Punomoćnici oštećenog traže zaštitu od odugovlačenja postupka
Zbog beskrajne istrage o oštećenju firme „Centroprojekt AIK“ AD, koja posle pola decenije ne samo da nije završena u Višem sudu u Beogradu već je tri godine u prekidu posle gubljenja dela spisa predmeta
protiv bivšeg direktora i još nekoliko osoba, punomoćnici oštećenog presavili su tabak i podneli zahtev za „zaštitu od odugovlačenja postupka“, po novom zakonu koji je počeo da se primenjuje početkom ovog meseca.
Istraga je, kako je svojevremeno zvanično saopšteno, pokrenuta zbog sumnje da je od 2005. do 2008. godine, „deo novca kompanije Centroprojekt AIK AD od naplaćenih projektnih poslova, falsifikovanjem dokumentacije, usmeravan na račun privatne firme istog naziva Centroprojekt d. o. o. koja se takođe bavila projektovanjem u oblasti građevinarstva”.
Pravni zastupnici oštećenog kažu da negoduju „jer su odložena sva tri ročišta za rekonstrukciju spisa, koliko ih je ukupno i bilo zakazano, pa još nije nastavljena istraga koja je u prekidu od 6. novembra 2013“.
Uz to, navode da je „početkom ovog meseca predmetom zadužen novi istražni sudija, šesti po redu od pokretanja istrage 17. septembra 2010. godine, dok je prethodni, koji je postupao od sredine 2014, prešao krajem decembra 2015. u Odeljenje za maloletnike“. Taj istražni postupak, naime, vodi istražni sudija jer je započet pre donošenja novog Zakonika o krivičnom postupku kada je uvedena tužilačka istraga.
Po Zakonu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku koji se primenjuje od pre devetnaest dana, zahtev se podnosi predsedniku nadležnog suda. Vrhovni kasacioni sud i Apelacioni sud u Beogradu u proteklom periodu su prihvatali nekoliko pritužbi punomoćnika na dugo trajanje tog postupka. „Dnevniku” je ranije u Apelacionom sudu rečeno da je „zbog utvrđene osnovanosti pritužbe punomoćnika, taj sud odlučio da prati dalje postupanje u tom predmetu, sve do pravnosnažnog okončanja postupka, i da po potrebi preduzima mere za ubrzanje postupka“.
Istragom je, u tri tačke sa Živanovićem i Raškovićem, a jednom potpuno sam, obuhvaćen i bivši direktor predstavništva „Centroprojekta AIK“ u Moskvi Dragutin Pihler, a sumnjiče ga za različite okolnosti u vezi s tri projekta.
Najviše tačaka odnosi se na poslove izrade projektne dokumentacije tokom 2006. godine i 2007. godine u Rusiji: za dva hotelska kompleksa, stambenu zgradu, jedan trgovinsko-zabavni kompleks s objektima društvene ishrane, jedan trgovačko-kulturni centar, rekonstrukciju jednog velikog poslovnog kompleksa, izgradnju trgovinsko-zabavnog kompleksa s parkinzima, jednog hotela i jednog velikog objekta.
U jednoj tački su pod lupom sumnje da je, kako se navodi, „od 2005. do 2008. godine posle naplate po ugovorima s osam domaćih kompanija i jednom stranom za projektne usluge koje je izvršio ‘Centroprojekt AIK’, deo novca s računa te kompanije prenet na račun firme ‘Centroprojekt‘ d. o. o. na ime fiktovno obavljenih poslova po ispostavljenim fakturama“.
Iz navoda u zahtevu za sprovođenje istrage, kao i zahteva za proširenje istrage, proizlazi da je preduzeću „Centroprojekt AIK” pričinjena šteta u ukupnom iznosu od nekoliko miliona evra.
J. Jakovljević
Pod lupom 12 različih tačaka
Zahtev za sprovođenje istrage od 17. septembra 2010. i zahtev za proširenje podnet mesec dana kasnije, imaju ukupno 12 različitih tačaka, a u jedanaest su obuhvaćeni bivši direktor „Centroprojekta AIK“ Milomir Živanović i direktor privatne firme identičnog naziva „Centroprojekt d.o.o.“ Bogoljub Rašković, koji je u jednom periodu bio i zamenik predsednika UO „Centroprojekta AIK“.
Istražni organi su u prvoj tački fokusirali način formiranja firme „Centroprojekt d.o.o.“, istog naziva, delatnosti i sedišta kao što ga ima „Centroprojekt AIK“, u vezi sa čim različite okolnosti dotiču Živanovića, Raškovića i još tri bivša službenika „Centroprojekt AIK“, koje se jedino tim povodom pominju.