Sudije: Pritisci od sudske vlasti za brže rešavanje predmeta
Rezultati predstavljenog istraživanja Društva sudija Srbije u saradnji sa CESID-om pokazuju da se 44 odsto anketiranih sudija izjasnilo da su u nekom momentu osetili pritisak.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević objašnjava da se prvenstveni pritisak odnosi na to da se što više predmeta reši u što kraćem roku, a posledica toga je da se prvo rešavaju oni lakši predmeti, a tek onda oni komplikovaniji.
Boljević je kazala i da postoje predmeti, prvenstveno krivični u kojima se pritisci odnose na to kako će se oni završavati.- Nekad se stavlja do znanja da je sve spremno, da je policija našla da je neko kriv, pa se ponekad pitamo da li su nam sudije i tužilaštva potrebni. Ako je policija rešila slučaj, onda policija neka osudi. Naravno da ne treba tako...nekada se očekuje, tako se predstavi u javnosti, da neko treba da bude osuđen ili da se proglasi da je nevin, što je neprihvatljiv zahtev - rekla je ona.
Govoreći o pritiscima Dragana Boljević je kazala i da „bez kičme nema dobrog sudije, ali i da postoje sudije kod kojih ona još nije savijena, iako je generalno oslabila”.Pritiske od sudske vlasti, Boljević tumači na način da oni ne pritiskaju „sebe radi” već veruje da su „transferzala od politike do sudija”.
Zamenik predsednika Upravnog odbora Društva sudije Srbije Nadežda Vidić smatra da su sudije dužne da se bore za svoju nezavisnost, ali ističe i da zbog toga padaju u neprilike. Takođe, ukazala je i da postoji „drugi kraj priče”.
- Sudije pod parolom nezavisnog sudije smatraju da mogu da presude kako hoće, to je drugi kraj cele priče, to mora da se izniveliše - navodi Vidić i ističe da se sudije moraju odupreti svakom pritisku i po cenu razrešenja.Predsednik Upravnog odbora Društva Snežana Bjelogrlić je precizirala da najveći pritisak dolazi od sudske vlasti, nešto manje od politike, predsednika sudova i kolega.
- Najmanje poverenja imamo u Visoki savet sudstva - koji predstavlja sudsku vlast - rekla je Bjelogrlić.Koliko god se sudije borile, kaže Bjelogrlić, da imaju instituciju koja će biti garant njihove nezavisnosti dobili su instituciju od koje strahuju, dok su druge dve grane vlasti zadovoljne.
Ona je rekla da su sudije u istraživanju pokazale da sastav VŠ-a iz 2011. nisu videle kao garanta sudijske nezavisnosti, već naprotiv, dok su sastavu VŠ-a iz 2016. ostavile neko vreme da radi pa će ga tek onda proceniti.Govoreći o materijalnom položaju sudija, Snežana Bjelogrlić smatraju da nisu adekvatno plaćene, te da od svoje plate ne mogu da izdržavaju porodicu.
- Znamo da su plate trn u oku građanima, izgledaju im visoke, a plata sudije nije samo ekonomska kategorija, ona mora biti garant nezavisnost - rekla je ona.Istraživanje je sprovedeno od 25. maja do 10. jula prošle godine, uz učešće 1.585 sudija, većinom iz osnovnih sudova, uz podršku VŠ-a, u okviru projekta “Jačanje nezavisnosti i integriteta sudija u Srbiji” koji podržava ambasada Holandije.
( Tanjug – FoNet)
Nisu to ekseri
- To nisu ekseri, to nisu tehničke stvari. Sudije moraju dobro da se upoznaju s predmetom i da donesu odluku na dobrom tumačenju prava. Da mi možemo da napunimo kompjuter podacima, a već imamo sudsku praksu u kompjuteru, onda sudije više ne bi postojale. Postojali bi samo kompjuteri i dobar ubacivač podataka u praksu - kaže predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević.