Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pravosnažno oslobođeno obezbeđenje Slobodana Miloševića

08.05.2018. 09:01 09:12
Piše:
Foto: Tanjug

Pripadnici službenog obezbeđenja bivšeg predsednika države Slobodana Miloševića Saša Matić i Dejan Đikić, kao i njegovi poštovaoci Ratko Zečević i Siniša Vučinić, pravosnažno su oslobođeni optužbe da su 31. marta 2001. godine, kao učesnici „narodne straže” za odbranu Miloševića u rezidencijalnoj vili „Mir”, počinili teško delo protiv opšte sigurnosti. 

Kako „Dnevnik” saznaje, Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je oslobađajuću presudu beogradskog Prvog osnovnog suda izrečenu Zečeviću, Vučiniću, Đikiću i Matiću 13. oktobra prošle godine, u postupku koji je ponovljen pošto je prva, takođe oslobađajuća presuda, bila ukinuta. 

Portparolka Apelacionog suda Mirjana Piljić potvrdila je u izjavi za „Dnevnik” da je drugostepeno sudsko veće odbilo žalbu tužioca kao neosnovanu.

– Apelacioni sud nalazi svojom presudom da je prvostepeni sud pravilnom ocenom izvedenih dokaza potpuno i pravilno utvrdio činjenično stanje i došao do zaključka da nema dovoljno pouzdanih dokaza da su okrivljeni izvršili delo koje im se stavlja na teret i oslobodio ih optužbe – kazala je Mirjana Piljić. 

Pre sedam godina, takođe u tom postupku, bivši  funkcioner SPS-a Ratko Zečević, Siniša Vučinić, svojevremeno funkcioner Jugoslovenske levice, Saša Matić, Dejan Đikić i još trideset okrivljenih su, usled nastupanja zastarelosti, oslobođeni optužbi koje su ih sumnjičile da su u noći 30. na 31. mart 2001. godine, kao učesnici „narodne straže” u dvorištu vile „Mir” ometali policajce u obavljanju službene dužnosti hapšenja Miloševića.

Prilikom dramatičnih događaja pre 17 godina u rezidencijalnoj vili „Mir” i oko nje, više naoružanih ljudi s najlon čarapama preko lica pojavilo se ispred kapije, pokušavajući da je razvale ili preskoče ogradu, a optužnica tvrdi da su to bili policajci s nalogom za hapšenje Miloševića, koje su, s druge strane, u tome sprečavale „narodne straže”, građani okupljeni u dvorištu vile koji su štitili Miloševića. 

Odbrana okrivljenih je od početka negirala optužbe za pucnjavu i ometanje policajaca u vršenju službene dužnosti, te isticala da niko od učesnika „narodne straže”nije imao nikakvo oružje i da su „jedino napadači s čarapama preko lica bili naoružani, i to dugim cevima i bombama, te da su u pokušaju da preskoče ogradu i ščepaju Miloševića, bacali šok-bombe i pucali iz automatskog oružja”.


Nisu potvrđene optužbe

Sada pravosnažnom presudom utvrđeno je da izvedenim dokazima nisu potvrđene optužbe koje su sumnjičile okrivljene da su u noći 31. marta 2001. godine, u vreme policijske akcije hapšenja Miloševića, u krugu rezidencije vila „Mir” „neovlašćeno nosili vatreno oružje i municiju čije nabavljanje, držanje i nošenje građanima uopšte nije dozvoljeno”, odnosno  da su u dvorištu vile bili u skupini iz čijeg pravca su ispaljeni hici prema kapiji ispred koje se na ulici nalazilo više ljudi. Po optužbi, hicima koji su navodno ispaljeni iz unutrašnjosti dvorišta na ulici su povređene dve osobe, policijski službenik Slađan Stošić i foto-reporter Ilija Andrić.

Osnovni sud je i posle prvog suđenja 2013. godine oslobodio okrivljene optužbi, ali je ta presuda ukinuta da bi se u ponovljenom postupku izveli još neki dokazi. 


Okrivljeni su tvrdili da su „narodne straže u vili 'Mir' čuvale  Miloševića kao živi štit jer su strepeli da bi mogao biti kidnapovan zbog višemilionske nagrade koju su nudili Amerikanci da bi se što pre  našao u Hagu”.

Zbog događaja u vili „Mir” poslednjih dana marta 2001. godine, optužnica protiv Miloševićevih branilaca podignuta je 27. septembra 2005. protiv ukupno 35 učesnika „narodne straže”, ali je u međuvremenu zastarelo gonjenje za ometanje hapšenja pa je postupak završen za tridestoricu koji su sumnjičeni samo za to delo. Posle toga su u procesu ostala petorica, kojima je optužba stavila na teret delo protiv opšte bezbednosti, a u međuvremenu je preminuo okrivljeni Bogoljub Bjelica, bivši visoki državni funkcioner.

J. Jakovljević

Autor:
Pošaljite komentar