SRPSKA CARINA OZBILJNA PREPREKA ŠVERCERIMA MEDIKAMENATA Za četiri meseca ZAPLENJENO DVOSTRUKO VIŠE LEKOVA nego za celu prošlu godinu
Preko milion pojedinačnih doza različitih lekova zaplenjeno je od početka godine, a kako navode u Upravi carina, to je duplo više nego tokom cele prošle godine kada je oduzeto preko pola miliona pojedinačnih doza različitih lekova.
Krijumčarenje medikamenata ne samo da nanosi veliku štetu državi, nego je opasno zbog ugrožavanja zdravlja i bezbednosti ljudi, jer ne obuhvata inspekcijske kontrole kvaliteta i zdravstvene ispravnosti lekova.
Uprava carina nastoji da stane na put svima koji su, radi profita, spremni da svesno ugroze nečije zdravlje i život, a postignuti rezultati svedoče da su im srpski carinici ozbiljna prepreka.
Carinici su na graničnim prelazima otkrivali skrivene medikamente na najrazličitijim mestima, a poslednji slučaj dogodio se 7. aprila na Batrovcima kada je sprečen šverc 14 džakova sa oko 100.000 psihoaktivnih lekova sakrivenih u fabričkim šupljinama jednog automobila. Lekova je bilo ispod haube iza protivpožarnog lima, u prednjem levom i desnom krilu, u suvozačevim vratima, kao i u zadnjim levim i desnim vratima.
Slučaj je otkriven tokom redovne kontrole na izlazu iz zemlje, kada je vozač koji je putovao sam, carinskim službenicima rekao da nema ništa da prijavi jer sa sobom nosi samo lični prtljag. Međutim, detaljnim pregledom koji je usledio, otkriveno je da je vremešni volvo kojim je upravljao u potpunosti ispunjen džakovima psihoaktivnih tableta „Ksalol” i „Rivotril”.
Nepunih mesec dana ranije, 10. marta, na graničnom prelazu Bački Breg, sprečen je pokušaj krijumčarenja preko 850.000 psihoaktivnih tableta, spakovanih u tovar prijavljene robe u jednom kombiju, čije je kranje odredište bila Francuska.
Sredstva za potenciju i suplementi
Pravi bum je pre nekoliko godina izazvao biznis sa lekovima za potenciju jer je na njima zarada duplo veća, a rizik mnogo manji. Najčešće se krijumčare sredstva za potenciju, među kojima dominira „kamagra” u svim oblicima, a potom i „degra” i „cijalis”. Na listi krijumčara medikamenata visoko se kotiraju i suplementi, poput raznih proteinskih preparata za bodibildere.
Slučaj je otkriven kada je vozilo sa robom prethodnog dana stavljeno pod carinski nadzor na graničnom prelazu, zbog grešaka uočenih prilikom pregleda prateće dokumentacije. Kada je narednog dana dostavljena ispravljena dokumentacija, carinici su izvršili detaljan pregled, kako bi proverili da li prijavljeno odgovara realnom stanju tovara. Tada je otkrivena jedna paleta više u odnosu na ono što je bilo prikazano u dokumentaciji. Na paleti su bile 32 kutije, u kojima su se umesto deklarisane robe nalazili blisteri psihoaktivnih tableta. Prebrojavanjem je utvrđeno da se radi o 854.595 tableta lekova „Bensedin”, „Ksalol” i „Rivotril”, koji su na listi psihoaktivnih supstanci.
Krijumčarenje lekova je trenutno u trendu, a iskustva carinika govore u prilog tome da izbor robe koja se krijumčari zavisi isključivo od toga koliki profit se može ostvariti na razlici u ceni i da li za tom robom postoji potražnja.
Podsećamo, lekove u Republiku Srbiju mogu uvoziti isključivo ovlašćeni distributeri jer je reč o robi koja zahteva posebne uslove čuvanja i transporta.
Dubravka Nikolić