Tema Dnevnika: Novosadski „Eliot Nes” prati švaleracije i miraždžinke
Koronavirus umnogome je uticala na živote svih nas. Promenila je način življenja, ophođenja, razmišljenja... Pandemija se odrazila na poslove i donela krizu među mnoge profesije.
Međutim, prema rečima prvog srpskog privatnog detektiva s licencom Uglješe Grgura, pandemija se nije odrazila na detektivski posao.
- Korona nije uticala na moj posao, šta više, pospešila je –
kaže za „Dnevnik“ vlasnik detektivske agencije „Gvozden – Eliot Nes”, jedine u Novom Sadu i dodaje da su mu se klijenti najčešće obraćali zbog sumnje da ih partner, odnosno supružnik, vara.
- Kada je u pitanju preljuba, 95 pdsto mojih klijenata su žene. Često se dešava da partner dovede u zabludu drugu stranu, i ona to shvati tek u braku. Dešava se da žive i po deset, petnaest godina u bračnoj zajednici i da ne znaju sa kim su... U jednom trenutku počnu da sumnjaju. Muškarci uglavnom, „padaju“ na sitnicama. I onda žene reše da ih provere – kaže Grgur i dodaje, da se u većini slučajeva, ispostavi da su njihove sumnje opravdane.
- Postoje muškarci koji su lovci na imućne žene, odnosno
miradžike, prosto rečeno, dobrostojeće, usamljenje devojke. Traže emotivne, ali situirane žene, „slože“ im tužnu životnu priču, o teškom i nesrećnom životu. Kada partnerka „proguta“ tu priču, on se polako useljava kod nje, pripremaju venčanje, a u stvari vodi dvostruki život. Krije da ima brak iza sebe, često i decu, što iz bračnih, što vanbračnih zajednica – kaže najpoznatiji novosadski detektiv Uglješa Grgur.
- Nakon uvodnog razgovora s klijentima procenim da li mogu rešiti njihov problem. Ako procenim da mogu, s klijentom potpišem ugovor o pružanju detektivskih usluga u kojem je tačno precizirano šta se radi. Do kojih će se rezultata doći, teško je predvideti. Neke istrage se završe za tri dana, neke za nedelju dana ili za mesec, pojedine traju čak i godinu, a neke na neodređeno vreme. Sve zavisi od niza okolnosti, ali nikada ne odustajem dok problem ne rešim – pojašnjava Grgur.
Slučajeva preljube ima raznih i iskustva od slučaja do slučajeva su različita, kao i način rada.
– Neretko su to na oko idealni brakovi. Muževi su uspešni, ostvareni, poslovni ljudi, a žene su te koje su ih podržave i bile oslonac na tom putu ka ostvarenju poslovnih ciljeva. Imaj dvoje, troje, pa i četvoro dece, lepu kuću, para, godišnje odmore na luksuznim mestima, ali... U jednom trenutku žena shvati da nešto tu ne štima, da se njen žvotni saputnik promenio, da su odnosi zahladneli... A on u stvari ima mlađu „devojku“, da tako kažem, odnosno ljubavnicu. To je onaj princip, što bi rekli, kad čovek slepcu da oči, on sve vidi, samo ne vidi tog ko mu je dao oči - kaže Grgur.
Prema njegovim rečima, svaka ženina sumnja se ispostavi kao tačna, a svaka pametna žena koja posumnja u svog partnera treba da ga proveri. Kako kaže, nekim ženama bude neprijatno da se obrati za pomoć i da ispriča svoju intimu, ali treba da zna da joj je u detektivskoj agenciji „Eliot Nes“ diskrecija zagarantovana.
- Sve su to tužne priče. Klasična prevara se brzo istraži. Brzo se skupe svi podaci, ali kada je u pitanju imovina, tu već treba vremena. Mnogi muževi mojih klijenatkinja su zajedničku imovinu trošili na druge žene, provod, kocku... Bilo je slučajeva i da je njihov dvostruki život podrazumevao da ima dve porodice, odnosno da se još uvek nije zvanično razveo sa prvom ženom, a sa drugom već živi u vanbračnoj zajednici, što je krivično delo – pojašnjava novosadski detektiv i dodaje da su se tokom korone za preljube najčešće koristile vikendice i stanovi na dan, ali je bilo i slučajeva gde su preljubnici hvatani na delu u autu.
Interesantan je slučaj žene iz Beograda koja je sumnjala da je muž vara. Primetila je da joj se suprug čudno ponaša, a najneobičnije joj je bilo što ujutru neće više da s njom pije kafu.
- Počnem da ga istražujem, pratim ga i utvrdim da on svako jutro kada izađe iz kuće ide do pumpe, kupuje dve kafe i nalazi se s mlađom ženskom osobom s kojom, negde u prirodi, zajedno pije tu kafu. Istu tu žensku osobu je vodio sa sobom kada je išao na službeni put. Ispostavilo se da mu je to švalerka. Eto, on se odao na jednoj sitnici poput prve jutarnje kafe – pojašnjava Grgur i ističe da žene ne treba da budu lakoverne jer u mnogim slučajevima muškarci preljubnici lažu i svoje ljubavnice obećavajući im brak.
Kako kaže, dosadašnje iskustvo je pokazalo da ima i onih koji „oprezno varaju“. Redovno dolaze s posla kući, retko izlaze, a varaju u toku radnog vremena ili rekreacije i hobija.
- Sve je to naša stvarnost. U većini slučajeva su žene imale puno poverenje u muškarca i
kada saznaju da su izigrane i prevarene, ostaju zatečene – pojašnjava Grgur i dodaje da je bilo slučajeva i kada su mužei sumnjali u svoje žene, ali se ispostavilo da nisu bili u pravu. Kako kaže, muška ljubomora ume da bude slepa i do pucanja braka dolazi zbog njihove patološke ljubomore, a ne zbog prevare.
Uglješa Grgur otkriva za „Dnevnik” da ga neretko angažuju i očajni roditelji koji imaju problema sa decom, uglavnom tinejdžerima.
- Roditelji proveravaju svoju decu. Često sumnjaju da koriste opijate jer se čudno ponašaju, da se odaju kocki... Imao sam slučaj gde su zelenaši ucenjivali roditelje jednog mladog dečka koji se zaduživao kod njih. U početku su mu zelenaši sami davali novac, da bi ga „navukli“ i onda ga ucenjivali da im vrati „pozajmljeni“ novac. Uglavnom su to deca iz imućnih porodica. Ili zelenaši zovu roditelje i traže da vrate novac koji je njihovo dete pozajmilo. Ali roditelji treba da znaju, ukoliko u takvim situacijama vrate samo jednom novac, nema kraja... – pojašnjava novosadski detektiv.
Takođe, ovog nadaleko poznatog detektiva, često angažuju i u slučajevima nestalih osoba. U najboljem slučaju angažuju ga da pronađem decu pobeglu od kuće, ali bilo je slučajeva nestanka pod čudnim okolnostima.
U poslednje vreme sve je više prevara na društvenim mrežama iza kojih se kriju radna i seksualna ekspolatacija, trgovina ljudima, lažne poslovne i ljubavne ponude, podvođenje, pedofilija... I taj vid prevara jedinom novosadskom detektivu nije stran.
Prvi srpski privatni detektiv apeuje roditelje da obrate posebnu pažnju i strogo vode računa o aktivnostima svoje dece na društvenim mrežama.
Ranije su kontakti s drugim ljudima bili znatno teži. Međutim, danas postoje različite društvene mreže preko kojih se lakše sklapaju poznanstva. Društvene mreže su mesto gde se najčešće započinju prevare. To su takozvane virtuelne prevare.
Vreme u kojem se detektivskim poslom mogao baviti ko je hteo je prošlo. Zahvaljujući Zakonu o detektivskoj delatnosti, tim poslom mogu se baviti samo detektivi s licencom MUP-a. Podsetimo, Zakonom o detektivskoj delatnosti propisano je da detektivi moraju imati najmanje visoku stručnu spremu, treba da prođu obuku i polože stručni ispit, koji nije nimalo lak. Nakon dobijanja licence, njima je omogućeno da obrađuju podatke o nestalim osobama, beguncima od zakona, osobama koje su korisniku određene usluge prouzrokovale štetu, koje protivpravno i anonimno nude određene usluge, kao i o izgubljenim i ukradenim predmetima. Klijenti detektivima poveravaju i osetljive slučajeve ispitivanja anonimnih pretnji, poput objavljivanja kompromitujućeg sadržaja u medijima.
– U dosadašnjoj praksi nisam imao većih problema u radu. Legitimacija mi omogućava da prikupljam i obrađujem podatke. Ako neko, međutim, odbije saradnju, nađem način da dođem do željene informacije – naglašava Grgur koji je prvi licencirani srpski detektiv i jedini u Novom Sadu.
Ističući da se u radu detektiva diskrecija podrazumeva, on naglašava da je poverljivost jedno od najvažnijih načela u njihovom radu.
– Uz valjano obrazložen zahtev, detektivi službenim putem mogu dobiti podatke o boravištu i prebivalištu lica, vlasnicima motornih vozila i plovila, polisama osiguranja, vlasnicima nepokretne imovine, penzijskom i invalidskom osiguranju, potom podatke iz sudijskih spisa u slučajevima kada korisnik usluga na to ima pravo, kao i podatke iz državnih arhiva, što do sada nije bio slučaj – otkriva za „Dnevnik” detektiv Uglješa Grgur.
Dubravka Nikolić