Optužbe Belivuka nisu potkrepljene materijalnim dokazima
BEOGRAD: Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je danas da odbrana Veljka Belivuka, kao i bilo kog drugog okrivljenog, ne povlači automatski reakcije državnih organa, naročito ukoliko se radi o optužbama koje nisu potkrepljene materijalnim dokazima.
Okrivljeni svoju odbranu može da iznosi bez ikakvih organičenja, a sve u sklopu strategije odbrane i procesne pozicije u kojoj se okrivljeni nalazi.
Belivuk je u ponedeljak izneo niz optužbi na račun državnih funkcionera, umesto da govori o optužbama za koje se on tereti.
Više javno tužilaštvo u Beogradu je u saopštenju podsetilo medije i javnost da optuženi prema Zakoniku o krivičnom postupku, između ostalog, ima pravo da slobodno iznese svoju odbranu i da se izjasni o svim činjenicama i dokazima koji ga terete, kao i da iznosi činjenice i dokaze u svoju korist, pri čemu nije u obavezi da govori istinu.
U Specijalnom sudu u Beogradu nekoliko okrivljenih pripadnika kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića negiralo je danas navode iz optužnice, kojom se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom, nezakonito držanje i nošenje oružja, otmicu i silovanje.
Prvi je svoju odbranu izneo Miljković, tvrdeći u više navrata da su fotografije iz optužnice fotošopirane i lažne, dokazi podmetnuti, a oružje i industrijska mašina za mlevenje mesa naknadno uneti u kuću u Ritopeku.
Miljković je kao dokaz za te tvrdnje naveo da se jedan čovek javio iz Švajcarske, navodeći da se on nalazi na jednoj od fotografija koje su bile prikazane na konferenciji za medije nakon hapšenja grupe, te da je taj čovek rekao da je fotografija nastala davno, kada su ga pretukli tokom neke utakmice.
On je ponovio svoje navode da "biti mrtav nije krivično delo", tražeći od suda odbukcione nalaze ubijenih muškaraca i dodajući da je on "molio" tužilaštvo da ga optuži za svih sedam ubistava, ali nije uspeo da ih nagovori da ga terete i za ubistvo Aleksandra Gligorijevića.
Pored Gligorijevića, optuženi se terete i za ubistva Gorana Veličkovića, Lazara Vukičevića, Zdravka Radojevića, Milana Ljepoje, Nikole Mitića i Gorana Mihajlovića.
Miljković je za ubijenog Veličkovića rekao da nije imao sukob sa njim, navodeći da nasuglasice sa tribina nije smatrao sukobom, nakon čega je, pozivajući se na tačke zakon, tražio da mu se dostavi odbukcioni nalaz Veličkovića.
On je više puta ponovio da nije kriv i da će dokazati nevinost.
Za ubijenog Vukičevića, Miljković je rekao da ne postoji dokaz da je doveden u kuću u Ritopeku i ubijen, kao i da je on tada bio u Crnoj Gori sa Belivukom na babinama kod Radoja Zvicera.
Miljković tvrdi da se na video snimku koje je tužilaštvo sudu dostavilo kao dokaz da je Milan Ljepoja dovezen u kuću i ubijen, jasno vidi da je Dejan Tešić sam u kolima, odnosno da Ljepoja nije sa njim, negirajući na taj način njegovo ubistvo.
Kada je u pitanju ubistvo Radojevića, Miljković je rekao da njega poznaje preko 15 godina i da je bio u dobrin odnosima sa njim, te da je hteo da ga ubije nije trebalo da ga namami, već samo da ga pozove i on bi došao.
Miljković je pomenuo i svedoke-okrivljene, pa je za Nikolu Spasojevića rekao da nije svestan šta su posledice toga što je potpisao, pozivajući se na član 321, dok je za Srđana Lalića rekao da je on sedam puta izjavio da nije kriv.
On je negirao i da je grupa tukla i silovala mladića I.S. na stadionu Partizana, kao i ubistva Nikole Mitića i Gorana Mihajlovića, navodeći "da nikom ne veruje na reč da je mrtav" .
Nakon Miljkovića, optužbe su negirali i Marko i Miloš Budimir, Nebojša Janković, Vlade Draganić, Dejan Tešić i Nemanja Đurić koji su dodali da će detaljnu odbranu izneti nakon svedoka-okrivljenih.
Nemanja Lakićević je negirao da je ubijenog Zdravka Radojevića namamio u kuću u Ritopeku, gde je on kasnije mučen i ubijen.
Lakićević je tvrdio da ne poznaje Belivuka i Miljkovića, kao ni ostale pripadnike grupe, a da mu je Radojević najbolji drug već 20 godina, te da mu je pre nestanka rekao kako ima ozbiljne probleme zbog kocke, zbog čega je bio nervozan i počeo da pije lekove za smirenje.
Prema rečima optuženog, Radojević je pominjao neke Crnogorce sa kojima se kockao i rekao da će mu oni pomoći da reši te probleme. Lakićević je rekao da mu je Radojević tada rekao i da će da ode u Crnu Goru, a od njega je tražio automobil i ostavio mu telefon sa kriptovanom aplikacijom "Skaj" kako bi bili u kontaktu.
Negirajući da je Radojevića namamio u pomenutu kuću, Lakićević je rekao da je sve uradio kako bi pomogao Radojeviću i njegovoj porodici.
Lakićević je potvrdio da od pripadnika grupe poznaje samo Miloša Budimira, jer je on Radojevićev kum i da ga je sretao na dečijim rođendanima, što je Budimir izašao i potvrdio.
Miljković je zatim pitao Lakićevića da li je video nekada da Radojević daje novac nekome, na šta je Lakićević odgovorio potvrdno, ali ne kome i čiji je taj novac bio.
Optuženi Marko Andrić iz Niša, koji se tereti da je učestvovao u ubistvu Ljepoje, takođe je negirao krivicu tvrdeći da su razgovori koje je tužilaštvo dostavilo kao dokaz, sečeni i montirani.
Suđenje ovoj kriminalnoj grupi biće nastavljeno sutra., kada će ostali članovi da iznesu svoju odbranu.