Nastavljeno suđenje D. P. osumnjičenom za trgovinu ljudima, oštećene saslušane u skrin-sobi
U nastavku suđenja D. P. (80) iz Novog Sada, optuženom za trgovinu ljudima, saslušane su tri oštećene u skrin-sobi novosadskog Višeg suda, a šta su one ispričale, ostaće nepoznato, jer je suđenje zatvoreno za javnost.
Kako je za „Dnevnik” rekla portparol Višeg suda u Novom Sadu Jelena Ostojin, sledeći glavni pretres je zakazan za 10. april.
Na prethodnom ročištu, podsećanja radi, svedočila je jedna oštećena koja je svoj iskaz dala u sudnici kod sudije.
Ranije su iz skrin-sobe novosadskog Višeg suda, saslušane dve žene, koje imaju status posebno osetljivog svedoka, koje su ispitane putem video konferencijske veze iz posebne prostorije suda Službe za pomoć i podršku svedocima i oštećenima.
Podsetimo, optužnica protiv D. P. podignuta je 17. avgusta 2021. godine, nakon završene istrage zbog krivičnog dela trgovina ljudima u odnosu na šest oštećenih lica. Za to krivično delo zaprećena je kazna zatvora od najmanje pet godina.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji s Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, uhapsili su D. P. 23. marta 2021. godine, a javnost je o svemu saznala dan kasnije kada je objavljen snimak na kojem se vidi kako pripadnici MUP-a takozvanim ovnom razvaljuju vrata na više lokacija u Novom Sadu, gde su se pružale usluge masaže. Na snimku se čuje kako policajci, nakon ulaska u stanove, viču: „Policija, lezi dole”, a potom se vidi muškarac, verovatno „klijent”.
Kako je tada saopšteno, njemu se stavlja na teret da je zloupotrebom teških prilika vrbovao i eksploatisao žene radi prostitucije, odnosno za pružanje seksualnih usluga klijentima u njegovim improvizovanim salonima, na četiri lokacije u Novom Sadu.
U cilju zaštite žrtava seksualne eksploatacije, javni tužilac je oštećenim licima rešenjem odredio status posebno osetljivih svedoka.
Žene koje je angažovao pružale su, kako je u pismu “Dnevniku” potvrdio sam D. P. (puno ime i prezime poznato Redakciji), isključivo usluge masaže na više lokacija u gradu. Usluge su nuđene preko oglasa, a prvi kontakt bi bio telefonski, nakon čega bi se dogovarali u vezi sa masažom, a tek potom bi mušterija dolazila na adresu. Kada bi klijent došao ispred lokala, trebalo bi ponovo da pozove, da bi proverio, kako u pismu navodi D. P., “da li je završena masaža sa ranijim klijentom, jer su bili u pitanju mali lokali”.
- U tim malim lokalima su se radile masaže koje su trajale od 45 minuta do sat vremena i cena masaže je bila 2.000 dinara, kao i u svim drugim salonima - naveo je u jednom od pisama okrivljeni.
U poslednjem pismu koje je poslao „Dnevniku” D. P. navodi da je sudu objasnio razloge pokretanja salona koji su ranije radili skoro petnaest godina. On je istakao da su njima radile maserke, porodične žene, od 31 do 47 godina, a ne atraktivne devojke od 18 do 25 godina. D. P. u pismu naglašava da nikoga nije vrbovao niti držao, odnosno ograničavao mu slobodu kretanja.
- Te žene istinski nisu bile u teškim prilikama, a i ako bi hipotetički pretpostavili i da su bile, nisam zloupotrebio njihove teške prilike i prinudio ih, doveo u situaciju da nisu imale drugog izbora nego da postanu savremeni robovi, što je u suštini trgovina ljudima. Imale su svoje ključeve od salona, dolazile i radile kada i koliko im odgovara, imale ne slobodu, nego apsolutnu slobodu - navodi D. P. u pismu koje je poslao sredinom prošlog meseca Redakciji „Dnevnika”.
Inače, D. P. je pisao iz pritvora “Dnevniku” u više navrata i u pismima isticao da su to bili saloni za masažu, a ne bordeli, kako novinari žele da prikažu.
D. Nikolić