Tokom avgusta carinici zaplenili više od tri kilograma zlata
Poslednjih dana na graničnim prelazima Srbije ponovo je aktuelna zaplena zlata.
Samo od početka avgusta zaplenjeno je više od tri kilograma, dok je u poslednje dve i po godine otkriveno oko 37 kilograma.
Naime, carinici su u saradnji sa policijom prekjuče, na ulazu graničnog prelaza Špiljani sa Crnom Gorom, sprečili krijumčarenje tri markirana ručna sata, ali i gotovo 400 grama zlatnog i srebrnog nakita.
Prekršaj je otkriven kada je na red za kontrolu stigao „audi“ nemačkih registarskih oznaka kojim se iz Crne Gore ka Nemačkoj vraćao nemački državljanin (51), albanskog porekla, u društvu sina.
Na pitanje carinskih službenika da li imaju nešto da prijave, putnici su odgovorili odrično. Ipak, detaljan pregled prtljaga otkrio je da vozač u putnoj torbi, među ličnim stvarima, krije 40 različitih komada zlatnog i srebrnog nakita, očigledno namenjenog daljoj preprodaji.
Tom prilikom carinici su pronašli tri ručna sata marki „majkl kors“, „dizel“ i „espri“, zlatne lančiće, minđuše, narukvice, od kojih je jedna bila ukrašena „svarovski“ kristalima, kao i zlatno prstenje i srebrne burme.
Samo par dana ranije, na ulaznoj strani graničnog prelaza Gradina, carinici su u saradnji s policijop pronašli više od dva kilograma zlatnog nakita, vrednog više od čak pet miliona dinara.
Prekršaj je otkriven u autobusu turskih registarskih oznaka koji saobraća na liniji Istanbul – Novi Pazar.
Nakon što su putnici izašli iz autobusa radi njegovog detaljnog pregleda, carinski službenici su u jednom od frižidera, koji se nalazio blizu zadnjih vrata, ispod čaša sa vodom, pronašli sakriveni tovar.
Reč je o gotovo 600 različitih komada zlatnog nakita: minđušama, prstenju, lančićima, narukvicama i privescima, koji je otkriven u plastičnoj kutiji za hranu i flaši presečenoj napola.
Kako se niko od putnika nije javio da je vlasnik krijumčarenog nakita, za prekršaj je odgovoran vozač (62) iz Novog Pazara.
Kako su rekli u Upravi carina, zaplenjena roba predata je u dalju nadležnost carinarnici u Dimitrovgradu.
U prvoj nedelji avgusta, na graničnom prelazu Batrovci, carinici su u saradnji s policijom, zaplenila 600 grama zlatnog nakita.
Zlato je, tom prilikom, pokušao da prokrijumčari makedonski državljanin koji je putovao sam automobilom „ford fokus“ italijanskih registarskih oznaka.
Prilikom susreta sa carinicima on je rekao da nema ništa da prijavi i da kod sebe ima samo dozvoljen iznos novca. Međutim, detaljnim pregledom automobila, u naslonu za ruke, između prednjih sedišta pronađeno je 27 predmeta od zlata. Između ostalog, u naslonu su se našli i zlatni ženski pojas, nekoliko ogrlica i lančića, narukvica, broševa, minđuša, različitog prstenja i jedan dukat.
Šverc zlata je i dalje biznis koji je veoma interesantan i atraktivan širom sveta. Statistika pokazuje da se od početka globalne ekonomske krize, povećala se cena zlata na tržištu, zbog čega se povećao i broj krijumčara. Taj biznis je tipičan primer velike ekonomske krize, ali i sve lošije socijalne situacije.
Najčešće švercije iz Turske ka zemljama Evropske unije zbog velike razlike u ceni. Osim turaka, krijumčari su u velikom broju i Makedonci, ali i Abanci sa Kosova i Metohije koji najčešće žive i rade u zemljama Zapadne Evrope. Oni zlato, bilo u polugama, nakitu ili kovanicama, kriju u svim delovima vozila, ali i u torbicama, cipelama, brushalterima, dečjim igračkama, pelenama…
Krijumčari koji pokušavaju da zlato prenesu preko graničnih prelaza Srbije, ništa manje nisu snalažljivi u odnosu na švercere droge. Zlatni nakit je otkrivan u tetrapacima od sokova i mleka, gotovim jelima, šupljinama vešalica za garderobu. Na Gradini je pre nekoliko godina krijumčar sakrio kilogram i po zlatnog nakita u tegle ajvara.
Na graničnom prelazu Preševo carinici su pre par godina iz šupljina jednog automobila izvadili više od 14 kilograma zlatnog nakita i oko 100.000 evra. Makedonac, koji je putovao sam, rekao je da nema ništa da prijavi, ali ga je carinik uputio na pregled mobilnim skenerom. Analizom snimka uočene su nepravilnosti oko menjača. Kada je isečen aluminijumski lim oko auspuha, videlo se da je vozilo prepravljano radi krijumčarenja i već su se nazirali prvi paketići zlata. Daljom demontažom radnici su izvadili 47 paketa zlata težine 14,5 kilograma, među kojima je bilo sakriveno i 99.000 evra u apoenima od po 500 evra.
Često se dešava da carinici u ličnom prtljagu pronalaze zlato koje putnici ne prijavljuju, jer smatraju da je reč o ličnom nakitu. Ono što treba znati jeste da se ličnim nakitom smatra se ono što se nosi na sebi. Međutim, ukoliko putnik oko vrata stavi kilogram zlatnih ogrlica, na desetine narukvica na rukama, mora imati u vidu da to kod carinika neće proći kao lični nakit.
Kada se otkrije neki od ovakavih slučajeva na istražnim organima je da utvrde kome ili čemu je vrednost zlata zapravo trebalo da posluži. Neretko ti prekršaji ukazuju na prelivanje novca u neke druge kriminalne tokove.
D. Nikolić
Foto: Uprava carina