Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: Tragedija u Rumi podsetila na opasan trend među mladima

08.05.2021. 09:48 09:50
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Dvadesetogodišnji mladić stradao je od strujnog udara iz kontaktne mreže, kada je pokušao da se popne na vagon teretnog voza.

Nesreća se dogodila u noći između četvrtka i petka na železničkoj stanici u Rumi oko 3.20 časova. Na lice mesta izašli su pripadnici MUP-a i ekipa Hitne pomoći, koja je povređenog mladića prevezla do bolnice, gde je i preminuo, navodi se u zajedničkom saopštenju kompanija „Srbija Kargo” a.d. i „Infrastruktura železnice Srbije”.

Kako se navodi u saopštenju, kroz kontaktnu mrežu prolazi struja napona od 25.000 volti, a da bi se nesreća dogodila nije neophodno da se dodirne žica kontaktne mreže, već je dovoljno samo da se uđe u strujni luk koji može biti udaljen i po nekoliko metara od kontaktne mreže.

Obe kompanije, koje žale zbog tragedije koja se dogodila i izražavaju saučešće porodici nastradalog mladića.

Kompanija „Srbija Kargo” a.d. i „Infrastruktura železnice Srbije”, još jednom apeluju na sve, a posebno na mlađu populaciju, da se ne penju na vagone u stanicama i na prugama, jer na taj način direktno ugrožavaju svoj život.


Uvesti „zone bez selfija”

Istraživači Američke nacionalne medicinske biblioteke preporučuju da se na mestima koja mogu biti opasna po život uvedu „zone bez selfija”. U takva mesta spadaju planinski vrhovi, visoke zgrade i jezera jer je na takvim lokacijama zbog selfija stradalo najviše ljudi, a kao najčešći uzrok smrti navodi se utapanje, saobraćajne nesreće i pad s visine. Česti uzroci smrti tokom pravljenja selfija su i udar strujom, požar, vatreno oružje i napad životinje.


Zbog penjanja na vagone, od posledica strujnog udara iz kontaktne mreže godišnje na srpskim prugama nastradaju tri do četiri osobe, a najčešće je reč o mladima, navodi se u saopštenju.

Kako prenose mediji, nastradali mladić je na železničkoj stanici bio sa drugom i čekao voz za Šabac koji je trebalo da krene u 3.45 časova.

Međutim, prema nezvaničnim informacijam, nešto pre polaska voza, dvadesetogodišnjak se popeo na teretni vagon i u trenutku kada je krenuo da silazi udarila ga je struja.

Prema rečima žitelja Rume, pretpostavlja se da se nesrećni mladić popeo na vagon kako bi napravio selfi.

To ne bi bio prvi slučaj u Srbiji da mladi stradaju pokušavajući da naprave selfi sa vrha voza, ne razmišljajući o tome da će, ukoliko ulete u polje visokog napona, zadobiti teške opekotine ili smrtno stradati.

Proteklih nekoliko godina pravi je trend fotografisanje na kolosecima i pored vagona, što, nažalost, može dovesti i do takvih slučajeva.

Tako je prošlog maja dvanaestogodišnji dečak iz Pančeva izgubio život kada ga je na krovu teretnog vagona na Železničkoj stanici Pančevo – Varoš udarila struja od 25.000 volti. Nesrećni dečak se popeo na vagon da bi se fotografisao za društvene mreže, ali je, nažalost, ušao u zonu opasnosti i dok se uspravljao, ubila ga je struja iz kontaktne mreže. Pretpostavlja se mu je namera bila da fotografiju s vagona okači na društvenoj mreži „Instagram”.

Septembra 2018. godine četrnaestogodišnjakinja iz Lučana zadobila opekotine na 30 odsto kože od strujnog udara kada je s drugom bila na železničkoj stanici u Požegi, gde se, u nameri da se slika, merdevinama popela na vagon na elektrificiranom koloseku. Tada se našla u zoni opasnosti, odnosno dva metra ispod električnog luka, pa je od jačine strujnog udara bila odbačena na zemlju.

Jednog sedamnaestogodišnjaka udarila je struja na niškoj železničkoj stanici kada je došao tamo da bi se s drugom fotografisao među starim vagonima, ne znajući, očigledno, za opasnost od strujnog udara.

I jednog osamnaestogodišnjaka iz Čačka je udarila struja iste jačine dok je pokušavao da napravi selfi na cisterni.

To su samo neki od slučajeva u kojima su mladi izgubili život ili zadobili povrede u želji da naprave fotografije gde drugi ne smeju.

Po mišljenju psihologa, mladi imaju potrebu da se dokazuju i veoma često nisu svesni rizika u koji se upuštaju prilikom pravljenja selfija i video - klipova. Te situacije se dešavaju kada se tehnologija da u ruke detetu, koje se fotografiše i snima na mestima gde drugi ne smeju, a to su obično mesta koja su vrlo opasna.

Takvim avanturama skloniji su mladi do 21 godine jer nemaju osećaj straha i nisu svesni posledica koje mogu proisteći iz njihovih postupaka, pojašnjavaju stručnjaci. Jedan od faktora zašto su selfiji postali toliko popularni, po njihovim rečima, jeste želja da se povežemo s ljudima koji nas okružuju preko fotografija uz pomoć kojih sebe predstavljamo drugima i svetu.

Trend slikanja selfija zapravo hara svetom, a ljudi često ne razmišljaju o sopstvenoj bezbednosti u želji da naprave što luđu fotografiju.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Mladića u Rumi ubila struja, penjao se na teretni vagon

Mladića u Rumi ubila struja, penjao se na teretni vagon

07.05.2021. 09:25 10:47