Pritvoreno 14 ljudi, istraga protiv 11 policajaca
Četiri pritvorska predmeta su formirana, u kojima je određen pritvor za 14 osoba, samo četiri meseca od početka primene Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije na kojima su radili pripadnici Posebnog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu za suzbijanje korupcije.
To odeljenje reaguje povodom takozvanih koruptivnih krivičnih dela počinjenih na području koje je u nadležnosti Apelacionog suda u Novom Sadu. To je realizovano u saradnji s Posebnim odeljenjem policije za borbu protiv korupcije i drugim državnim organima.
„Od posebnog značaja za javnost je da ukažemo na to da je u proteklih mesec dana pokrenuta istraga protiv 11 policijskih službenika zbog sumnje da su izvršili više krivičnih dela primanja mita i više krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja“, navela je juče za „Dnevnik“ zamenica tužioca Posebnog odeljenja tužilaštva i portparolka Mirjana Peković.
„Protiv više osoba vodi se postupak zbog sumnje da su izvršili krivična dela davanja mita, a protiv jednog lica, načelnice Poreske uprave u Kanjiži, vodi se istraga zbog sumnje da je zloupotrebom službenog položaja pribavila sebi imovinsku korist od oko 10.500.000 dinara.“
Takođe, u toku je predistražni postupak protiv jednog fudbalskog sudije zbog sumnje da je izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja, a s jednim policijskim službenikom zbog krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja zaključen je sporazum o priznanju krivičnog dela.
„S jednim licem zaključen je sporazum o priznanju krivičnog dela krijumčarenja i postupak je pravosnažno okončan, gde je predmet krijumčarenja bila tona povrća. U toku je i predistražni postupak protiv jedne osobe zbog krijumčarenja 2.833 paklice cigareta vrednosti oko 767.000 dinara“, dodala je naša sagovornica.
Isto tako, obavljene su konsultacije s policijom, i intenzivno se radi na prikupljanju dokaza u vezi s prijavom oštećenih građana protiv vlasnika jedne turističke agencije iz Subotice.
Mirjana Peković navodi i zavidnu statistiku. Od 1. marta ove godine Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije primilo je u rad 2.076 predmeta. Dokazne radnje sprovode se u 180, dok je u 484 predmeta stavljen zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. Doneto je 20 naredbi o sprovođenju istrage. U 95 premeta doneto je rešenje o odbačaju krivične prijave.
Podneto je ukupno 20 optužnih akata Višem sudu u Novom Sadu – Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije. Taj podatak se odnosi na broj predmeta, a ne na broj optuženih lica, kojih je mnogo više jer je u pojedinim optužnim aktima optuženo po više osoba.
Pravosnažno su završena četiri predmeta. Zaključen je 21 sporazum o priznanju krivičnog dela, što podrazumeva i podnošenje 21 optužnog akta koji prati sporazum, od kojih je pravosnažno osuđeno 14 lica, dok se u odnosu na preostale sporazume čeka ročište za odlučivanje o sporazumu o priznanju krivičnog dela.
„Posebno ukazujemo na to da će Posebno odeljenje ovog tužilaštva za suzbijanje korupcije intezivno raditi na donošenju javnotužilačkih odluka, kao i na našu odlučnost u borbi sa svim oblicima korupcije jer za nas nema velike i male korupcije pošto korupcija truje društvo i sprečava napredak“, naglasila je juče Mirjana Peković.
Ona je dodala da na navedenim poslovima obavlja funkciju deset zamenika javnog tužioca koji su prošli obuku i stručno usavršavanje u skladu s odredbama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije.
M. Vujačić