Okružni zatvor osniva terapijsku zajednicu
Nakon što je ovih dana ministar policije Nebojša Stefanović najavio da će u zdravstvenim ustanovama dežurati policijske patrole zbog učestalih napada na medicinsko
osoblje, „Dnevnik“ je proverio kako funkcioniše zdravstvstvena služba i obezbeđenje u novosadskom Okružnom zatvoru.
– Osuđenicima i pritvorenicima je svakog radnog dana dostupna zdravstvena služba i nema zakazivanja kod lekara opšte prakse, već se oni jednostavno prijave i istog dana budu pregledani – kaže za naš list upravnik te ustanove na kraju grada Zoran Jovanović.
– Desi se i to da neki osuđenik objasni da se nije lečio na slobodi jer nije imao vremena za to. Na osnovu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, sve lekove sa „pozitivne liste”, odnosno one koji se daju na recept lekara opšte prakse, u obavezi smo da nabavimo licu lišenom slobode, dok medikamente s „negativne liste” ipak mora neko da im kupi, pa ga plaćaju isto kao i svaki slobodan građanin - pojašnjava Jovanović.
Zdravstvena služba u zatvoru na Klisi ima dva lekara opšte prakse i jednog stomatologa, a osim toga, stalno sarađuju sa pet konsultanata iz Kliničkog centra Vojvodine i Doma zdravlja među kojima su psihijatar, hirurg, dermatolog, infektolog i internista. Infektolog mahom dolazi zbog provere prisustva hepatitisa C, jer su u značajnom broju lica lišena slobode narkomanski zavisnici.
U zatvoru na Klisi donedavno je funkcionisala i metadonska terapija, otvorena je ambulanta za prevenciju bolesti zavisnosti, a postoji i
mogućnost dobrovoljnog poverljivog testiranja na hepatitis B, C i HIV što je svojevremeno bila novina za ovakve ustanove u Srbiji.
Takođe od pre nekoliko godina, kada je uvedena terapija lekom „buprenorfinom“ (koji blokira konzumiranje heroina), osuđenici mogu da je nastave ovde, ako je taj medikament propisan i ukoliko je osuđenik u mogućnosti da ga nabavi.
Upravnik Jovanović navodi da neke osobe kad dođu u pritvor neće da priznaju da su zavisnici i žele to da sakriju. Opet, druga lica kažu da ona to jesu, iako ne govore istinu, pa onda očekuju da im se zbog toga smanji kazna, predstavljajući se da nisu dilovali već da su zatečeni s narkoticima za ličnu upotrebu. Po njegovim rečima, mnogo je povratnika, naročito kod opijatskih zavisnika.
– U planu je započinjanje pilot-projekta osnivanja terapijske zajednice, za šta je napravljen predračun. Postoje kapaciteti i stručan kadar koji bi to radio uz pomoć Ministarsva zdravlja, u saradnji s „Pompidu grupom“, međuvladinom organizacijom za saradnju u borbi protiv zloupotreba droga, koja i donira novac. I u tome bi trebalo da budemo prvi zatvor u Srbiji – kaže Jovanović. – Broj incidenta i pri velikom broju izvođenja zatvorenika i pritvorenika zanemarljiv je. Pre nekoliko godina desio se slučaj bekstva pacijenta s Klinike za stomatologiju. To je rizik te priče. Stoga kod lekara obično idu bar dvojica radnika obezbeđenja, ali procenjuje se i ličnost koja se prati. U načelu, lekar bi trebalo da bude nasamo s pacijentom, izuzev ako lekar traži od službe za obezbeđenja da budu prisutni radi bezbednosti - kaže Jovanović i dodaje da u kancelarijama i ordinacijama postoje panik-tasteri za slučaj napada.
M. Vujačić
Foto: S. Šušnjević
Statistika zatvorskih medicinara
Radnici obezbeđenja Okružnog zatvora na Klisi, u proseku, radnim danima imaju približno po tri zadatka „izvođenja” pacijenata u zdravstvene ustanove, pre svega u Klinički centar Vojvodine i Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu.
Lekari opšte prakse lane su u Okružnom zatvoru obavili čak 15.240 pregleda. Urađeno je 2.405 stomatoloških intervencijea, 173 hirurških pregleda i malih intervencija, 208 pregleda internista, 222 dermatologa, 54 infektologa i 1.062 psihijatrijska pregleda. Sve to prošlo je lane bez incidenata.