Na graničnim prelazima za dva dana otkriveno skoro pola miliona evra
NOVI SAD: Carinici su, za samo dva dana u julu, otkrili skoro pola miliona evra. Naime, u utorak, 2. jula, na ulaznoj strani graničnog prelaza Vatin, u prtljagu putnika jednog kombija otkrili gotovo 82.000 neprijavljenih evra.
Prekršaj je otkriven kada je oko šest časova ujutru na red za kontrolu stigao „mercedes“ nemačkih registarskih oznaka kojim su iz te zemlje, gde žive, ka matičnoj Turskoj putovala dva rođena brata, kao i četvoro dece i supruga jednog od njih.
U razgovoru s carinskim službenicima obojica su rekla da sa sobom nose samo lični prtljag i po 10.000 evra, ali je pregled njihovih kofera naslaganih u prtljažniku pokazao suprotno.
Kako navode u Upravi carina, u spakovanim cipelama suvozača (49) pronađen je koverat sa 14.400 neprijavljenih evra, dok je u putnoj torbi vozača (45), među košuljama pronađena koverta sa 67.500 evra.
Svim putnicima kombija vraćeno je po 10.000 evra, što je iznos koji ne mora da se prijavljuje prilikom prelaska granice, dok je ostatak neprijavljenog novca privremeno zadržan do okončanja prekršajnog postupka.
Dan ranije, na izlazu graničnog prelaza Gradina, otkriven je veliki devizni prekršaj kada su carinici, u saradnji sa policijom, u jednom yipu otkrili čak 373.000 neprijavljenih evra.
Tu impozantnu sumu neprijavljenih deviza pokušao je preko granice da prenese bračni par francuskih državljana turske nacionalnosti koji se sa svoje troje maloletne dece uputio na odmor u domovinu.
Novac je otkriven u ''reny roveru'' francuskih registarskih oznaka kojim je upravljao vozač (38) putujući sa porodicom iz Francuske ka Turskoj.
Kada je automobil izdvojen za selektivan pregled, supružnici su izjavili da nemaju ništa da prijave i da sa sobom nose ukupno 10.000 evra.
Carinici su ubrzo otkrili da se u koferima sa ličnim prtljagom koji se nalazio u prtljažniku i krovnom koferu kriju kese pune neprijavljenih deviza.
Svakom članu ove petočlane porodice vraćeno je po 10.000 evra, što je dozvoljeni limit koji ne mora da se prijavljuje prilikom prelaska granice, dok je 323.000 privremeno zadržano do okončanja prekršajnog postupka koji će se voditi po hitnoj proceduri, jer su u pitanju strani državljani.
Inače, od početka godine carinici su zaplenili više od milion i 200 hiljada evra, dok je na granicama širom Srbije tokom protekle godine zadržano nepunih tri miliona neprijavljenih evra iz deviznih prekršaja.
Impresivni rezultati beleže se nekoliko godina unazad, a uprkos brojnim obaveštenjima, ovakvi prekršaji su prilično učestali.
Iako Uprava carina neprestano apeluje na putnike da prijave svaku sumu iznad 10.000 evra, kako na izlazu, tako i na ulazu u zemlju, što je vidno istaknuto na svim graničnim prelazima, ljudi svesno ulaze u rizik i neprijave novca. Informacije o važećim propisima dostupne su kako na samim prelazima, tako i na sajtu Uprave carina, u brošurama namenjenim putnicima, ali i preko sredstava javnog informisanja.
Prema podacima Uprave carina, devizne prekršaje na našim granicama najčešće čine turski državljani koji prolaze kroz Srbiju na putu iz zemalja zapadne Evrope ka domovini.
Granični prelaz gde su najučestaliji pokušaji šverca deviza je Gradina.
Carinici pronalaze skriven novac najčešće u čarapama, donjem vešu, tajnim yepovima, ispod sedišta, volana… Kada budu otkriveni, putnici se pravdaju da nisu znali koliko deviza smeju da prenesu preko granice.
Putnici u Srbiju mogu preneti koliko god žele novca, ali ukoliko je reč o sumi iznad 10.000 evra, dužani su da to prijave.
Procedura je sledeća, onaj ko ima toliko novca treba da se obrati cariniku i da popuni obrazac koji je dostupan svakom putniku, kako na ulasku, tako i na izlasku iz zemlje. U Upravi carina kažu da je poverljivost podataka koje putnici daju je zagarantovana.
Ukoliko ne prijave da imaju veću sumo od 10.000 evra i carinici ih uhvate, najčešće se pravdaju da im je taj novac namenjen za lečenje, kupovinu stana, ili neki privatni posao. Međutim, i u tim slučajevima putnici krše Zakon o deviznom poslovanju i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, tako da carinici privremeno oduzimaju taj novac, a prekršioce predaju sudu. U carini navode da je razlog za neprijavljivanje deviza taj što onaj ko ih nosi mora da objasni poreklo novca i njegovu namenu. Ipak, mnogi se ne pridržavaju ovih pravila.
D. Nikolić