Povećati efikasnost uz poštovanje Ustava
Nakon što je mandatar za sastav nove Vlade Srbije Aleksandar Vučić najavio pooštravanje zakonskih propisa i kazni za različite oblike
siledžijskog i nasilničkog ponašanja, kao i uvođenje snažnije pravno-krivične odgovornosti, u javnosti su započeli diskusija i komentarisanje najavljenih promena.
Do sada su se oglasili pravni stručnjaci, kao i predstavnici nevladinog sektora i drugih institucija, i uglavnom su svi složni u tome da treba podržati efikasniju borbu protiv svih oblika nasilništva, ali i da se istovremeno mora voditi računa o osnovnim pravima svakog čoveka, makar on bio osumnjičen ili optužen za neku vrstu nasilja.
Advokatska udruženja su najavila da će detaljno analizirati najavljene promene i da će uskoro dati svoje mišljenje o tome kao i eventualne predloge.
– Pozdravljam svaku nameru države da na efikasan i objektivan način stvori preduslove za utvrđivanje krivične odgovornosti svakog lica – kaže novosadski advokat Goran Karadarević. – S druge strane, kao advokat-krivičar i standardni učesnik stručnih skupova, moram da istaknem da ta oblast nije nimalo jednostavna i zbog toga smatram da u kreiranju novih propisa moraju aktivno učestvovati, kako sudije i tužioci, tako i advokati, koji su temelj zaštite prava onih prema kojima su te represije usmerene.
Po njegovim rečima, dobro je što Skupština menja i unapređuje Krivični zakonik, ali je veoma bitno da se to ne čini zbog trenutnih dešavanja jer već imamo uglavnom dobro uređenu materijalno-pravnu oblast, za razliku od procesne, već treba pustiti sudijama i tužiocima da kroz primenu Zakonika rešavaju pojedinačne probleme.
– Ne zaboravimo da se svaka sankcija izriče i zbog specijalne i zbog generalne prevencije i najbolje će sud dati mišljenje o trenutnim problemima s kriminalom u nekoj oblasti. Bolje od njega to neće učiniti ni premijer, ni ministar, ni Skupština i zato ključnu ulogu u tome moraju imati oni koji se tom oblašću svakodnevno neposredno bave – ističe Karadarević.
Poslednjih nekoliko meseci Srbiju je potreslo više stravičnih zločina, obeleženih brutalnim i bezobzirnim nasiljem, što je bilo znak za državu da mora da reaguje.
– Postoji nekoliko stvari koje su najavljene, a o kojima bi, uprkos tome što javnost traži strože postupanje, ipak trebalo razmisliti da se ne bi ušlo u kontradiktornost s našim Ustavom pa i nekim međunarodnim konvencijama. Pre svega, termin „odstranjivanja nasilnika iz porodice na 30 dana“ je sporan jer, osim što krši pretpostavku nevinosti, takva mera bila bi suprotna Ustavu koji garantuje mirno uživanje imovine – u slučaju da je osumnjičeni vlasnik nekretnine – kaže Karadarević.
Po njegovim rečima, dobro je da se u okviru MUP-a za takvu vrstu krivičnih dela specijalizuju službenici, koji će sarađivati s tužiocem dok traje predistražni postupak, ali sporno je to da službenik pravi procenu i nešto predlaže tužiocu.
– Novi Zakonik o krivičnom postupku je eksplicitan i jasno kaže da je tužilac taj koji rukovodi predistražnim postupkom. Tako da službenik eventualno može dati mišljenje, a nikako predlog – ukazuje Karadarević, i dodaje da postoje još neke najavljene izmene koje bi morale detaljnije da se analiziraju.
– Možda deluje da kao advokat navodim neke odredbe kao sporne da bih sebi i kolegama olakšao posao, ali s pretpostavkom nevinosti i odredbama Ustava niko ne bi smeo da kalkuliše. S druge strane, svestan sam toga da nakon tih tragedija i surovih zločina, javnost želi neku efikasnu reakciju države. Međutim, moramo biti svesni i toga da je takve ekstremne slučajeve gotovo nemoguće predvideti i sprečiti samo pojačanom represijom. Najavljena specijalizacija kadrova za tu oblast i nalaganje naročito hitnog postupanja pravosudnih organa u tim situacijama je svakako nešto što će svi u pravosuđu pozdraviti i uz širi front institucija koje rade na prevenciji mogli bi se postići bolji rezultati nego pukim pooštravanjem represije, što se već pokazalo kod nekih drugih grupa krivičnih dela.
Novosadski advokat ocenjuje da je ukidanje zabrane ublažavanja kazni ispod minimuma nepopularno za svaku vladu i skupštinu, ali i da bi za neka krivična dela moralo da se ukine da bi se ispoštovao i Ustav.
N. Perković
Izbeći model iz 2009.
Advokat Karadarević kaže da bi u slučaju promena propisa vezanih za nasilničko ponašanje trebalo izbeći model po kojem su 2009. godine sprovedene izmene u oblasti nedozvoljenog držanja opijata i trgovine njima.
– Država je tada najavila borbu s kriminalom u vezi s prodajom opojnih droga i po mom mišljenju, ali i mišljenju najvećeg dela kolega, to je urađeno na pogrešan način. Konkretno se to odnosi na zakonske izmene iz tog perioda da se za krivično delo neovlašćenog stavljanja u promet opojnih droga zabrani ublažavanje kazne zatvora ispod posebnog minimuma, što je tri godine. O tome se dosta pričalo i srećem se s istim mišljenjem pravnika da je to „nezdrav“ pokušaj države da uredi represiju u toj oblasti isključivši potpuno mogućnost da sudija oceni da li kod okrivljenog postoje osobito olakšavajuće okolnosti da mu se kazna ublaži, ili ne – veli Karadarević.