Strazbur presudio: Odšteta od 60 hiljada evra zbog oduzetog stana
Republika Srbija moraće da isplati 60.000 evra odštete Mitatu Iseniju, državljninu Srbije koji živi u Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, a od pomenutog iznosa, 56.000 evra na ime materijalne štete u vrednosti stana od 38 kvadrata koji mu je eksproprisan pre 18 godina, a 4.000 evra na ime nematerijalne štete, utvrdio je Evropski sud za ljudska prava presudom objavljenom ovog meseca.
Predstavku protiv Srbije Iseni je podneo sudu u Strazburu 18. jula 2011. godine zbog neizvršenja presude Ustavnog suda Srbije i zbog povrede prava na zaštitu imovine, zajemčenog Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, odnosno zbog povrede člana 1 Protkola 1 uz Konvenciju, koji glasi: „Svako fizičko i pravno lice ima pravo na neometano uživanje svoje imovine.
Niko ne može biti lišen svoje imovine, osim u javnom interesu i pod uslovima predviđenim zakonom i opštim načelima međunarodnog prava. Prethodne odredbe, međutim, ni na koji način ne utiču na pravo države da primenjuje zakone koje smatra potrebnim da bi regulisala korišćenje imovine u skladu s opštim interesima ili da bi obezbedila naplatu poreza ili drugih dažbina ili kazni”.
Kako se navodi u presudi Evropskog suda, „organi lokalne samouprave su 1990. godine izvršili eksproprijaciju stana u Beogradu od 31,80 kvadratnih metara koji pripada podnosiocu predstavke”. Takođe po iznetim činjenicama, „Ustavni sud Srbije je 16. decembra 2010. naložio nadležnim lokalnim organima da dodele podnosiocu predstavke odgovarajući stan kao zamenu ili da mu isplate naknadu ne nižu od tržišne vrednosti stana u skladu sa Zakonom o eksproprijaciji iz 1995, a sudska odluka je stupila na snagu 23. februara 2011. godine”.
Poreski organi su, kako se ističe, 3. februara 2017. izvršili procenu tržišne vrednosti stana na 209.015 dinara po kvadratnom metru, a podnosilac predstavke je istu prihvatio 1. juna 2017. godine, ali odluka Ustavnog suda još uvek nije izvršena, a, shodno članu 171 Ustava Republike Srbije, odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće.
Presudom Suda u Strazburu je utvrđeno da je u Isenijevom slučaju došlo do povrede prava na neometano uživanje svoje imovine, a Sud navodi da je takvu odluku doneo imajući u vidu činjenice slučaja, sopstvenu sudsku praksu u predmetima slične tematike, kao i činjenicu da konačna odluka Ustavnog suda Srbije nije izvršena više od sedam godina.
Po navodima u presudi, pošto je razmotrio sav materijal koji mu je dostavljen, ESLJP „smatra da Vlada nije iznela nikakvu činjenicu, niti argument koji bi mogli da ga ubede da donese drugačiji zaključak u tom predmetu”.
Osiguranje pune primene odluke Ustavnog suda Srbije je, kako navodi ESLJP, „najprikladniji oblik nadoknade, u ovom slučaju”.
„Imajući u vidu veličinu predmetnog stana i tržišnu vrednost stana po kvadratnom metru, procenjenu od nadležnih organa i prihvaćenu od podnosioca predstavke, Sud dodeljuje podnosiocu predstavke iznos od 56.000 evra na ime materijalne štete, umanjen za iznose koji su možda već bili isplaćeni u tom pogledu na domaćem nivou. Na ime nematerijalne štete Sud dodeljuje podnosiocu predstavke iznos od 4.000 evra”, navodi se u presudi Evropskog suda za ljudska prava koja je objavljena i na sajtu Ministarstva pravde Srbije.
J. Jakovljević
Foto: M. Mitrović