Šarić bez vile na Tatarskom brdu, hotela „Vojvodina”, „Putnik“....
NOVI SAD: Još dosta nedoumica je ostalo nakon prekjučerašnje presude kojom je Pljevljak Darko Šarić u ponovljenom postupku pred Specijalnim sudom u Beogradu osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu tokom 2008. i 2009. godine.
S obzirom na to da je to prvostepena presuda, na nju je moguće izjaviti žalbu, što je Šarićev branilac i najavio.
Posebnu pažnju javnosti izaziva deo u kojem sud nije presudio da se Šariću oduzme 47 miliona evra, navodno na ime stečene koristi od droge, jer Tužilaštvo, kako je predočeno u obrazloženju presude, nije objasnilo kako se došlo do tog iznosa.
Javnosti nije poznato gde je utrošen novac od prodaje kokaina. Međutim, činjenica je da je Specijalni sud tom Pljevljaku privremeno oduzeo brojne nepokretnosti višemilionske vrednosti.
Direkcija za upravljanje privremeno oduzetom imovinom zapečatila je 2010. godine nekoliko stanova, vila, lokala, hotela, akcije, novac...
Osim njemu, koji je priveden u Specijalni sud posle četiri i po godine postupka, imovina je oduzeta i članovima njegove porodice i najbližoj rodbini.
Od pravnih lica s kojima je Šarić povezan zaplenjen je konzorcijum pravnih lica „Maestraltours” d. o. o. Budva i „Palić“ AD Subotica. Na Paliću su Šariću zaplenjeni hoteli „Partija” i „Prezident”, zatim „Bečki restoran”, i restoran „Čantavir”.
Takođe, zaplenjeno je 59.123 akcija izdavaoca „Vojvodina” AD Novi Sad – hotel „Vojvodina”, 68.390 akcija izdavaoca UTP „Putnik” A.D – hotel „Putnik“ Novi Sad i 13 parcela na Tatarskom brdu, u Sremskoj Kamenici, ukupne površine oko 160 ari.
Rešenjem o privremenom oduzimanju imovine od 12. aprila, Šarić je ostao i bez novosadskih restorana „Dunavska oaza”, „Lipa” i „Sečuan”, kao i bifea „Venac”.
Privremeno su oduzeti i dve trećine sindikalnog odmarališta u Rovinju, apartman na
Zlatiboru površine 56,74 kvadrata, garaža u Kragujevcu površine 22,672 kvadrata, kao i objekat u Kragujevcu površine 1,77 ar.
Na spisku zaplenjene imovine su i šest stanova u Beogradu, zatim dve garaže i porodična stambena zgrada u Beogradu od 411 kvadrata.
Privremeno je zaplenjeno i oko dva miliona dinara i 40.000 evra, ali i auto „audi A-6”.
Direkcija vodi brigu i o 25.879.700 akcija preduzeću „Mitrosrem” iz Sremske Mitrovice i firmi „Municipijum S” DOO.
Osim pobrojanih nepokretnosti, Šariću i njegovoj porodici plenjena je imovina i u Crnoj Gori. Po odluci Specijalnog suda u Beogradu, zapenjen mu je i stan u Marbelji.
Pokretne stvari i inventar iz zaplenjenih stanova, kao što su luksuzni nameštaj , audio i video oprema, teretane i slike i druge umetnine prodate su ranije na aukciji da im tokom vremena ne bi opala vrednost. Novac prikupljen tom akcijom ide na poseban račun Direkcije, a procena je, kako su tada pisali mediji, da je u gotovini prikupljeno oko deset miliona dinara.
O zaplenjenim nepokretnostima stara se Direkcija Ministarstva pravde i državne uprave Srbije za upravljanje oduzetom imovinom, tako što ih mahom izdaje u zakup ili ih je dala na korišćenje državnim ustanovama i organima, dok je novac deponovala kod Narodne banke Srbije. Tako se privremeno oduzete devize čuvaju na deviznom računu, a privremeno oduzeti dinari – na dinarskom.
Postoji i namenski račun na koji se uplaćuje novac koji Direkcija prihoduje, na primer, od nekretnina koje se izdaju. Novac s tog računa može se koristiti u skladu sa Zakonom o oduzetoj imovini. Tako je moguće, na primer, hitno uraditi popravke na nekretninama za koje je Direkcija zadužena, ili obaviti hitne pozajmice privrednim društvima kojima upravlja, ukoliko je to neophodno da se spreči umanjenje vrednosti imovine. To se koristi veoma restriktivno i uz maksimalna sredstva obezbeđenja.
Sva pomenuta imovina mogla bi biti trajno oduzeta kada se okončaju krivični postupci koji se protiv njega vode, za krijumčarenje kokaina i pranje novca. Ukoliko ne bude mogao da dokaže zakonsko poreklo novca i sticanja nepokretnosti, imovina će pripasti državi.
D. Nikolić
Foto: Dnevnik