Šarić negira presudu Specijalnog suda u žalbenom postupku
– Na silu hoće, bez dokaza, da mi stave na teret nešto što nisam uradio, krijumčarenje droge, i to skoro šest tona, po navodima optužnice –kazao je Darko Šarić na žalbenoj sednici povodom presude Specijalnog suda kojom je osuđen na 15 godina zatvora, a još osamnaestorica na kazne od decenije do decnije i po zatvora po optužbama za krijumčarenje kokaina 2008. i 2009. godine, iz Južne Amerike u Evropu.
Obraćajući se veću Apelacionog suda u Beogradu, prvooptuženi Šarić je rekao da prihvata žalbu svojih branilaca i istakao da se „u prvostepenom sudu nisu uvažili argumenti odbrane već samo Tužilaštva“.
– Za nekoliko nedelja navršava mi se šest godina u pritvoru, otkako sam dobrovoljno došao da mi se sudi, s uveravanjem da ću imati fer suđenje. Ali za tih šest godina nikada me niko nije pitao za kilogram droge, za jedan cent gde sam uložio, kako sam kupio, iako sam ja pokušavao da me pitaju, obraćao se tužiocu, a on neće… – rekao je Šarić.
Apelacionom sudskom veću obratio se, kako je naveo, nadajući se da će „oni, za razliku od prvostepenog suda, čuti i reč odbrane, gde će čuti i argumente”.
– Osudili su me da sam osmislio plan, bez ijedne rečenice o tome kako sam ga navodno osmislio, kome sam to rekao. Optužili su me da sam davao nalog, ali ne navode kom čoveku sam dao nalog, da to prati neki dokaz. O finansiranju, takođe nema nijedne rečenice – zaključio je Šarić.
On je, između ostalog, naveo i da svedoci-saradnici lažu, sva trojica, „zbog svojih ličnih interesa”.
Odbrana Željka Vujanovića, Šarićevog brata od tetke, optuženog da je s njim, Goranom Sokovićem i sada pokojnim Draganom Dudićem, zvanim Fric, učestvovao u „organizovanju kriminalne grupe”, takođe osporava u svemu prvostepenu presudu kojom je osuđen na 14 godina zatvora. Vujanović je naveo da je on prvo „tretiran kao član grupe pa prekomandovan u organizatora, a da ne zna kada se to dogodilo”.
Boban Stojiljković, koji je prvostepeno oslobođen optužbe za navodno učešće u krijumčarenju kokaina, a osuđen na dve i po godine zatvora zbog posedovanja pištolja, žalio se na osuđujući deo presude i tražio da mu apelacija potvrdi oslobađajuću presudu jer je, kako kaže, za pištolj imao dozvolu.
Sudu su se obratili i ostali okrivljeni, većina sasvim kratko, opovrgavajući optužbe i da kažu da se pridružuju rečima svojih advokata.
Javni deo žalbene sednice juče je završen, a Apelacioni sud će na zatvorenom delu sednice doneti odluku o žalbama na prvostepenu presudu.
Podsetimo, presudom Specijalnog suda osuđeni su i Goran Soković – na 15 godina zatvora, Marko Pandrc na 13 i po, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić i Nikola Dimitrijević na po 13, a Petar Obradović na 12. Po 11 i po godina zatvora izrečeno je Milošu Cajiću i Milanu Milovcu, a 11 godina zatvora Rodoljubu Raduloviću, zvanom Miša Banana. Na po deset i po godina zatvora nepravosnažno su osuđeni Mihailo Đoković, Vladimir Račić, Marko Račić, Nebojša Sretenović i Borislav Tunjić, a na deset godina Živko Sibinski.
Proces pokrenut nakon akcije „Balkanski ratnik”
Proces je, podsetimo, pokrenut 15. oktobra 2009. godine, nakon međunarodne policijske akcije „Balkanski ratnik”.
Optužnicom su obuhvaćeni događaji iz 2008. i 2009. godine, u Brazilu, Italiji, Argentini i Urugvaju, u vezi s kojima se grupi pripisuje krijumčarenje ukupno oko 5,7 tona kokaina.
Tužilaštvo tereti optužene u vezi s nekim od obuhvaćenih događaja, pojedine za učešće u organizovanju priprema na konkretnim destinacijama, a jedan broj za učešće u različitim etapama, bilo određenim radnjama u vezi s odlaskom, međusobnim komunikacijama, u vezi s nabavkom ili transportom do Evrope.
Svedoci-saradnici Radan Adamović, Draško Vuković i Nebojša Joksović osuđeni su na kazne zatvora u trajanju deset meseci, osam meseci, odnosno pet. Oslobođeni su optužbi za kriminalno udruživanje u vezi s drogom Boban Stojiljković i Marko Dabović, koji je za falsifikovanje isprave osuđen na godinu zatvora. Oslobođeni su i Mirko Knežević i Miloš Nikolić, kojima se sudilo po optužbi za pomoć u skrivanju jednom od okrivljenih.
Na početku žalbene sednice, Specijalno tužilaštvo je predložilo Apelacionom sudu da potvrdi osuđujuće presude i istovremeno povisi izrečene zatvorske kazne optuženima, s izuzetkom trojice svedoka-saradnika, dok je po stavu odbrane, osuđujuća presuda „nerazumljiva”, „nisu utvrđene činjenice, a dokazi odbrane nisu cenjeni”.
J. Jakovljević
Foto: Fonet