PORASTAO BROJ PRIJAVA NASILJA Sigurna kuća čuva 42 žene i 49 dece
NOVI SAD: Broj prijava nasilja u porodici na području Centra za socijalni rad u Novom Sadu, je od pretprošle godine do ove, porastao za čak 42 odsto. To s jedne strane može da znači da je više ovakvih žrtava, ali i da ukazuje na to da sistem preciznije detektuje nasilje u porodici. Šta je tačnije, znaće se tek posle analize sveobuhvatne baze podataka.
„Ove godine do juče, u novosadskoj Sigurnoj ženskoj kući je smešteno 42 žene i 49 dece, koja su mahom uzrasta od šest do 14 godina. Najveći broj korisnika je usluge koristilo do tri meseca od maksimalnih pola godine, a oko polovine njih je bez ikakvih prihoda“, kaže za “Dnevnik” upravnica pomenutog ogranka Centra za socijalni rad, psihološkinja Nada Padejski Šekerović.
Dodaje da se mogu pohvaliti da ovo specijalizovano “sklonište” jedino od 14 takvih u zemlji konstantno dobija sve vreme od osnivanja, finansije od Grada. Takođe, valja napomenuti, nikad nisu imali neke veće incidente.
Nada Padejski Šekerović napominje da je Sigurna kuća, u Novom Sadu počela je s radom 15. decembra 2006. godine.
„Takozvanim načelom oportuniteta, odnosno, pravnog instituta odlaganja krivičnog gonjenja muškarci koji su počinili “blago do srednje teško” nasilje u porodici u smislu niskog intenziteta nasilja kao što je jednom upućena pretnja, blagog odgurivanja Osnovno javno tužilaštvo procenjuje na osnovu dobijenih dokumenata, tu osobu upućuje u Centar za socijalni rad Grada Novog Sada, gde se realizuje psihosocijalni tretman muškarca počinioca nasilja. Kada naredba Osnovnog javnog tužilaštva pristigne u Centar za socijalni rad pa se osoba uputi na pomenuti tretman u njoj piše da se određenom licu odlaže krivično gonjenje zbog krivičnog dela nasilja u porodici i da mu se nalaže uključivanje u psihosocijalni tretman u Centru za socijalni rad radi otklanjanja uzroka nasilničkog ponašanja koji ne može trajati duže od godinu dana“, kaže ona.
Nada Padejski Šekerović objašnjava da u slučaju ako klijent ispunjava uslove za uključivanje u tretman i motivisan je za to, nakon što se formira grupa koju čine šest do osam članova, počinje grupni tretman koji traje šest meseci u vidu grupnih susreta koji se realizuju jednom sedmično, po sat u po vremena. Tokom te pola godine obrađuju se osam tema, koje se odnose na problematiku nasilja u porodici i na analizu njihovih iskustava, osećanja i uverenja povodom nasilja koje su počinili. Obrađuju se teme, šta je nasilje, psihološko nasilje, seksualnost i brak, alternative nasilju, odgovornost, otac i dete, uzroci nasilja i posledice.
Opšti cilj tretmana je zaustavljanje i sprečavanje nasilja u partnerskom odnosima uz to da klijent prepozna da je počinio nasilje, da preuzme odgovornost za to.
Tekst i foto: M. Vujačić