TALAS PORODIČNOG NASILJA Četiri žene ubijene za nedelju dana
Srbiju poslednjih dana potresa nova serija porodičnog nasilja, a na crnoj listi ubistava žena tokom vikenda je dodata Blaženka J. (39) iz Batajnice. Ona je četvrta žena koja je žrtva za nedelju dana, a 19. od početka godine.
Iza stravičnog zločina koji se dogodio tokom vikenda u beogradskom naselju Batajnica ostalo je dvoje dece. Beživotna tela supružnika Čedomira (43) i Blaženke J. policija je pronašla u subotu oko 21.45 časova u njihovoj porodičnoj kući u naselju Šangaj. Sumnja se da je nesrećnu ženu usmrtio Čedomir udarcima sekire u glavu, a potom, nakon krvavog pira, obesio se u drugoj prostoriji.
Zločin je otkriven nakon što je kum bračnog para pozvao policiju zabrinut jer mu se niko od njih dvoje nije javljao čitavog dana.
Kad je policija došla na adresu, zatekla je jeziv prizor, kroz prozor zaključane kuće videli su telo obešenog muškarca, a kad su ušli u spavaću sobu na krevetu su zatekli Blaženkino beživotno telo pored kojeg je bila sekira.
Ova vest je potresla sve koji su ih poznavali, pogotovo zbog toga jer su Čedomir i Blaženka važili za skladan par, a prema nezvaničnim informacijam, iz njihove porodice nije bilo prijava porodičnog nasilja.
Nekoliko dana ranije, 26. jula, Vinko P. (53) iz Starčeva kod Petrovca na Mlavi ubio je iz pištolja suprugu Julijanu (46), a potom izvršio samoubistvo.
Tragedija se dogodila u porodičnoj kući oko 18.30 časova nakon svađe supružnika. U jednom trenutku, Vinko je uzeo pištolj i pucao u nesrećnu ženu koje je na mestu je ostala mrtva, a potom pištoljem presudio sebi. Iako pokojna Julijana nikada nije policiji prijavila da je žrtva zlostavljanja svog supruga, odnosno porodičnog nasilja, njihovi odnosi se, navodno, poslednjih godina bili narušeni.
Samo dva dana ranije, u Zemunu, Milorad M. (45) je u dvorištu zajedničke kuće u Zemunu, keserom usmrtio svoju ujnu Jagodu S. (67).
Naime, on je oko 13.20 časova, tesarskim čekićem – keserom, zadao više udaraca ujni u glavu dok je širila veš i usmrtio je na licu mesta. Potom je pozvao policiju i prijavio šta je uradio, ali je po dolasku pripadnika policije odbio da im otvori vrata. Policija je bacila suzavac, razvalila vrata i uhapsila Milorada M. ,koji se na saslušanju branio da je sa rođacima, među kojima je bila i ujna, imao sukob oko nasledstva imovine. Ispričao je da su oni imali “mašinu za čitanje misli”, a da je on je iz te mašine čuo razne glasove koji su mu rekli da treba da uradi to što je uradio.
Njemu se na teret stavlja krivično delo ubistvo za koje je zaprećena kazna od pet do 15 godina zatvora.
Inače, Milorad M. je osuđivan zbog preprodaje droge 2006. na uslovnu kaznu od šest meseci zatvora i na istu kaznu zbog držanja droge 2019. godine.
Futožanin Mile M. (53), osumnjičen je da u noći između 22. i 23. jula nožem ubio svoju suprugu Ivanu R. (50), a potom pokušao da presudi sebi.
On se tereti da je oko ponoći u dvorištu porodične kuće, u Ulici cara Lazara, sa više uboda nožem ubio Ivanu, a tragičnom događaju prethodila je celodnevna svađa zbog koje je intervenisala policija. Navodno su se supružnici sukobili oko novca. Nakon odlaska policije, prema nezvaničnim informacijama, supružnici su nastavili da se svađaju, da bi u jednom momentu, oko 23 časa, Mile nožem izbo Ivanu, a potom pokušao da sebi prereže grkljan.
Njemu je, nakon saslušanja, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu odredio pritvor do 30 dana. Prema nezvaničnim saznanjima, osumnjičeni nije hteo da priča ništa o nemilom događaju.
Crna statistika kaže da je u našoj zemlji prošle godine zabeleženo 20 slučajeva femicida u porodičnom kontekstu, a više od 14.500 ih je trpelo partnersko nasilje. U 2020. ubijene su 24 žene, a u 2019. godini njih 28., od čega u 15 slučajeva nije bilo prethodne prijave nasilja.
Prema poslednjim podacima Autonomnog ženskog centra, za deset godina, u Srbiji je partner ili drugi član porodice usmrtio 298 pripadnica “slabijeg pola”. Moguće je da je broj ubijenih žena i veći, budući da možda ne dospeju svi u medije. Takođe, nije moguće utvrditi koliko žena umre od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja.
Iako izgledaju iznenadni i uglavnom se dešavaju u afektu, zločinima u porodici obično prethodi trpljenje, nesuglasice, svađe i emocionalna bol u kojoj žive i žrtve i ubice, smatraju stručnjaci.
Poseban pečat ubistvima u porodici daju ljubomora i osveta.
Svako ubistvo je slučaj za sebe i bez obzira na afekat, zločin nije nastao trenutno, već su poremećeni odnosi trajali godinama. Vremenski, to je najčešće između šest meseci i dve godine, predočavaju stručnjaci. Emocije su polako ključale u potencijalnom ubici i kada je ta kap prevršila meru, došlo je do tragedije.
Pored ljubomore i osvete, mržnja je najčešće razlog ubistva. Takva ubistva, smatraju stručnjaci, idu iz uverenja.
Neka istraživanja govore da su ubistva u afektu najčešća. Takođe, česti su slučajevi da muž ubije ženu ili sin majku, majka ćerku i da posle toga digne ruku na sebe. To je naknadno osećanje krivice, gde su postojale protivrečne emocije. One u kombinaciji sa ubilačkim porivima na kraju dovedu i do samoubistva.
Kad su u nepodnošljivom stanju trpljenja, porodice u problemu najčešće nemaju kome da se obrate. Pomoć mogu da im pruže centri za socijalni rad, ali se te institucije doživljavaju kao mesto koje leči posledice, a ne sprečava uzroke tragedija.
D. Nikolić