Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA „DNEVNIKA”: Sudske takse i troškovi previsoki za siromašne

26.10.2018. 09:10 09:16
Piše:
Foto: pixabay.com

Sudske takse i ostali troškovi postupka pred sudovima u Srbiji previsoki su ne samo za socijalno najugroženije već i za plitke yepove nekoliko slojeva iznad kategorije ekstremno siromašnih građana – korisnika socijalne pomoći, pa bi sve nadležne institucije trebalo da razviju jasne smernice za ostvarivanje siromaškog prava, a tiču se mogućnosti oslobađanja sudskih troškova, jedna je od preporuka Komiteta pravnika za ljudska prava na osnovu obavljene analiza sudske prakse po predlogu za oslobađanje od plaćanja sudskih troškova u parničnoj materiji. 

Nemogućnost ostvarivanja prava siromašnih na oslobađanje od sudskih troškova, iako je ta mogućnost regulisana zakonima, odvraća građane lošeg materijalnog stanja od pokušaja da svoja prava štite pred sudom. Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava JUKOM Milan Antonijević kaže za „Dnevnik” da je zakon po pitanju mogućnosti oslobađanja sudskih troškova jasan, ali da stučnjaci JUKOM-a, radeći analizu, u praksi nisu videli veliki broj slučajeva u kojima se sud odlučio da omogući građanima ro pravo.

– Bilo je zanimljivo ući u praksu naših sudova i gledati iz ugla građana kako izgleda pravosuđe, koliko građani poznaju svoja prava u određenim slučajevima, kada govorimo o najosetljivijim kategorijama stanovništva koje jesu u stanju siromaštva, kako se pravosuđe ponaša i koliko ima mogućnosti da oni u skladu sa zakonom budu oslobođeni sudskih troškova – napominje Antonijević. – S jedne strane, građani nisu ni poznavali dovoljno koje su im mogućnosti ostavljene zakonom, ali s druge, postupajući sudija zaista ima obavezu da stranku pouči, da približi određeni postupak građanima, a tu mogućnost imaju i advokati koji su postupali.

Takođe, zakonodavac mora biti određeniji po pitanju mogućnosti oslobađanja od plaćanja sudskih troškova i taksi u cilju ostavarenja pristupa pravdi, a nije potrebno, kako smatra Antonijević, da se zbog toga menja veliki broj zakona.

JUKOM u svojoj analizi podseća na to da je pravo na oslobađanje od plaćanja taksi i troškova postupka  sastavni deo prava na pravično suđenje, koje je garantovano Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Prilikom odlučivanja o pravu na oslobađanje od sudskih taksi i troškova postupka, sud bi, smatra Antonijević, morao da ceni da li određeni sudski postupak dovodi građane u stanje oskudice, a ne samo da li je korisnik socijalnog primanja.

Po mišljenju Antonijevića, kad je reč o daljim koracima na usklađivanju samog zakona, trebalo bi voditi računa i o onim građanima koji nisu korisnici socijalne pomoći, ali koji jesu u stanju oskudice po nekim drugim parametrima, i da se proširi grupa onih koji ostvaruju pravo na oslobađanje od taksi i sudskih troškova.

Antonijević, naime, ukazuje na to da je analiza pokazala da veliki broj građana koji se ne odlučuju na to da svoja prava štite pred sudom, ističu baš materijalni elemenat, naročito troškove pred sudovima višeg stepena, kod revizije i drugih postupka koji su i te kako materijalno zahtevni.

– To je bio dovoljan signal da apelujemo na sve one koji učestvuju u sudskom postupku i one koji donose zakone – da preispitaju svoju politiku i da vidimo na koji način se zakoni mogu i moraju sprovoditi, da vidimo da li je politika sudskih troškova i taksi adekvatna i da li ona možda odvraća veliki broj građana od upuštanja u sudski postupak radi zaštite nekog svog prava. Ovde ne govorimo o tome da će pravosuđe ostati bez značajnog dela novca, već da država mora voditi aktivnu socijalnu politiku, da i sama odredba Ustava koja štiti pristup pravdi svim građanima, mora biti sprovedena i u oblasti troškova sudskog postupka – podvlači Antonijević.   


Preporuke o olakšavajućim merama

„Prema stavu Evropskog suda za ljudska prava, nepristupačne sudske takse predstavljaju potencijalna faktička ograničenja prava na pristup pravosuđu. Interes države u sakupljanju sudskih taksi mora biti pravilno izbalansiran s interesima lica koje treba da pristupi sudu i pravdi, tako da oslobađanje od taksi mora biti predviđeno pozitivnim propisima. U okviru Saveta Evrope, Komitet ministara SE doneo je Preporuku državama-članicama o merama koje olakšavaju pristup pravdi, u kojoj je naglašeno da uslov za započinjanje postupka ne sme da bude, imajući u vidu prirodu slučaja, nerazumna suma novca. Države treba da obezbede da sudske takse budu smanjene ili ukinute kada predstavljaju prepreku pristupa pravdi. Sistem sudskih taksi treba da bude ispitan u smislu te olakšice. Države moraju da posvete pažnju pitanju troškova za advokate i stručnjake onoliko koliko oni predstavljaju ograničenje pristupa pravdi. Moraju biti obezbeđene neke forme kontrole iznosa tih troškova”.


JUKOM je, uz analizu, sačinio i priručnik i date su preporuke, kako napominje Antonijević, „da se svi koji učestvuju u sistemu suđenja, najpre pravosuđe, potom Visoki savet sudstva, koji bi trebalo da to sve nadgleda, ali i Ministarstvo pravde, koje može dati određenu kampanju tim povodom, uključe da bi veliki broj građana mogao ostvariti pristup pravdi”. Kao pozitivan pomak usledilo je to što je na određenom broju sajtova naših sudova građanima postala dostupna informacija o zakonskim mogućnostima po pitanju oslobađanja sudskih taksi i troškova postupka.

– Važno je da se građanima omogući takva informacija da bi, kad idu na sud, bili spremniji da svoja prava u potpunosti štitite i da dobiju one mogućnosti koje im zakon pruža. Zakoni su tu da bi se sprovodili i ako ima određene politike koja bi pomogla najsiromašnijim građanima da ostvare pristup pravdi i da priđu sudu i da na jednak način imaju mogućnost da na sudu dokažu svoja prava kao i oni koji imaju novca, to u svakom slučaju treba da koriste – istakao je Antonijević.

J. Jakovljević

Piše:
Pošaljite komentar