Raste prodaja sintetičkih droga u Srbiji
NOVI SAD: Sintetičke droge su postale veoma popularne u Srbiji. Ti narkotici se lakše švercuje od ostalih i imaju mnogo jače efekte, ali uz manju cenu, pa su dostupniji mladima. Zbog toga je u porastu prodaja sintetičkih droga.
Novina na tržištu je, svakako, smrtonosna droga poznata pod uličnim nazivom „pink”, supstanca sedam puta jača od morfijuma i odgovorna za smrt najmanje 50 ljudi u SAD. Na svu sreću, po podacima kojima raspolažemo, ta droga još uvek nije stigla u Srbiju.
Reč je o jednoj od najtoksičnijih hemikalija, koja može usmrtiti čoveka čak i ako mu samo dospe na kožu. Prilikom zloupotrebe tog medikamenta dolazi do neželjenih efekata i izazivaju ozbiljna oštećenja nerava i smrt.
Strani mediji prenose da je ta droga prvobitno zamišljena kao lek i da ga je originalno razvila farmaceutska kompanija „Apyon” 1978. godine kao sintetičku alternativu morfijumu. Međutim, taj medikament se u poslednje vreme zloupotrebljava jer se, navodno, lako može naručiti putem interneta, što privlači zavisnike koji u njemu vide jeftinu zamenu za heroin.
Od prošlog novembra, posle smrti dva tinejyera u Juti, ta droga zabranjena je u svim američkim saveznim državama.
U našoj zemlji, po zvaničnim podacima, većina mladih počinje da uzima drogu sa 17-18 godina, uglavnom marihuanu.
U Srbiji su u trendu takozvane klupske droge („ekstazi”, „spid”), a mladi u svet narkomanije najčešće ulaze družeći se s onima koji su već probali drogu.
Jovan Popović iz Policijske uprave Novi Sad kaže za naš list da heroin uglavnom dolazi iz Avganistana, a kokain iz Južne Amerike.
– Sintetičke droge uglavnom dolaze iz zemalja Zapadne Evrope. amfetamin stiže najčešće iz Holandije, a „ekstazi” iz Holandije i Poljske Te vrste droga se najčešće koriste pred izlaske – pojašnjava Popović.
Ne sme se zaboraviti ni LSD, koji je haluciogena droga. Popović pojašnjava da prilikom konzumiranja te droge uživaoci imaju pozitivne ili negativne halucinacije, tako da se u društvima koja koriste tu vrstu sintetičke droge odredi ko će da bude „čuvar” koji pazi na ostatak ekipe jer usled halucinacija može doći i do nesreće. Dešava se da prilikom uzimanja LSD-a osobe halucinairaju da ih neko proganja, pa se dešava i da skoče sa sprata kroz prozor… Droživljaj koji je uživalac imao prilikom korišćenja LSD-a može se ponoviti i u „čistom” stanju i zove se „flešbek”.
U Narkoticima se susreću i sa sintetičkom marihuanom poznatijom kao „magični zmaj”, čija je zamena biljni tamjan. Potom, tu je i mefedron, u žargonu nazvan „mau mau” ili „luda mačka”. Upućeni kažu da ta droga podseća na kokosovo brašno i spada u psihoaktivne droge, a „drži” šest sati. Izaziva euforiju, budnost, a neretko dovodi do ozbiljnih poremećaja, poput problema s krvnim sudovima i srcem, paralize, čak i smrti.
I „kristal met”, sintetička droga koja brzo izaziva zavisnost, a čija su stimulativna svojstva slična adrenalinu, može se naći na ulici. Efekti te droge teži su nego kod kokaina.
Droga koja je izazvala medijsku pažnju je „krokodila”. Radi se o veoma toksičnoj drogi, ne samo zato što je opijat već i zato što ima u sebi organske rastvarače, fosfor, kiseline, teške metale koji dovode do propadanja i nekroze tkiva.
Da bi nešto bilo droga, mora da se nađe na listi zabranjenih psihoaktivnih supstanci i da bude objavljeno u „Službenom glasniku”.
Već nekoliko godina Evropa se suočava sa sve većim problemom novih vrsta narkotika, koji nastaju zahvaljujući modernim tehnologijama i uglavnom se prodaju putem interneta. U prošlogodišnjem izveštaju Evropskog centra za praćenje droga navodi se da je na Starom kontinentu identifikovano više od 560 novih psihoaktivnih supstanci. Većina tih droga je sintetička verzija kanabisa ili stimulansi s efektom amfetaminima i kokaina.
D. Nikolić