Otpad iz „fabrika droge” još nije uklonjen
Ni četrnaest meseci nakon što je dr Milan Zarubica izdržao zatvorsku kaznu iz dve presude: prve po optužbi za proizvodnju sintetičke droge amfetamin-sulfat tokom 2002. do 4. februara 2003. godine
u svojoj firmi „Lenal farm”, i druge za krivično delo posedovanja opreme i materijala namenjenih proizvodnji opojnih supstanci, iz nekadašnjih poslovnih objekata sporni materijali još nisu uklonjeni.
I sam Zarubica, koji je kategorički odbacio optužbe i do kraja ostao pri svojim tvrdnjama da je „eksperimentalno proizvodio novi lek anekasan”, apeluje uporno već duže da se materijali uklone, tvrdi advokat Milan Zindović, koji je branio Zarubicu u oba procesa.
– Nažalost, još nije realizovana bezbednosna mera u smislu da se iz prostorija u Ugrinovcima i Staroj Pazovi uklone sve supstance, sva sredstva, oprema i materijal, koji su oduzeti i presudom Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, donetom u maju prošle godine – kaže Zindović, i napominje da je već prošlo devet meseci otkako je druga presuda postala pravnosnažna. – Sve je u tim prostorijama i dalje, od pre 4. februara 2003. dakle, trinaest godina.
Problem u vezi s neuklanjanjem materijala postoji, ukazuje Zindović, kako u ekološkom,tako i u zdravstvenom i svakom drugom smislu, tim pre što je deo materijala izvan magacina, u buradima.
Uklanjanje svih materijala je naređeno još pre decenije i prvom presudom, kojom je Zarubica bio osuđen na 11 godina zatvora.
Međutim, situacija u pogledu neuklanjanja materijala, bila je ista i posle te presude iz 2006. godine, i to je, kako priča Zindović, 2011. godine uzrokovalo nove komplikacije njegovom klijentu, nakon što je počeo da izlazi na odobrene slobodne vikende tokom izdržavanja kazne.
– Nije, nažalost, ništa uklonjeno i u stvari, zbog toga se na kraju krajeva i dogodilo da se vodio postupak protiv doktora Milana Zarubice jer je on pokušavao sam da to skloni, da na neki način utvrdi šta je u tim burićima, koja vrsta materijala. Onda je to poslužilo kao osnov da se vodi postupak protiv njega – navodi Zindović.
U tom drugom postupku je zaključen sporazum o priznanju krivice, a pravosnažnom presudom, kojom je usvojen, Zarubica je osuđen na tri godine, odnosno, jedinstveno s prvom presudom, na kaznu od 11 godina i 11 meseci zatvora, koju je u međuvremenu izdržao.
– Materijal i dan-danas stoji u tim prostorijama i, po nama, još nema izvesnosti da će se u doglednoj budućnosti nešto promeniti i taj materijal konačno ukloniti, a potom i uništi na zakonit način – zaključuje Zindović.
U pokušaju da ukaže na probleme s neuklonjenim materijalom, Zarubica se, kako tvrdi njegov advokat, stalno obraća institucijama.
– Više puta se obraćao postupajućem sudiji i dobijao je uveravanja da će se to izmestiti, ali nije ni do današnjeg dana – kaže Zindović
J. Jakovljević
U zatvoru 11 godina i 11 meseci
Milan Zarubica je 31. decembra 2014, pre okončanja drugog postupka, izdržao u potpunosti jedanaestogodišnju kaznu zatvora po prvoj presudi. U zatvor se nije vraćao jer se potonja jedinstvena kazna od 11 godina i 11 meseci poklopila s ukupnim vremenom koje je proveo u ćeliji tokom oba procesa, od hapšenja 4. februara 2003. godine, računajući i pritvor koji mu je bio određen i u drugom procesu, vođenom dok je izdržavao prvobitnu kaznu.