Tema „Dnevnika“: Reke i jezera odnele dvadesetak života
NOVI SAD: Tokom letnjih meseci najveći broj ljudi osveženje traži na neuređenim kupalištima i plažama, koji su vrlo opasni jer nemaju ograničenu zonu za bezbedno kupanje, službe spasavanja i prve pomoći, ni obezbeđen prilaz za Hitnu medicinsku pomoć, zbog čega nose veći rizik od utapanja u odnosu na javno kupalište.
Na početku svake sezone iz MUP-a apeluju na građane da se na kupalištima ponašaju odgovorno: da ne koriste divlje plaže, da u vodu ne ulaze nepripremljeni i pod dejstvom alkohola, a poseban apel se upućuje roditeljima – da maloletnu decu ne puštaju u vodu bez nadzora.
Da se građani ne obaziru na upozorenja pokazuje crni bilans. Statistika pokazuje da je od kraja aprila do septembra živote izgubilo oko 20 osoba, mahom dece i tinejdžera, koji su bili poluplivači ili neplivači.
Poslednja tragedija utapanja dogodila se u subotu posle podne na manjem jezeru kod naselja Crna Bara u čokanskoj opštini, na severu Banata, kada je život izgubio devetnaestogodišnji Goran Ostojić iz Podlokanja.
Kao što smo pisali, iako je na prilazu jezera istaknut natpis „Privatni posed. Zabranjen ulaz i kupanje!”, nesrećni mladić, koji je bio neplivač, ušao je u jezero i nestao u dubokoj vodi. Ekipe Hitne pomoći iz Kikinde i Čoke, kada su došle na lice mesta, mogle su samo da konstatuju smrt. Inače, jezero se nalazi nadomak Crne Bare, kraj puta prema Mokrinu, i nastalo je vađenjem peska i, po tvrdnjama meštana, prilično je duboko.
Samo dan ranije, u Velikoj Moravi udavili su se Dragi Mladenović (64) i njegova supruga Mirjana (64), a 23. avgusta dvojica braće, petogodišnji D. M. i sedmogodišnji D. M. Njih dvojica su se utopila naočigled roditelja na jezeru Očaga kod Lazarevca. Mališani su u jednom trenutku nestali ispod površine vode, a roditelji su odmah pozvali spasioce, koji su ih ubrzo izvukli iz jezera. Na licu mesta pružena im je prva pomoć i pokušana reanimacija, ali posle jednočasovne borbe, lekari su konstatovali smrt dvojice dečaka.
Deca su česte žrtve jer nisu svesna svih opasnosti pa ih na reke i jezera ne treba puštati bez nadzora. Roditeljima se zato savetuje da budno paze na decu i da ih nikako ne ostavljaju same na obali ili u plićaku, već sve vreme moraju biti s njima.
Kod tinejdžera i starijih, neki od najčešćih uzroka utapanja je precenjivanje plivačkih sposobnosti, kao i nedovoljno dobro poznavanje tehnike plivanja. Tu su još i nepoznavanje tla kupališta na kojem su jer na rečnim i jezerskim divljim plažama ima delova gde se dubina iznenada povećava pa neoprezni kupači mogu izgubiti kontrolu i tlo pod nogama. Opasnost predstavljaju i rastinje, gusta trava, korenje ili dubok gust mulj u vodi. Neopreznim kupanjem i plivanjem može se upasti u takvu sredinu i stradati.
Tu su i vazdušne i vodene struje koje kupače mogu postepeno odvući daleko od obale, tako da se neiskusni plivači i neplivači ne mogu sami vratiti na obalu. Udaljavanje od obale je realna opasnost, a često se udaljavanjem od obale izgubi osećaj za daljinu, pa povratak može biti naporan i opasan.
Neprijatelj kupača koji se nađu u problematičnoj situaciji je panika. U panici ni najbolji plivač ne ume da reaguje kako treba, već najčešće radi sve suprotno. U kritičnim situacijama u vodi, od ključnog je značaja zadržati prisebnost i razmotriti mogućnosti jer nekad spas leži i u tome da se čovek prepusti vodi i uz malo napora se izvuče iz te situacije. Ukoliko se samo svim silama trudi da savlada struju ili dubinu, najčešće dolazi do gubitka snage i daha, i to je najopasnija stvar, pojašnjavaju spasioci.
Osim virova i rastinja, i strma obala predstavljaju velike opasnosti za kupače na plažama, naročito za decu jer usled neopreznog hodanja po takvoj obali može doći do odrona, urušavanja ili klizanja, tako da se začas mogu naći u dubokoj vodi.
Brojni spasioci, MUP i druge institucije godinama ubeđuju građane da je najbezbednije kupanje na zvaničnim kupalištima, gde su mesta za kupanje obeležena i obezbeđena i gde ima spasilaca. Jer, po crnoj statistici, utapanja su ubedljivo najbrojnija na divljim i neuređenim kupalištima na kojima nema spasilačke službe pa je samim tim smanjena mogućnost da će neko uočiti potencijalnog davljenika.
D. Nikolić