NOVA PREVARA NA VAJBERU Srećni dobitnik postaje gubitnik
Ovih dana na brojeve telefona pojedinih korisnika aplikacije Vajber stižu poruke s broja iz inostranstva (+79183301602), u kojima „srećnog dobitnika” obaveštavaju da je baš on osvojio internacionalni Vajber nagradni fond.
Naime, u poruci se navodi da je nagrada novčana i iznosi 500.000 američkih dolara, a da bi novac primio, „srećni dobitnik” mora poslati mejl da bi dobio dodatne informacije. U tom mejlu treba ostaviti podatke i imejl-adresu, što ukazuje na još jednu zloupotrebu i prevaru.
Takav vid poruka uglavnom ima za cilj krađu ličnih podataka i način je preuzimanja kontrole nad elektronskom poštom žrtve.
To nije ni prvi, ni jedini slučaj prevara putem aplikacije Vajber. Podsetimo na lažnu nagradnu igru velike američke telekomunikacione kompanije AT&T, koja je, navodno, poklanjala ni manje ni više, nego 400.000 dolara ukoliko se javite, popunite upitnik, ostavite svoje podatke putem kojih mogu da stupe u kontakt s vama.
Kako je tada kompanija „Vajber” saopštila, svaki put kada se dobije poruka od nepoznatog pošiljaoca, koji nije u listi kontakata, iznad te poruke se prikazuje i ljubičasti meni s upozorenjem na to da je pošiljalac nepoznat i opcijama za dalji nastavak komunikacije. U njemu se može izabrati opcija „prijavi” (report) i na taj način upozoriti Vajber sistem za zaštitu da je pošiljalac zlonameran. Nakon samo nekoliko korisničkih prijava, „Vajber” će pošiljaoca automatski blokirati i prekinuti zlonameran niz, saopštili su tada u kompaniji „Vajber”.
Stručnjaci ističu da na poruke koje navodno stižu od „Vajbera” treba naročito obratiti pažnju. Ta aplikacija korisnicima ne šalje mejlove, ukoliko nisu kontaktirali njihov sistem podrške i ukoliko nisu tražili da im stižu obaveštenja.
Prošle godine je na Vajber jednom Novosađaninu stigla poruka da će mu nalog biti suspendovan ukoliko ne ažurira aplikaciju.
„Vaš nalog je suspendovan! Ako odmah ne ažurirate, svi vaši kontakti, poruke i fotografije će biti izgubljeni! Imate 00.44.525 sekundi da ažurirate svoj Vajber nalog”, glasi poruka koju je dobio B. M.
Reč je o klasičnoj prevari jer ukoliko kliknete na opciju „ažuriranje”, par sekundi kasnije pristižu poruke o prijavi na različite sajtove, a samo trenutak nepažnje bio je dovoljan da B. M. svoj mesečni račun optereti još 610 dinara. Kada je shvatio da nešto nije u redu i tražio odjavu, bilo je kasno. B. M. je tada poželeo da svoje iskustvo podeli s čitaocima „Dnevnika” da bi bili malo oprezniji.
Takođe, „Viber” nikada ne šalje poruke u kojima traži da ih prosledite drugima, niti će tražiti da otvorite link za bilo koji sajt koji nije njnjnj.viber.com. Zbog toga ne bi trebalo da kliknete na bilo koji link koji neka druga strana tvrdi da je poslat od „Vajbera” ili u dogovoru s „Vajberom”, a preko adrese koja nije ta, ukazuju stručnjaci.
Koliko god predano inženjeri radili na mogućnostima zaštite, još uvek postoje propusti koje korisnike mogu skupo koštati. Tako s vremena na vreme pojedinim korisnicima „Vajbera” s pozivnih brojeva „egzotičnih“ zemalja stižu poruke sa specijalnim ponudama raznih brendova. Takođe, korisnicima te aplikacije ponekad može stići informacija o propuštenom pozivu takođe iz dalekih zemalja.
Stručnjaci napominju da se, u cilju zaštite privatnih podataka koji se čuvaju na uređaju, jednostavno ne odgovara na takve pozive i poruke. Savetuje se i da se, ako se ne prepoznaje broj ili osoba koja je poslala poruku, blokira.
Ipak, uprkos mogućnostima prevare koje su manje-više problem velikog broja sličnih aplikacija, po svemu sudeći, „Vajber” će još dugo biti popularan i široko rasprostranjen.
D. Nikolić