Obesni prekršioci na policajce nasrću pesnicama, vozilom..
Direktor policije Vladimir Rebić najoštrije je osudio još jedan napad na policijsku službenicu koji se dogodio juče, kada je M. P. (46) vozilom udario Mariju Jovanović Katić ispred Policijske stanice Zemun.
“U poslednjih nekoliko dana, ovo je drugi napad na policijsku službenicu. Očekujem hitnu i oštru reakciju nadležnih organa, pre svega jer je u pitanju žena. Na taj način ćemo svima pokazati da se bahato i bezobzirno ponašanje neće tolerisati, kao i da ćemo zaštititi svakog policijskog službenika koji savesno i odgovorno obavlja svoj posao”, rekao je direktor Rebić.
Kako se navodu u saopštenju MUP-a, policijska službenica koja je radila na obezbeđenju objekta najpre je nekoliko puta upozorila, a potom naredila M. P. da pomeri svoj nepropisno parkirani auto, što je on odbio. Ona je nakon toga pozvala JKP "Parking servis" radi uklanjanja njegovog vozila. Kada je stiglo vozilo "Parking servisa", M. P. nije hteo da pruži na uvid svoja dokumenta i kolima je više puta odgurnuo policijsku službenicu.
Policija je privela M. P. dok je Marija Jovanović Katić prevezena u bolnicu.
Po nalogu zamenika tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, M. P. je određeno zadržavanje do 48 sati zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo napad na ovlašćeno službeno lice. On će, uz krivičnu prijavu, biti priveden nadležnom tužilaštvu.
Podsetimo, u četvrtak je u Novom Sadu povređena policijska službenica Marija Marinković, koju je, prema navodima prijave, oko devet sati na Međugradskoj autobuskoj stanici prilikom obavljanja dužnosti pretukao Krsto P. (25) iz Bačkog Dobrog Polja. Ona je dan kasnije operisana, a napad je ocenjen kao užasan primer još jednog, u nizu napada na policajce, i to na dužnosti, koji „časno i profesionalno obavljaju svoj posao i štite sve građane Srbije“.
Policijska uprava u Novom Sadu saopštila je za „Dnevnik“ da je učestala pojava vređanja ometanja, sprečavanja ili napada na službena lica, na podučju Južnobačkog okruga te da su zabeležena ove godine 124 slučaja, odnosno skoro svaki drugi dan, posmatrajući u proseku. U tim situacijma 21 policajac zadobio je lake telesne povrde.
Pored pomenutog slučaja, pažnji u javnosti privukli su nedavni događaji u kojima su na meti napadača bili policijki službenici. Policija je 16. oktobra odredila meru zadržavanja državljaninu Hrvatske Ivanu K. (26) kojem se pripisuje da je oko dva sata u Partizanskoj ulici u Novom Sadu, nakon što su ga zaustavuli saobraćajci, tri puta udario u grudi jednog od njih a potom u nogu i drugog. Određen mu je pritvor do mesec dana i protiv njega su usledile odgovarajuće prijave.
Nekoliko dana ranije policajci su nakon počinjenog krivičnog dela uništenja tuđih stvari, odnosno lomljenja stakla velikih dimenzija, zatekli osumnjičene maloletnike kod stajališta gradskog prevoznika u Temerinskoj, od kojih se jedan oglušio o naređenje da pokaže ličnu kartu, pa je jednom policijkom službeniku počeo da kida epoletu na ramenu krenuo da ga udari. Posle toga je njegov drugar počeo da se pogrdnim rečima obraća članovima patrole. Kanije je utvrđeno da su maloletnoci bili pod uticajem alkohola i određena im je mera zadržavanja, saopštila je policija.
U Bačkom Petrovom Selu je 12. oktobra oko 19 sati Erol V. (56) odbio da pođe u policijsku stanicu i rekao da će ukoliko bude priveden ubiti sve policajce, pri tome vređajuć policijke službenike u svoj blizini. Milorad N. (48) iz Petrovaradina je osumnjičen da je 1. oktobra oko 23 časa u stanju teškog pijanstva lupao pesnicama po vratima glavnog ulza u Gradsku kuću. On se tereti da je prilikom intervencije pretio policjacima i vređao ih. Darija L. D. (38) iz Sremske Kamenice je 6. oktobra oko četiri sata ujutro pijana pretila patroli... Ovakvih slučajeva ima često, kaže i statistika.
“Naši zakoni predviđaju krivična dela i prekršaje počinjene na štetu policijskih službenika pri obavljanju poslova i zadataka, u četiri kvalifikatorna oblika - objašnjava za „Dnevnik“ glavni policijski inspektor Dejan Drobnjak iz Odseka za praćenje i kontrolu zakonitosti u radu novosadske Policijke uprave. - Tu sad spada i prekršaj vređanja službenog lica, u kojem se kaže da će se onaj ko uvredi službeno lice u obavljanju službene dužnosti kazniti novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana. Uvođenjem ovog prekršaja, lane, značajno je jedan deo delikata koji je ranio bio prepoznat kao krivično delo ometanja službenog lica prešao pod Zakon o javnom redu i miru. Ove izmene na efikasan način rešavaju neke manje delikte, koji se čine na štetu policijkih službenika pa se tako brzo i efikano suprostvljamo takvim vređanjima uniformisanih policajaca, saobraćajaca i operativnih radnika”, kaže Drobnjak.
Navodi slučaj od pre destak dana kada je jedna gospođa uvredila našu koleginicu koja je u službenim prostorijama obavljala informativni razgovor, nazivajući je pogrdnim imenima.
Pooštrene kazne, zatvor i do deset godina
“Sada, Zakon o javnom redu i miru prepoznaje prekršaj vređanja ovlašćenog službenog lica pri vršenju službene dužnosti. Takođe, Zakon o JRM prepoznaje i ometanje ovalašćenih službenih lica, ili slično delo sprečavanja iz krivičnog zakonika u kojem postoji veći stepen društvene opasnosti odnosno ugroženosti policijskog službenika. Ovde je reč o krivičnom delu, pa sledi krivična prijava, a obično se radi o pretnji nekog da će napasti na život i telo ovlaščenog službenog lica ili o oglušivanju na naređenje, odnosno na neku situaciju u kojoj nema fizičkog kontakta s policijskim službenikom, ali pri tome nije počinjeno samo vređanje“, ističe Dejan Drobnjak.
Dodaje da su za napade na policijske službenike zaprećene strože kazne. Tako izgrednik koji sprečava policijskog službenika da na efikasan način obavii posao će se kazniti zatvorom od šest meseci do dve godine. Ukoliko se preti upotrebom oružja, ali se ono ne upotrebi kazniće se zatvorom od jedne do pet godina. Ako pak upotrebi vatreno oružje i nanese policajcu pri tome teške telesne povrede, kazniće se zatvorom od tri do deset godina.
Drobnjak kaže da izvršioci ovih dela koriste najčešće fizičku snagu i sredsta koja su im trenutno dostupna na mestu događaja.
“Nema pravila kao što ih je možda nekad bilo, da se ovakvi prekršaji ili krivična dela najčešće čine u ugositeljskim lokalima, nego se mahom radi o tome da se dešavaju tamo gde god se obavlja službena radnja, pa svuda može doći do činjenja ovih krivičnih dela i prekršaja.”
M. Vujačić