TEMA „DNEVNIKA”: KAKO VRAČARE I VIDOVNJACI PRONALAZE SVOJE ŽRTVE Preko interneta nude rešavanje problema, a zarađuju milione
Šezdesetpetogodišnji hrvatski državljanin S. M. postao je žrtva prevare nakon što se javio na oglas kako bi rešio svoje emotivne probleme.
Kako „Dnevnik” saznaje, Ž. N. (39) iz Novog Sada, R. N. (41) iz Begeča i LJ. K. (41) iz Bačke Palanke oglasili su svoje usluge na internetu, a lakoverni čovek ih je kontaktirao u želji da mu pomognu da vrati partnerku. Oni su se, prema našim saznanjima, nalazili u Bačkoj Palanci, Nišu i Osijeku kako bi naplatili „usluge” rešavanja ljubavnih problema.
Sumnja se da je ova trojka, u poslednja tri meseca, uzela od hrvatskog državljanina novac i zlato u ukupnom iznosu od 330.000 evra, a dolijali su u Bačkoj Palanci, neposredno pošto im je oštećeni predao 8. 000 evra koje je policija pronašla kod njih. Osim deviza, pronađen je još jedan deo novca i zlata koji je vraćen S. M., a muškarac i dve žene su uhapšeni zbog krivičnog dela prevara.
Ovo nije ni prvi ni jedini slučaj da vidovnjaci, vračare, proroci, magovi i gatare pronalaze lakoverne preko interneta i obećavaju pomoć.
Pre dva meseca, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave za tehniku Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za VTK Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su Š. M. (58) iz Novog Sada, B. R. (36) iz Bačke Palanke i B. V. (29) iz Futoga, zbog sumnje da su, tokom marta i aprila prošle godine, putem naloga „Crna magija” na društvenoj mreži Fejsbuk, doveli i održavali u zabludi jednog muškarca iz Vršca da će mu vračanjem rešiti emotivne probleme. Od njega su, kako se sumnja, tražili da im uplati 1.794.000 dinara, što je oštećeni muškarac učinio. Osim njih troje, zbog prevare je tada podneta krivična prijava u redovnom postupku protiv pedesetjednogodišnje žene.
Takođe, još uvek se prepričava slučaj naše državljanke koja je privremeno živela u inostranstvu, a koja je naivno nasela na oglas u novinama da izvesna „vidovita Zahida” rešava probleme na daljinu i vraća izgubljene ljubavi. Ona je, zajedno sa svojom ćerkom, protiv „vidovite Zahide” podnela krivičnu prijavu policiji u Bačkoj Palanci, tvrdeći da joj je na prevaru uzela oko 600.000 dinara.
Vračare, vidovnjaci, razne proročice, gatare i magovi ne miruju i u svakom trenutku vrebaju naivne žrtve kako bi ih iskoristili i prevarili. Zbog napretka tehnologije ova vrsta prevara funkcioniše jednostavnije nego ranije, a s „klijentima” se radi preko interneta, društvenih mreža i telefonom. Neki su se modernizovali pa svoje „usluge” pružaju preko vajbera i vocapa. Savete kako sačuvati muža, ili ga pak oteti drugoj ženi, recepte za bolji život, brzu zaradu ili ozdravljenje zainteresovani mogu naći na svakom koraku.
Krivično delo prevara čini svako ko, u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist, dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini. Ko se bavi vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanjivanjem na način koji uznemirava građane ili narušava javni red i mir, može biti kažnjen novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 sati. U ozbiljnijim slučajevima, kada ima više žrtava i kada je u pitanju veći iznos, predviđena je kazna zatvora od pet do osam godina.
Interesantno je da se ovom vrstom prevara pođednako bave i muškaraci i žene, koji se ne libe da zarađuju na ljudskoj nesreći. Žrtve pronalaze lako, a neretko se dešava da ih dovedu na rub propasti, jer kada im daju sve pare, počnu da prodaju stvari, a potom se zadužuju verujući u neko „bolje sutra” i „više sile”. Kada uđu u taj začarani krug iz njega teško izlaze, a kada shvate da su obmanuti i prevareni bude kasno.
Iako se zna da je broj prevarenih veliki, ne može se sa sigurnošću utvrditi koliki je jer građani, uglavnom, ne žele da sarađaju s policijom, iako su svesni prevare.
D. Nikolić