Razbojnici se po izlasku iz zatvora vraćaju svom zanatu
Iako statistika na području novosadske Policijske uprave beleži najveće smanjenje broja krivičnih dela, u prošloj godini onih koja na meti imaju imovinu, prosečno u južnoj Bačkoj
bude češće nego jednom dnevno. Poslednje je bilo u četvrtak prošle sedmice oko 9.30 sati, kad su dve osobe povređene u zlatari „Stefan” u centru Novog Sada.
Dva dana pre toga, u gotovo isto vreme, na Novom naselju je opljačana pošta u sklopu Gerontološkog centra. Tom prilikom za sada nepoznati izgrednik, maskiran fantomkom i uz pretnju pištoljem, oduzeo je oko 100.000 dinara. Tri dana ranije, 30. januara, 15 minuta po ponoći, u Veterniku jedan razbojnik je, uz pretnju nožem, odneo desetak hiljada dinara iz pazara radnje. U ta dva događaja, kao i u većini slučajeva razbojništva, povređenih nije bilo.
Ipak, pljačkaši ne biraju ni mesto ni način da se dokopaju novca. Nešto manje od polovine razbojništava rasvetljeno je u toku godine izvršenja, ali ima i onih koje čekaju na rešavanje i mnogo duže. Kako smo pisali, poslednjeg dana prošle godine, nakon višemesečnog opretivnog rada, uhapšen je policajac novosadske Interventne jedinice pod sumnjom da je, uz pretnju pištoljem, poharao 12 prodavnica u južnoj Bačkoj: u Novom Sadu, Begeču, Vrbasu, Stepanovićevu, Kaću, Šajkašu i Kulpinu.
Razbojnik iz Užica Milorad A. (35) lišen je slobode polovinom januara pod sumnjom da je, od novembra do polovine prošlog meseca, izvršio 20 dela razbojništva uz pretnju nožem. Navodno, on se nakon izlaska iz zatvora, gde je robijao zbog silovanja, tri mesaca ranije nastanio u Novom Sadu. Trojica mladih inspektora su ga uhapsila na oko 200 metara od Policijske uprave, kadu su procenili da se sprema za novu pljačku prodavnice.
Prošlog meseca na području novosadske Policijske uprave počinjeno je 29 krivičnih dela razbojništva, od kojih je odmah rasvetljeno više od 55 odsto. (U januaru prošle godine zabeležena su 24 takva dela, od kojih je rešeno 46 procenata)– Oko dve trećine pljački izvrše povratnici u tim delima, koji se time bave u vidu zanata – kaže za „ “Dnevnik” šef Grupe u novosadskoj Policijskoj upravi za suzbijanje razbojništava Milorad Šušnić.
– Otprilike isto toliko razbojnika su narkomanski zavisnici. Oni oteti novac troše uglavnom na drogu i na kocku, ali u poslednje vreme imali smo zabeležena dela koja su rađena radi vraćanja dugova. On ističe da je u poslednje vreme uočljivo da zbog te „rabote” dolaze osobe sa strane.
– U poslednjih oko šest meseci imali smo slučajeve da su osumnjičeni pristizali iz Užica, Zvornika, Beograda, Sombora… a neretko su dolazili iz Bosne i Hercegovine. Neki od njih dođu u Novi Sad pa iznajme stan da bi se time bavili, poput pomenutog Užičanina, dok je lice s podučja Republike Srpske, iz Zvornika, dolazilo ovamo da uradi delo, eventualno bi prespavalo u nekom hostelu, odradilo ponovo razbojništvo i onda se vraćalo – navodi Šušnić.
Po njegovim rečima, razbojništva uglavnom čine pojedinci, i to pogotovo nad prolaznicima, u malim radnjama i menjačnicama.On apeluje na radnike lokala koji su se našli na meti razbojnika da ne zovu prvo vlasnike opljačkanih firmi već policiju na broj 192, da bi policija na vreme krenula u potragu za izgrednicima.
M. Vujačić
Od maloletnika do veterana
– Rasvetlili smo i neke serije pljački. U njima se često koriste replike pištolja, ali one su izjednačene pred zakonom kao i da je reč o pravom oružju. Izvršioci su različitih godina – od maloletnika do pedestogodišnjaka – ali mahom su stari od 20 do 30 godina. Pretežno uzimaju za plen novac i ponekad mobilni telefon, ako im je nadohvat ruke. Oko četiri petine pljački se počini u Novom Sadu u odnosu na preostalih 11 opština u Južnobačkom okrugu, a posle toga sledi Vrbas, dok je najamnji broj evidentiranih takvih dela već duže u Bačkom Petrovcu – predočava Šušnić.