Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pink Panteri pljačkali vile u Kanu i Monaku

18.10.2017. 09:20 09:23
Piše:
Foto: Ilustracija

Međunarodna kriminalna grupa „Pink Panter” ponovo je u centru svetske pažnje.

Ovoga puta petoro srpskih državljana uhapšeno je u Francuskoj jer su pljačkali luksuzne vikendice u Kanu i Monaku. Uhapšenoj petorki sud u Francuskoj odredio je pritvor i policiji naložio da se istraga nastavi da bi se utvrdili i pronašli svi članovi te dobro organizovane kriminalne mreže.

Naime, kako prenose francuski mediji, utvrđeno je da je kriminalna grupa došla iz okoline Pariza, a da su joj mete bile luksuzne kuće i apartmani, u kojima nakon njihove posete nije ostajalo bukvalno ništa. Dosadašnjom istragom utvrđeno je da su provalili u tri vile u Kanu i jednu u Monaku, a sumnjiče se za još veliki broj pljački.

Po pisanju francuskih medija, oni su uhapšeni prošle nedelje na delu u akciji Antikriminalističke brigade francuske policije. Srpski državljani su prilikom hapšenja pokušali da pobegnu automobilom i tada su udarili u dva policijska vozila. Prilikom sudara povređena su dvojica policajca, a kod osumnjičenih je, osim alata za obijanje, pronađen i automatski pištolj.

Poslednji put za veću akciju „Pantera” čulo se pre dve godine. Tada je iz jedne zgrade u juvelirskoj četvrti Haton garden, u Londonu, gde većina juvelira drži nakit, „ispario” sadržaj iz čak 72 sefa, ukupne vrednosti 60 miliona funti. „Panteri” su se tamo vratili „na mesto zločina” posle 22 godine.

Banda „Pink Panter” se „proslavila” pošto je u Londonu 1993. iz jedne juvelirnice ukrala dijamante vredne 575.000 funti i zatim ih sakrila u kutijici s kremom, poput kriminalaca iz filma „Povratak Pink Pantera” iz 1974. godine.


Harali širom sveta

Pojedine strane bezbednosne agencije smatraju da su „Pink Panteri” odgovorni za pljačke u Dubaiju, Švajcarskoj, Japanu, Francuskoj, Lihtenštajnu, Nemačkoj, Luksemburgu, Španiji i Monaku. Njihov plen, navodno, iznosi više od 500 miliona dolara. Britanski listovi navode da su mnogi članovi bande Srbi i da imaju jake veze s kriminalcima iz Hrvatske i Crne Gore, kao i da su odgovorni za više od 150 pljački širom Evrope, ali čak i u Dubaiju i Japanu.


„Ružičastoj” bandi se pripisuje i da je 2. maja 2002. opljačkala ekskluzivnu juvelirnicu „Graf” u Nju Bond stritu u Londonu. Tog dana su Predrag Vujošević i njegova saučesnica, koju je Skotland jard označio kao „neidentifikovanu Britanku”, ušli u radnju u londonskom Vest endu i tražili da pogledaju prsten vredan 37.000 funti. Dok su njih dvoje razgledali prsten i tako odvlačili pažnju osoblja, u juvelirnicu je upao Nebojša Denić, s perikom na glavi i „magnumom .357” u ruci. S njim je bio i Milan Jovetić. Za oko tri minuta, Denić je pokupio nakit vredan oko 23 miliona funti, dao ga Jovetiću i krenuo da beži. Nije stigao daleko. Dvojica prisebnih čuvara uspela su da ga savladaju. I Jovetić, Vujošević i neidentifikovana Britanka su se dali u beg.

Nakon što su uspeli da pobegnu, Jovetić je plen predao Vujoševiću i oni su se rastali. Denić je završio u istražnom zatvoru, a ubrzo mu se tamo pridružio i Jovetić. Vujošević je uspeo da pobegne u Francusku, ali je u leto 2004. i on uhapšen, kada je otkriveno da je putovao s falsifikovanim češkim pasošem.

Sledeća pljačka koja je privukla pažnju svetskih medija, a pripisuje se grupi balkanskih ljubitelja skupocenog dragog kamenja, izvršena je 16. decembra 2003. u Frankfurtu, kada su – po rezultatima istrage – Vladimir Lekić i Zoran Kostić, obojica državljani Crne Gore, iz jedne zlatare odneli 18 satova ukupno vrednih oko 400.000 evra.

Svetsku „slavu” „Pink Panterima” donela je pljačka juvelirnice Le Supre – Diamant Couture de Maki, 5. marta 2004, u tokijskoj poslovnoj četvrti Ginza. Po nalazima japanske istrage, Nišlijka Snežana Panajotović i britanska državljanka Doroti Fasola Mej bile su izvidnica tokom pljačke i, nakon što su im dale signal da je „vazduh čist”, u radnju su ušli Aleksandar Radulović i Đorđije Rašović.

Iz postupka koji je pred Specijalnim sudom u Beogradu vođen protiv Radulovića, Rašovića i Panajotovićeve saznalo se da je Radulović, nakon što je ušao u juvelirnicu, suzavcem poprskao jednog od četvorice prodavaca i nekoliko puta ga udario pesnicom u glavu, a zatim ugurao u toalet i zaključao. Nakon toga je brzo čekićem porazbijao staklene vitrine i povadio nakit. Najskuplji komad ukradenog nakita bila je čuvena ogrlica od 125 karata „kontesa od Vendoma”, koja je u sebi imala 116 manjih dijamanta i jedan krupan, a njena vrednost je procenjivana na blizu 27 miliona dolara. Uz ogrlicu, pljačkaši su odneli i odgovarajuće minđuše. Taj set nakita bio je najdragoceniji u tokijskoj zlatari i stajao je izložen čitavih 13 godina pre nego što je ukraden.

„Pink Panter” ne postoji kao jedinstvena organizovana kriminalna grupa već se tako može nazvati tip pljačke, smatraju u srpskoj policiji. Za tu bandu se prvi put čulo 2003. godine i od tada je postala pravi urbani mit. Pripisuju im se gotovo sve spektakularne pljačke zlatara i juvelirnica u poslednjih desetak godina, ali upućeni tvrde da je priča o njima „prenaduvana“.

U našoj policiji smatraju da je „Pink Panter” način pljačke, ali da ne postoji direktna organizaciona veza između slučajeva.

U inostranstvu postoji više različitih grupa pljačkaša čiji su članovi s prostora bivše Jugoslavije, ukazuju iz UKP MUP-a. Ako bi se govorilo o „Pink Panteru”, onda je to način pljačke, a ne jedinstvena organizacija. Takođe, bitno je razbiti mit da su sve te grupe neki moderni Robini Hudovi jer pljačkaju bogate, a navodno nikada ne povređuju ljude. Postoji mnogo primera kada su radnici u napadnutim objektima imali ozbiljne traume, pa bili čak i ranjavani.

Koliko je fenomen „Pink Pantera” intrigantan stranim medijima vidi se kroz mnogobrojne članke u kojima se oni označavaju kao glavni krivci za gotovo sva krupna razbojništva. Ako se sudi po stranoj štampi, smatra se da su „Panteri” jedinstvena organizacija. Procene policije kreću se od 60 do 200 članova širom sveta, a govori se o stotinama miliona evra plena.

N. S. H.

Autor:
Pošaljite komentar
„Pink Panteri” ponovo u akciji

„Pink Panteri” ponovo u akciji

24.01.2017. 20:37 11:39