NASTAVAK SUĐENJA BIVŠEM NAČELNIKU NOVOSADSKE POLICIJSKE UPRAVE Ključni svedoci na ročištu 10. novembra
U Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije novosadskog Višeg suda, juče su na suđenju bivšem načelniku novosadske Policijske uprave Miloradu Šušnjiću (44) iz Novog Sada, okrivljenom za produženu zloupotrebu službenog položaja, izjasnilo se više svedoka.
Radi se o događaju iz aprila 2019. godine, kad je došlo do brutalne tuče u Kaću navijača Partizana i Vojvodine u kojoj je bilo više povređenih, među njima i mladića s teškim povredama.
Šušnjiću se optužnim predlogom pred sudijom Radetom Kalajyijom pripisuje da je da je u svojstvu službenog lica, kao vršilac dužnosti načelnika policijske uprave zlopotrebom službenog položaja pribavio korist nepoznatim licima, odnosno, učesnicima u pomenutom sukobu.
Jedan od trojice policijskih službenika, Predrag V. koji je bio u vreme događaja na prvoj poziciji za uniformisane policajce, objasnio je ko je bio za čega zadužen u vreme legitimisanja navijača učesnika u obračunu, njihovog sporovođenja do stadiona i informisanje o njihovim identifikacijama, kao i o tome kod koga su završili ti podaci. Glavni svedok u prvoj fazi postupka, visokorangirana službenica u uniformisanoj policiji Marina J. nije došla, ali ni dostava poziva nije prikazana kao uredna. Upućen joj je nov poziv, a ona bi trebala da se izjasni s još pet kolega 10. novembra, kao i juče pomenuta trojica o prvoj fazi događaja o sukobu navijača, nakon čega bi trebalo da se utvrde činjenice iz drugog dela optužnog predloga, koji bi se mogao povezati s nekom vrstom zataškavanja odgovornosti učesnika u događaju.
Podesetimo, na ročištu u junu izneta su uvodna izlaganja tužilaštva i odbrane, a potom i odbrana okrivljenog. On se tada izjasnio se da nije kriv za to delo i da je sve radio po propisma.
Njemu se pripisuje da je tom prilikom pribavio korist nepoznatim osobama i da je prekršio propise, pre svega na taj način što je usmeno dao naloge podređnima takva da nije urađen uviđaj po zakonu i da pri tome nije evidentiran na odgovarajući način spisak osumnjičnjenih radi izbegavanja njihovog krivičnog progona i otkrivanja njihovog identiteta.
Šušnjić optužbe smatra netačnim, i tvrdi da nije učinio korist pri tome bilo kome, pa ni N. N. licu, te da nije zadržao spisak lica za sebe. Ispričao je juče da se te nedelje 7. aprila oko 14 sati vraćao sa službenog puta, kada je obavešten o vanrednom događaju i sve što je, rekao je, pri tome preduzeo, bilo je u skladu sa Zakonom o policiji i otalim propisima.
U iznenadnoj situaciji koordinisao sam rad organizacionih jedinica. Podređenoj M. J.,zamenici rukovodioca službe za dežurstva i interevencije naredio sam preko telefona da radi na legitimisanju, pregledu i identifikaciji lica, proveri ih u jedinstvenom informacionom sustemu, i da drži pod kontrolom situaciju nad navijačima koji su se kretali ka Novom Sadu, naveo je tom prilikom Šušnjić.
On je tada naglasio da nikad nije naredio da se ne postupa po nalozima tužilaštva, što mu se optužnim predlogom stvlja na teret. Predloženo je da se saslušaju neposredno dvadesetk svedoka zaposlenih u Policijskoj upravi upravi, što je sudija Rade Kalajiyja prihvatio.
Inače, protiv okrivljenog se vodi postupak i u Specijalnom sudu, zbog krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja.
M. Vujačić