. U tom klubu je i završio igračku karijeru. Kao trener vodio je užičku „Slobodu”, zatim ivanjički „Javor”, „Spartak” iz Subotice, „Borac” iz Čačka i „Novi Pazar”.
Pao i sudija za prekršaje iz Guče
U opsežnoj akciji „Skener” pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, uhapsili su sudiju za prekršaje Prekršajnog suda u Čačku – Odeljenja u Guči M. P. Po saopštenju policije, M. P. je priveden zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično delo primanja mita.