Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Privatnom obezbeđenju i redarska služba

10.11.2018. 12:39 12:43
Piše:
Foto: pixabay.com

Zakon o privatnom obezbeđenju, iako donet 2014. i menjan 2015. godine, otppčeo je da se primenjuje tek lane.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su  njegove izmene i dopune jer su kroz njegovu primenu uočeni nedostaci u okviru rada sektora privatne bezbednosti.

Problemi su se javili delom zbog neusaglašenosti s opštim propisom koji uređuju rad i radne obaveze, upravni postupak, posebno u delu izdavanja licenci privatnog obezbeđenja, obezbeđenje javnih okupljanja odnosno sportskih manifestacija, nedovoljno jasno definisanih uslova za primenu ovlašćenja službenika obezbeđenja, postupanje s vatrenim oružjem i drugim sredstvima prinude.


Vozila sa žutim svetlom umesto s belim

Novina je i to da pravno lice ili preduzetnik može za sve zaposlene u obezbeđenju – u radnom odnosi ili van njega – da traži izdavanje legitimacije kada je u pitanju angažovanje van radnog odnosa. Takođe, uređuje se obaveza posedovanja legitimacije kada se obavljaju poslovi privatnog obezbeđenja, izdavanje, vraćanje i poništavanje.

Menja se i član koji se odnosi na vozila privatnog obezbeđenja koja su bila opremljena belim rotacionim ili treptućim svetlima. Oni se sada obavezuju da umesto belih koriste žuta svetla da bi se napravila jasna distinkcija u odnosu na službe koje mogu koristiti bela svetla.


Izmenama i dopunama Zakona o privatnom obezbeđenju propisuje se dobijanje dve nove licence: za samozaštitnu delatnost i za obavljanje poslova obezbeđenja tansporta i prenosa novca i vrednosnih pošiljki. Na taj način samozaštitna delatnost se u potpunosti odvaja od dela privatnog obezbeđenja koje pruža usluge na tržištu, a utvrđivanje dveju licenci u oblasti samozaštite je neophodno zbog posebnih uslova koje mora da ispuni pravno lice ili preduzetnik koji namerava da za sopstvene potrebe vrši poslove obezbeđivanja transporta.

Novina je i to što se uvode poslovi redarske službe. Naime, Zakon o javnom okupljanju organizatorima okupljanja stvara obavezu angažovanja redarske službe. U dosadašnjoj primeni Zakona o privatnom obezbeđenju, a pre svega zbog broja sportskih priredbi, kojih godišnje bude i do 50.000, uočeno je da pravna lica i preduzetnici za privatno obezbeđenje ne raspolažu u svim slučajevima ljudskim kapacitetom da se takvi događaji obezbede na odgovarajući način. Zbog toga se javila potreba za licenciranjem redara.

Poseban problem je uočen u oblasti organizovanja sportskih manifestacija, gde organizatori okupljanja, posebno u malim sredinama, nisu u mogućnosti da angažuju privatno obezbeđenje jer nema dovoljno pravnih lica i preduzetnika koji obavljaju tu delatnost ili nemaju dovoljno raspoloživih resursa da pruže uslugu obezbeđivanja javnog skupa pored svojih redovnih obaveza. Budući da su Zakonom o privatnom obezbeđenju ukinute odredbe Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama koje se odnose na organizovanje, obuku i rad redarske službe, uređenje redarske službe u izmenjenom zakonu odnosi se na njeno organizovanje, obuku i rad. To pak znači da će ubuduće redari morati takođe imati obuku i položen ispit.


Izdato 31.826 licenci

Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je do sada 31.826 licenci za obavljanje ove vrste delatnosti. Istovremeno, 642 firme dobile su državno ovlašćenje da se bave privatnim obezbeđenjem.

- Odbijeno je 1.026 zahteva jer je utvrđeno da ne ispunjavaju zakonske uslove za izdavanje licence - navode u MUP-u. - Za polaganje stručnog ispita prijavljen je 38.641 kandidat, a kriterijume je zadovoljilo njih 36.873. Svi koji su položili ovu vrstu ispita imaju pravo da podnesu zahtev za licencu, budući da se ona ne izdaje po službenoj dužnosti.


Ubuduće je uslov za dobijanje licenci prebivalište na teritoriji Srbije, s obzirom na to da se bezbednosne provere obavljaju, između ostalog, i po mestu prebivališta. Takođe, opšti uslov za izdavanje licenci fizičkom licu koje hoće da radi u privatnom obezbeđenju, koji se odnosi na psihofizičku sposobnost, usaglašava se s odgovarajućim odredbama propisa koji se odnose na oružje kada se traži licenca za rad s oružjem i jasno definišu bezbednosne smetnje kao činjenice čije postojanje onemogućava izdavanje licence fizičkom licu.

Važećim zakonom određene kategorije lica bile su oslobođene obuke za privatno obezbeđenje, a ovim izmenama se taj broj proširuje i na one koji obavljaju poslove pravosudne straže i izvršenja krivičnih sankcija, kao i na lica koja imaju srednje ili visoko obrazovanje iz oblasti bezbednosti.

Izmenama se na drugačiji način uređuje pružanje usluge fizičkog obezbeđenja lica s korišćenjem oružja ili bez njrga jer je praksa pokazala da dosadašnji propisi nisu primenjivi pošto predviđaju donošenje planova obezbeđenja, traženja i davanja saglasnosti policije za kretanje lica koje se obezbeđuje na javnom mestu, čime lično obezbeđenje i korišćenje te usluge privatnog obezbeđenja postaje neka vrsta ograničenog i, bez saglasnosti MUP-a, praktično nedozvoljenog kretanja lica koje se obezbeđuje na javnom mestu.

Takođe, izmenama se kao novo sredstvo prinude koje koristi privatno obezbeđenje uvodi gasni sprej, odnosno sprej-doza suzavca, biber-sprej ili druga nadražujuća materija, koja su inače po propisima o oružju i municiji dozvoljeni za nabavku bez odobrenja nadležnog organa. Budući da je korišćenje tog sredstva blaže od vatrenog oružja, a u pojedinim situacijama i od upotrebe fizičke sile, iako je sada propisano kao sredstvo prinude, čime se privatnom obezbeđenju omogućava da ga koristi u radu pod uslovima i na način propisan zakonom.   

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar