Reagovanja na izricanje presude Ratku Mladiću u Haškom tribunalu
BEOGRAD: Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je presuda generalu Ratku Mladić očekivana, da on kao predsednik države ne može da komentariše nepravosnažnu presudu, a građanima Srbije poručio je da od danas počnemo da gledamo u budućnost i razmišljamo kako će nam živeti deca i kako očuvati mir i stabilnost u regionu.
Kad je reč o presudi Mladiću, predsednik Srbije je ponovio da Srbija poštuje žrtve drugih naroda, te da zna da ne možemo da očekujemo poštovanje za naše žrtve i da ćemo to morati sami da učinimo.
Vučić je rekao da su svi očekivali presudu kakvu je izrekao Haški tribunal, ali i da zna koliko su emocije uzavrele, i dodao:
Danas nije dan ni za radost, ni za tugu, već da vidimo kakvu budućnost želimo. Moj poziv građanima Srbije je da danas počnemo da gledamo u budućnost, da razmišljamo gde i kako će nam živeti deca, kako i na koji način čuvati mir i stabilnost u regionu, kako da otvaramo više fabrika i da se ne gušimo u suzama prošlosti već da od radničkog znoja stvaramo drugačiju i bolju budućnost za sve nas, rekao je prersdnik države.
Dodao je da je uveren da srpsko društvo ima snage da ide napred.
Na pitanje o izostanku pravde za srpske žrtve, rekao je da to što nisu odgovarali oni koji su ubijali srpske žrtve treba da ide na sramotu onima koji su tako odlučili, ali i da to ne sme da umanji, niti time smemo da pravdamo zločine koje su neki počinili u ime Srba.
Za sve što nisu odgovarali oni koji su ubijali srpske žrtve, a za to postoje živi svedoci, to na sramotu onima koji su takvu pravdu delili, ali to ne sme da umanji niti time treba da pravdamo zločine koje su neki počinili sa srpskim imenom i prezimenom. Zato treba da budemo odgovorni prema budućnosti i da ne spuštamo glavu ni pred kim i da idemo pravo budućnost, poručio je predsednik.
A svi koji hoće u prošlost, srećan im put, poručio je odgovarajući na pitanje o tome da mnogi koji su činili zločine prema Srbima nisu osuđeni.
Mi smo, kako je naveo, u stanju da svoju odgovornost prihvatimo, a „plašim se da drugi to nisu, ali u tome nije naša slabost, već snaga“.
Dodao je i da ne očekujemo da će „naša suza naći roditelje u međunarodnoj zajednici...“
Nemojte ni da je tražimo ni da očekujemo. Ali ne treba ni da kukamo i plačemo, već da radimo i izgradimo društvo kojim ćemo da se ponosimo i u kojem niko neće da se oseća ugroženim, rekao je Vučić i dodao da treba da svi zajedno da se trudimo da ostvarimo ekonosmki napredak te da jedni drugima verujemo, a da nam se ratne strahote više nikad ne dogode.
Brnabić: Presuda nije iznenađenje, gledati u budućnost
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da presuda nije iznenađenje za srpski narod i poručila da se treba okrenuti budućnosti, kako bismo konačno imali stabilnu državu.
Treba da gledamo u budućnost kako bismo konačno imali stabilnu državu, rekla je Brnabić, prenosi Rojters.
Ljajić: Očekivana presuda, sprečiti etničke netrpeljivosti
Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić ukazao je da treba sprečiti novi talas etničkih netrpeljivosti.
Ljajić je istakao da presuda Mladiću ne predstavlja iznenađenje, imajući u vidu dosadašnju sudsku praksu u Tribunalu, kao i ranije presude Mladićevim podređenima.
Bez obzira na to što će u ovom trenutku nacionalne tenzije u regionu verovatno biti povećane, ističe Ljajić, pomirenje zasnovano na istini i pravdi je imperativ za sve države i narode regiona.
Moramo učiniti sve da sprečimo novi talas etničkih netrpeljivosti, rekao je Ljajić.
Ovom presudom će porodice žrtava verovatno dobiti delimičnu satisfakciju, ali u javnosti zemalja regiona neće prestati rasprave o interpretarcije ove odluke Tribunala, u zavisnosti od etničke prizme iz koje se ona posmatra, kazao je Ljajić.
Ljajić je podsetio da su na doživotne kazne pred Haškim tribunalom već osuđeni Vujadin Popović, Ljubiša Beara i Zdravko Tolimir, a Mladić se i u tim predmetima već spominje kao deo udruženog zločinačkog poduhvata, navodi se u saopštenju iz njegovog kabineta.
Sin generala Ratka Mladića, Darko Mladić, je povodom izricanja presude Haškog tribunala njegovom ocu, rekao da Srbi imaju drugačiji tretman u Haškom tribunalu.
Ovo nije pravda, kao što je i sam general rekao, ovo je NATO sud, ništa novo nismo videli. Ovo je ratna propaganda koja je verifikovana i to predstavlja izazov sa kojim će se suočiti celi region, istakao je Mladić, mlađi za RTRS.
Poručio je da je glavni prioritet da se sada generalu Mladiću spasi život i da mu se obezbedi lečenje u Srbiji.
On dodaje da se „nažalost, svih ovih godina, mnogo manje govorilo o patnjama žrtava, a mnogo više o onima koji su te zločine počinili, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost“.
Sve dok imamo ostrašćenu i u navijačke tabore podeljenu javnost, neće biti ozbiljnijeg suočavanja sa prošlošću i zločinima koji su počinjeni devedesetih godina, smatra Ljajić.
Marković: Presuda Mladiću zavesa na najveću sramotu
Narodni poslanik i lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma ocenio je da je presuda Haškog suda izrečena generalu Ratku Mladiću, spuštenje zavese na najveću sramotu u istoriji svetskog pravosuđa.
Današnjom presudom generalu Ratku Mladiću Haški tribunal spušta zavesu na najveću sramotu u istoriji svetskog pravosuđa. Rezultat rada Haškog tribunala je da su oni koji su najviše stradali, najviše i osuđeni. Srbi su ukupno osuđeni na 12 vekova robije, a Hrvati,
Muslimani i Albanci na oko 200 godina. S tim da su Hrvati uglavnom osuđeni za zločine nad muslimanima i obrnuto, naveo je Marković u pisanoj izjavi dotavljenoj medijima.
To, prema njegovim rečima, znači da za zločine nad Srbima niko nije kriv.
Od ubistva porodice Zec u Zagrebu, kristalne noći u Zadru, proterivanja Srba iz hrvatskih gradova, preko Miljevaca, Medačkog džepa, Ravnih kotara do Bljeska i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi od Drugog svetskog rata - Oluje, pa preko Podrinja, Kravica, Bratunca, Sarajeva do Starog Gracka, Podujeva, Obilića, Goraždevca i proterivanja Srba sa Kosova i Metohije, naveo je Marković reagujući na izrečenu presudu Mladiću na doživotni zatvor.
On tvrdi da je Mladić bio „poslednja brana stvaraju Islamske države u Evropi“.
Preko 10 000 mudžahedina sa Bliskog istoka je klalo u Bosni i Hercegovini Srbe i stvaralo svoju državu. Klinton i njegovi evropski saveznici su to znali, da bi kasnije dobili terorističke napade u Njujorku, Londonu, Parizu, Briselu, Madridu, Berlinu i celoj Evropi, naveo je Marković.
Prema njegovim rečima, da nije bilo Ratka Mladića i Republike Srpske danas bi u Evropi imali Raku, Mosul i El Bagdadija.
Pored toga, ističe, u Bosni i Hercegovini i dalje postoje islamistički centri, a šef muslimana Bakir Izetbegović i danas poziva na rat.
Pitam holandskog sudiju Alfonsa Orija - gde su Srbi iz Zagreba, Sarajeva i Prištine, Hrvatske, BiH i Kosova i Metohije. Haški tribunal i njegovi finansijeri i naredbodavci su odgovorni za terorističke akcije islamista po Evropi, jer su im to dozvolili u Bosni i Hercegovini. To građani Evrope i SAD i celog sveta treba da znaju, poručio je Marković.
SPO i LSV: Presuda Mladiću, ne Srbiji i srpskom narodu
SPO i LSV ukazuju, reagujući na presudu Ratku Mladiću, da je jako važno da se presuda jednom čoveku ne tumači kao presuda Srbiji i srpskom narodu.
Haški sud danas je izrekao presudu generalu Ratku Mladiću, a ne ni Srbiji, ni srpskom narodu. Srbiju i srpski narod ne brane, nego ih sramote i kriminalizuju svi koji presudu jednom čoveku proglašavaju za presudu srpskom narodu i državi, navodi se u saopštenju SPO.
Lider LSV Nenad Čanak, navodi da presudu Mladiću treba razumeti ne samo kao presudu čoveku odgovornom za „najveći ratni zločin u Evropi od Drugog svetskog rata, nego i kao presudu ideologiji i svima koji su te zločine planirali, koordinirali i sprovodili“.
Istim onima koji su od imena Ratka Mladića napravili ratni poklič huligana i kriminalaca, koji bi takve zločine bili spremni da ponove. Oni su te planove kovali u Beogradu, a ne na Palama, navode iz LSV.
Dodaju da je jako važno da tu „zločinačku organizaciju i njihovu krivicu nipošto ne treba dovoditi u vezu sa čitavim narodom“, jer bi to bilo nepravedno i neistinito.
DSS: Politička presuda srpskom narodu i RS
Predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović izjavio je da je presuda formalno pravno presuda jednoj osobi, ali političku gledano to jeste i presuda srpskom narodu i Republici Srpskoj.
Jovanović je novinarima u Skupštini Srbije je rekao da on negira tezu da je u Srebrenici učinjen genocid, navodeći da to nije ispravna kvalifikacija.
To je zloupotreba pravne kvalifikacije u političke svrhe. Ne može se zločin u Srebrenici definisati kao genocid, rekao je Jovanović.
Povodom presude Mladiću, Jovanović je kazao da ništa manje nije očekivao od takvog suda ili „parodije suda“.
Jovanović: Presuda da bude osnova za nove odnose
Presuda treba da bude osnova na kojoj moramo graditi nove odnose, politiku pomirenja u celom regionu, a pre svega u Bosni i Hercegovini, ocenjuje lider LDP Čedomir Jovanović.
Ovo ne sme da bude povod za raspaljivanje mržnji i sukoba, nego opomena i poziv na odgovornost pred samima sobom, pred prošlim i budućim generacijama, poručuje on.
Smatra da kazna koja je danas izrečena Mladiću predstavlja delimičnu satisfakciju za porodice žrtava zločina za koje mu je suđeno, ali i sve one koji su se godinama borili za pravdu i pomirenje u regionu, jer ništa ne može vratiti izgubljene živote i umanjiti nesreću miliona ljudi koji su stradali u ratnom ludilu devedesetih, čiji je Mladić jedan od najistaknutijih simbola.
Prema njegovim rečima, ovakva presuda je podsetnik kolika se cena plaća kada se problemi rešavaju ratom i dodatni razlog da u budućnosti vodimo politiku koja će onemogućiti da nam se strašna prošlost opet ponovi, navodi se u saopštenju stranke.
Kazna doživotnog zatvora za Mladića je u isto vreme i nada da će se teret kolektivne odgovornosti skinuti sa srpskog naroda u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Istovremeno, ova presuda postavlja zadatak pred lidere i Srbije i Republike Srpske da svoja društva upoznaju sa zločinima koji su počinjeni i otvoreno progovore o užasnim stradanjima Bošnjaka tokom rata u Bosni i Hercegovini, kaže on.
SRS: Presuda sračunata da Srbi nose žig
Zamenik šefa SRS Nemanja Šarović ocenio je danas da je presuda uperena protiv srpskog naroda.
Šarović smatra da će Srbi nositi žig genocidnog naroda i istakao da genocida apsolutno nije bilo i da se ne može svaki zločin nazivati genocidom.
On je novinarima u Skupštini Srbije rekao da niko u Srbiji nije iznenađen presudom doživotnog zatvora za Mladića, jer se, kaže, znalo da će on biti osuđen na najtežu kaznu.
Šarović smatra da Mladić nije trebalo da završi u Hagu, a kada je već tamo otišao da je proces trebalo voditi drugačije i činiti sve da nikada ne dođe do kraja.
Takođe, smatra da je trebalo osporavati Mladićevo učešće u postupku i „moliti se Bogu da se proces nikada ne završi“.
Naveo je i da presuda ne bi imala značaj da je proces tekao bez prisustva Mladića.
Obradović: Ne priznajem tribunal, Mladić heroj
Lider opozicionog pokreta Dveri Boško Obradović izjavio je da odbacuje sve presude Haškog tribunala kao antipravne, nepravedne i antisrpske i dodao da je za njega Ratko Mladić heroj.
Obradović je novinarima u Skupštini Srbije kazao da je presuda Haškog tribunala po kojoj je Mladić osuđen na doživatnu kaznu vrhunac antisrpskog delovanja tog suda, koji, kako kaže, on ne priznaje jer je antisrpski.
Što se mene tiče Ratko Mladić i Radovan Karadžić treba da budu na prvim stranicama udžbenika jer su osnivači republike Srpske, a presude Haškog tribunala me ne interesuju, rekao je Obradović i dodao da je tribunal produžena ruka NATO.
Odluke Haškog tribunala, kako je rekao, smatra skandaloznim, navodeći da umesto Mladića treba da odgovaraju sudije tog suda koji želi da od Srba koji su žrtve napravi zločince.
Upitan o političkim posledicama presude Mladiću, Obradović je kazao da sve zavisi od toga da li neko priznaje ili ne priznaje Haški tribunal, te da ako vlast priznaje taj tribunal saučestvuje u zločinu nad srpskim narodom.
Ružić: Presuda će uticati na situaciju u regionu
Uoči izricanja presude, funkcioner SPS i ministar Branko Ružić izjavio je da će presuda Ratku Mladiću zasigurno uticati na situaciju u regionu.
Iako je odgovornost pojedinačna, a ne kolektivna, neko sa strane će, primetio je Ružić, reći: „Da, vi ste zločinci. Jel tako?“.
Ali, svi znaju, i oni znaju i oni koji su osnivali taj sud, da to prosto nije istina, rekao je Ružić za Pink TV.
S druge strane, naveo je Ružić, Srbija se bori protiv zločina, i kao država moramo da se borimo.
Kao vlada i država pokazali smo da smo napravili iskorak u pogledu sankcionisanja tih zločina i potrebe za pomirenjem u regionu, raznim rezolucijama koje smo donosili u parlamentu, što se nije događalo u drugim sredinama. Onda nama spočitavaju da smo zločinci. Naravno da pojedinci koji su izvršili zločine treba da odgovaraju, ali oni naravno imaju pravo i da se brane, rekao je Ružić.