Šest godina nakon otkaza oslobođen optužbe
– Više javno tužilaštvo u Novom Sadu juče je odustalo od optužnice, šest godina od njenog podizanja, na ročištu za delo iz 2008. godine protiv četvoro okrivljenih za davanje i primanje mita
– saopštio je juče za „Dnevnik” branilac bivšeg optuženog u tom predmetu advokat Branko Munižaba.
– Moj branjenik Branko Đurić dobio je otkaz 2010. godine na radno mesto u policiji, mada je protiv njega vođen disciplinski postupak i oslobođen je odgovornosti. On je čak bio i u pritvoru. Ostao je bez posla i bez novca, najuža rodbina je prodavala zemlju da bi on preživeo s porodicom – kaže Munižaba. – Zdravlje mu je veoma narušeno, zbog čega se lečio, da bi pri tom doživeo ličnu i porodičnu psihološku traumu, a bio je policajac za ponos, cenjen i pošten.
– Navodno, kao vođa sektora, radio je bezbednosne provere u vezi s vraćanjem oduzetog oružja i pri tome uticao na rad komisije da bi vratila nekom oružje koje bi se inače po zakonu vratilo, iako nije mogao imati uticaj na dalji deo postupka. Navodno, zauzvrat mu je ponuđeno 20 evra da bi se nešto brže uradilo. Naravno, pokrenućemo imovinskopravni zahtev za naknadu štete. Bilo je od početka jasno da krivični postupak nije ni trebalo pokretati. Očigledno neko nije na vreme shvatio propise o uslovima za bezbednosne provere u slučajevima kada se nekome može vratiti oružje. Tužilaštvo je, izgleda, posle kadrovskih promena, smoglo snage da se suoči s realnošću – naveo je Munižaba za naš list.
Podsetimo, na optuženičku klupu sela su trojica pripadnika policijske ispostave na novosadskoj Detelinari, zbog sumnje da su primili mito, kao i trojica građana koji se terete za davanje mita, a svi su se branili sa slobode. Optuženi su policajci Rade Mojić (33), zvani Đuka, iz Futoga, kao i Novosađani Branko Đurić (42) i Nebojša Mihajlović (34), zatim vozač Radivoj Jakovljević (59), zvani Frižider, iz Tovariševa, preduzetnik Dejan Stojanović (51) i (po optužnici) nezaposleni Miroslav Stojnić (54), koji je završio Srednju policijsku školu.
Po optužnom aktu, od 30. novembra do 2. decembra 2008. godine, okrivljeni Rade Mojić, tadašnji vođa smene u policijskoj ispostavi Detelinara, i Branko Đurić, na radnom mestu vođe sektora, kao službena lica primili su za sebe 50 evra. Oni su novac uzeli od okrivljenog Dejana Stojanovića, koji im je preko Radivoja Jakovljevića, kao posrednika u davanju te koristi, ponudio i dao navedeni iznos da bi izvršili službene radnje koje ne bi smeli izvršiti, da bi Stojanović dobio akt o podobnosti za dalje držanje vatrenog oružja. Na osnovu njega bi nadležna komisija u PU predložila da mu bude vraćen pištolj „glok”, koji mu je bio privremeno oduzet i zbog čega se protiv njega vodio postupak u sudu.
Sudska odluka u tom procesu jeste bila pravosažna, ali nije bila overena rešenjem s klauzulom pravosnažnosti.
M. Vujačić
Optužnica protiv trojice ostaje
Inače, predmet je pomalo usložnila i odluka drugostepenog suda, koji je presudom potvrdio presudu prvostepenog, kojom je vlasnik pištolja oslobođen optužbe da je 2005. godine izvršio krivično delo zbog kojeg mu je tada privremeno oduzeto oružje.
Tužilaštvo odustaje od krivičnog gonjenja Radeta Mojića i Branka Đurića za primanje mita te Radivoja Jakovljevića i Dejana Stojanovića za davanje mita. Međutim, zamenik VJT-a je u potpunosti ostao kod optužnice u tački 2 protiv okrivljenih Radeta Mojića, Miroslava Stojnića i Nebojše Mihajlovića.