Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA „DNEVNIKA”: Dileri švercuju drogu najrazličitijim sredstvima

08.09.2018. 17:01 17:06
Piše:
Izvor: Tanjug/MUP

Nakon što je jedan muškarac iz Segedina pokušao da prenese iz Srbije u Mađarsku 18 kilograma marihuane motornim zmajem, ponovo se otvorilo pitanje na koji se sve način droga švercuje preko granica.

Taj nesvakidašnji pokušaj šverca droge, čija se vrednost procenjuje na 120.000 evra, osujećen je, maštoviti Segedinac uhapšen nakon sletanja zmaja s „robom” na područje Đale, a narkotici prebačeni u policijski magacin.

To je prvi put da se preko naše granice droga prenosi takvom vrstom letelice, dok ih u drugim zemljama uveliko praktikuju. Neretko narko-karteli koriste letelice, najčešće dronove, da bi prebacili drogu iz Meksika u Sjedinjene Američke Države. Letelice, poput motornih zmajeva i dronova, koje se koriste za švercovanje nelegalne robe nazivaju se „slepe mule”.

Osim „slepih mula”, narko-mafija koristi i tajne kurire koji prenose drogu u unutrašnjim delovima tela, najčešće stomaku. Taj način prenošenja droge smišljen je u Južnoj Americi, a u međuvremenu „mule” su se pojavile u SAD, na Balkanu, pa čak i u Rusiji. Iako je taj vid šverca droge, po mišljenju dilera, najsigurniji jer se teško otkriva, radi se o veoma rizičnom poslu.

Prve „mule” su se na Balkanu pojavile 2008. godine u Bosni, pa u Makedoniji, a 2010. godine u Srbiji

Naime, „mule” najčešće prenose kokain i heroin koji se pakuje u specijalne plastične ampule otporne na želudačnu kiselinu, koje kurir proguta. Tokom puta, koji često traje i duže od 24 sata, „mula” ne sme ništa ni da jede, ni da pije da ne bi izazvala lučenje želudačne kiseline, koja može da probuši ampule droge, koja, kada se nađe van ampule, može da  usmrti „mulu”. Nakon što prenesu narkotike na odredište, „mule”, uz pomoć laksativa, izbacuju ampule iz organizma. Po pojedinim podacima, prve „mule” su se na Balkanu pojavile 2008. godine u Bosni, pa u Makedoniji, a 2010. godine.u Srbiji.

Krijumčari, neretko, koriste i životinje, u nadi da će uz pomoć njih uspešno prebaciti drogu iz jedne zemlje u drugu. Naime, oni životinji daju da proguta kesice s kokainom ili joj ispod stomaka ušiju yepove u koje sakriju balone s narkotikom i na taj način pokušavaju da prevare carinike. Otkrivanje tog potpuno bezobzirnog načina šverca droge moguće je samo pomoću skenera i rigoroznom kontrolom.

Šverceri drogu pokušavaju da prenesu preko granice i uz pomoć kućnih ljubimaca. Jednom prilikom su carinici otkrili kesice s kokainom u utrobi pitbula kojeg je vodio jedan državljanin Turske koji je putovao iz Albanije u Nemačku. Taj sistem funkcioniše tako što vlasnik psa drži nekoliko dana gladnog, dajući mu samo da pije vodu. Zatim, nekoliko sati pred put, nahrani ga kesicama u kojima su narkotici. Kesice premaže nekim namazom da bi ih pas lakše pojeo. Nakon što pređu granicu, pas dobija laksativ, uz pomoć kojeg izbacuje kese s drogom. Taj način prenosa narkotika preko granica najviše su razvili Albanci i Turci, dok Argentinci i Kolumbijci pribegavaju sistemu šverca heroina u tečnom stanju u specijalnim balonima koje životinja proguta. Ima slučajeva kada šverceri životinjama ubacuju drogu kroz analni otvor.

Prošle godine uhapšen je jedan muškarac iz Podgorice koji je s dvojicom kolega pokušao da na konju prokrijumčari 128 kilograma „skanka” iz Albanije u Crnu Goru. Službenici SGP Plav i Odseka su prilikom obilaska rejona planine Godilje, na šumskom makadamskom putu iz pravca Albanije, naišli na tri osobe koje su vodile konja natovarenog s pet velikih torbi. Kada je policija pokušala da obavi kontrolu, te osobe su počele da beže, a nakon kraće potere i pregleda terena, policijski službenici su lišili slobode L. R. iz Podgorice. Kod osumnjičenog je pronađeno pet velikih torbi u kojima su bila 122 veća PVC pakovanja sa sadržajem biljne materije tamnozelene boje, za koju se sumnja da je opojna droga marihuana tipa „skank”, ukupne težine 128,4 kilograma.

Kriminalci ne biraju načine kojima nezakonitim radnjama dolaze do „prljavog” novca. Trgovina drogama je, uz krijumčarenje, na samom vrhu kriminalih aktivnosti po zaradi u svetu, a kao i u drugim zemljama Evrope i sveta, droga se svakodnevno švercuje i preko srpskih graničnih prelaza. Krijumčari svakodnevno dolaze do novih ideja, a njihovoj kreativnosti nema kraja.

D. Nikolić

Autor:
Pošaljite komentar