TEMA “DNEVNIKA”: Pet žena ubijeno samo tokom tekućeg meseca
Beogradska policija uhapsila je juče Nenada I. (54) zbog sumnje da je ubio Sandru D. (47).
On se sumnjiči da je u noći između nedelje i ponedeljka, u stanu na Čukarici, oštrim predmetom ubo nesrećnu ženu, koja je od zadobijenih povreda preminula. Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Kako pišu beogradski mediji, Sandra D., čije je telo pronađeno s vidljivim ranama, dolazila je redovno u stan kod Nenada I. poslednjih par meseci. Njih dvoje su, tokom noći konzumirali alkoholna pića, a pod kojim okolnostima je nesrećna žena stradala, utvrdiće istraga. I žrtva i osumnjičeni, prema rečima komšija su problematični jer je, kako kažu, on voleo da popije, a ona je koristila nedozvoljene supstance.
Takođe, oboje u policiji imaju dosije, Nenad I. zbog kršenja javnog reda i mira, a Sandra D. zbog krađa i iznuda.
Ova žena je peta žrtva ovog meseca koja je brutalno ubijena od strane partnera. Prethodno je, 16. decembra, u Petrovaradinu ubijena D. J. (85). Nju je hicem iz pištolja ubio suprug, koji je posle toga pucao sebi u glavu. Prema nezvaničnim informacijama, vremešni par se dogovorio da zajedno odu u smrt.
Samo dan pre te porodične tragedije, S. P. je, u Aleksincu, ubio svoju bivšu suprugu, a zatim počinio samoubistvo,
Šest dana ranije, dogodila su se dva zločina. Naime, 10. decembra, D. L. (84) je, kako se sumnja, štapom pretukao svoju ženu G. L. (80) u porodičnoj kući u Aranđelovcu, pa ju je golim rukama zadavio.
Istog dana u beogradskom naselju Voždovac, u ranim jutarnjim satima, D. N. (62) je pištoljem ubio suprugu V. N. (57), a potom izvršio samoubistvo. Zločin se dogodio u njihovom stanu, a V. N. je najpre ženi ispalio hitac u grudi, a zatim presudio sebi. Zbog čega je do ubistva došlo, kao i koliko je dugo žena trpela zlostavljanje, nije poznato jer prijava za nasilje nikada ranije nije bilo.
Podsetimo i da je sredinom maja ubijena direktorka Osnovne škole „Sava Šumanović” u sremskom selu Erdevik Branislava Gnjidić u kancelariji u školi. Nju je hicima iz oružja usmrtio, kako se sumnja, supurug P. G. (53). Pre nego što je ubio suprugu, on je u dvorištu škole, kako se sumnja, ubio i M. B. (56), vozača Branislave Gnjidić.
Kako nezvanično saznajemo, motiv zločina je ljubomora jer je suprug sumnjao da ga žena vara s vozačem. Predrag G. je odmah uhapšen.
Prema poslednjim podacima, ove godine ubijeno je skoro 30 žena u porodičnom i partnerskom nasilju, uprkos sve efikasnijoj primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici. U brojnim slučajevima nasilje prethodno nije prijavljivano iako je borba protiv nasilja nad ženama odgovornost celog društva.
Samo u prošloj godini ubijeno je 28 žena, a od toga u 15 slučajeva nije bilo prethodne prijave nasilja. Takođe, 47 odsto žena nije se obratilo za pomoć i podršku nijednoj instituciji.
U 2018. godini ubijeno je 30 žena, a poražavajuća statistika o nasilju nad ženama u Srbiji pokazuje da je broj ubijenih žena od 2000. godine do sada gotovo istovetan na godišnjem nivou.
U Srbiji je tokom poslednjih deset godina u porodičnom nasilju ubijeno više od 300 žena.
Stručnjaci smatraju da bi bilo manje ubijenih žena kada bi se na problem reagovalo „u startu”, odnosno kada bi se shvatilo da su ubistva epilog nasilja nad ženama. Kako kažu, problem je što se maltretiranje i nasilje i dalje ne prijavljuje jer niko od komšija i porodice ne želi da se zamera i smatra da nije njihovo da se mešaju u „porodične stvari“.
Podsetimo, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici počeo je da se primenjuje 1. juna 2017. godine, a analize pokazuju da se broj podnetih predloga za produženje hitne mere iz godine u godinu povećava. Zakon, prema mišljenju stručne javnosti, ima svojih manjkavosti. Tako, nasilnik po izlasku iz pritvora i kada istekne zabrana prilaska, koja se slabo kontroliše, ima pravo da se vrati u istu kuću u kojoj je činio nasilje.
Ubijaju bogati, visokoobrazovani, marginalci
Psiholozi kažu da među počiniocima ubistava žena ima supružnika iz svih socijalnih struktura. Bilo je i bogatih, moćnih i visokoobrazovanih počinilaca, ali i onih sa margina društva. Nasilnik kada donese odluku da ubije, on će to i učiniti, a najčešće je to partner. Može se primetiti da je, do sada, najveći broj ubistava počinjen vatrenim oružijem, nožem, čekićem, šipkom...
Inače, Dan sećanja na žene žrtve nasilja u porodici u Srbiji ustanovljen je 2017. godine, na osnovu odluke Vlade Srbije, koja je doneta na inicijativu Mreže Žene protiv nasilja, koju je potpisima podržalo 8.000 građanki i građana u 25 gradova, i na zvanični predlog Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost. Povod za pokretanje inicijative bili su zločini počinjeni 2015. godine, kada je tokom samo tri dana, od 16. do 18. maja, u Velikoj Plani, Kanjiži, Čačku i Beogradu, ubijeno sedam žena.
D. Nikolić
Foto: Arhiva Dnevnika