Suđenje za dizanje u vazduh Snajperovog poršea u Novom Sadu
U novosadskom Višem sudu na suđenju dvojici optuženih za pokušaj teškog ubistva kontroverznog sportskog radnika Slobodana Milutinovića zvanog Snajper u Novom Sadu, i juče je kao i na prošlom ročištu, a nakon odbrane nalaza sudskog veštaka za oblast hemije i fizike, oko pet sati trajalo ispitivanje sudskog veštaka za balistiku i trasologiju.
On je branio svoje nalaze i mišljenja pred sudskim većem i dvojicom stručnih savetnika odbrane iz tih oblasti, odnosno stručnjaka za trasologiju i eksplozije.
Događaj se odnosi na podmetanje eksplozivne naprave pod Milutinovićev porše kajen 12. februara 2020. godine. Iz pritvora je sproveden okrivljeni Njegoš Koprivica (36) iz Beograda i iz zatvora u Požarevcu Slađan Đorđević (29) iz Barande.
Stalni sudski veštak za balistiku i trasologiju Dejan Belić je do juče u ovom pretresu imao za sobom na poslednja dva ročišta oko osam sati odbrane nalaza, a juče je dodao na to još pet sati odgovaranja na pitanja odbrane okrivljenih i dvojice stučnih savetnika na svoje navode iz najsvežijeg stručnog izjašnjenja.
Inače, on je pored osnovnog nalaza i mišljenja s kolegom uradio i četiri dopunska. Ostao je pri svim svojim nalazima do sada, a to suštinski znači da je pored snimaka video nadzora i tragova utvrđena vrsta i količina eksploziva i način aktiviranja.
Okrivljeni Koprivica postavljao je juče pitanja Beliću o mogućim drugačijim verzijama postavljanja eksplozivnih naprava, koje se ne spominju u pomenutim nalazima. Na momente bio je ubedljiv o mogućim drugačijim scenarijima, postavljanjem diverzanstkih „štipaljki” iza prednjeg točka koje zatvaraju kontakt pri prelasku pneumatika i aktiviraju eksploziv, kao i inicijaciju eksplozije na potez povlačenjem zakačene sajle ili najlona. Posle svega ovaj sudski veštak je uz stručna obrazloženja ostavio ponuđene verzije u domenu teoretskih mogućnosti, praktično ih isključio i ostao pri svojim stavovima.
Stručni savetnik odbrane za eksplozije i akcidente Slobodan Nešković iz Beograda izneo je dosta drugačije poglede na događaj. On je za razliku od razliku od Belića, koji je procenio da je količina podmetnutog eksploziova težila oko 500 grama, izneo podatak da je upotrebljeno 211 grama i da se radi o količini koja bi mogla da bude upotrebljena za zastrašivanje.
Dodao je da ga je začudio način obavljanja uviđaja i naveo kao primer da su ulaskom službenih pasa u vozilo mogli da budu kontaminirani tragovi.
Inače, početkom godine, na pitanje predsednice velikog veća sudije Ivane Josifović kako to da oštećeni, koji se našao u vozilu u trenutku eksplozije, nije zadobio još teže rane, Belić je kazao da eksploziv, čiju je vrstu utvrdio, nije bio priljubljen za dno vozila ispod sedišta već je ostavljen na tlo kod papučica za gas i kočnicu. On je objasnio da se na video snimku ne vidi identitet osobe koja je prišla vozilu, verovatno zalegla na kratko i otišla ubrzano u suprotnom smeru, zbog lošeg kvaliteta snimaka. Naveo je da je sistemom eliminacije na osnovu materijalnih dokaza doneo zaključak na koji način je aktivirana naprava.
Dokazni postupak se nastavlja 16. maja, ali reč je o finišu pretresa jer se konačno, nakon oko tri godine koliko su okrivljeni u pritvoru, spominju i naziru završne reči.
M. Vujačić